Vladimir Bajić za serijal "Graditelji Novog Sada" dobitnik prestižne nagrade "Ranko Radović"
Jedno od najznačajnijih stručnih priznanja u Srbiji, nagradu "Ranko Radović", Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) dodeljuje u tri kategorije: za savremeno arhitektonsko stvaralaštvo, teorijski rad i multimedijalno istraživanje i radovi učesnika konkursa prezentovani su na zajedničkoj izložbi koja je otvorena u muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine a koju će tokom proleća 2024. godine moći da pogleda i publika u Novom Sadu.
- Mene kao istoričara po diplomi, a ljubitelja po radoznalosti istorije umetnosti, arhitektura je toliko opčinila bukvalno već tokom rada na prvoj epizodi, da je taj triling izazova prerastao u lepezu čiji zamasi su išli od komponovanja muzike za seriju, preko maratonskih istraživanja, kastinga, neprospavanih noći, burnih dana, prestresnih pregovora iščekivanja i priprema za scenario i realizaciju, do uvida da sam samo odjednom shvatio da je za nekoliko dana oblo i okruglo 3 godine kako radimo i snimamo "Graditelje" - izjavio je Bajić.
Prema njegovim rečima, serija "Graditelji Novog Sada" ne bi definitivno imala ovako veliki uspeh kod gledalaca i stručne javnosti da Televizija Vojvodine nema odličnu saradnju sa sada već stalnim "partnerom" Muzejom savremene umetnosti Vojvodine i njihovim istoričarem umetnosti Vladimirom Mitrovićem.
- Mitrović preko tri decenije proučava istoriju arhitekture Novog Sada i Vojvodine, stručni je saradnik na scenariju "Graditelja" i neko ko odlično vodi računa o blagu koje čuva Muzej savremene umetnosti Vojvodine. Mitrović takođe odlično poznaje arhivsku građu i kompletnu muzejsku dokumentaciju, bez koje, kao što rekoh "Graditelji Novog Sada" kod svih uzrasta odnosno ciljnih grupa koje gledaju ovu seriju, ne bi toliko od srca bili prihvaćeni, a pogotovo kod mlađih ljudi koji se ozbiljno edukuju uz seriju - zaključio je Bajić i najavio da će nove epizode "Graditelja Novog Sada" biti emitovane od polovine januara 2024. godine na oba televizijska RTV kanala.
Podsetimo, Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) osnivač je prestižne državne nagrade "Ranko Radović", a suosnivači su: Univerzitet u Beogradu -Arhitektonski fakultet, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu - Departman za arhitekturu i urbanizam, Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije, Zadužbina Ilije Milosavljevića Kolarca, Urbanistički zavod Beograda, Inženjerska komora Srbije i Radio-televizija Srbije.
Ranko Radović jedan je od naših najvećih arhitekata i profesora arhitekture, koji je radio i na mnogim svetskim univerzitetima, bio je odličan grafičar i urbanista, a nagrada ustanovljena njemu u čast, dodeljuje se od 2006. godine.
Vladimir Bajić inače komponuje i primenjenu muziku, piše poeziju, a muzički je najviše aktivan u bendu "Hirurgija" sa kojim je objavio tri albuma.
Komentari 4
Gari iz kraja
комшиница
Sunčica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar