Operativni zahvat izvršio je tim Klinike za urologiju Kliničkog centra Vojvodine koji su činili prof. dr Dimitrije Jeremić, asist. dr Mladen Popov, dr Ines Kalači, anesteziološkinja dr Milica Jerković, instrumentarka Sandra Mandić i rendgen tehničar Ognjen Petković.
Postoperativni tok je kod oba pacijenta bio uredan, te su drugog postoperativnog dana pušteni na kućno lečenje.
Urologija je grana hirurgije koja se veoma brzo razvija, dok je deo urologije koji se bavi terapijom kamenja u mokraćnim kanalima u 21. veku doživeo pravu ekspanziju. Kalkuloza tj. kamenje u mokraćnim kanalima pogađa 20 odsto svetske populacije, najčešće radno sposobne, a bolovi koji se javljaju kada se kamen kreće kroz urinarni trakt po jačini spadaju među najjače bolove koje čovek može da iskusi. Tehnološki napredak doveo je do razvoja aparata koji uz mininalno invazivni pristup omogućavaju uklanjanje kamena iz mokraćnih kanala.
Jedan od najsavremenijih načina za operativno lečenje kalkuloze urinarnog trakta je fleksibilna ureterorenoskopija sa laserskom destrukcijom kamena.
Ova metoda omogućava da se minimalno invazivno i bez reza pristupi kamenu u ureteru ili bubregu te da se korišćenjem energije lasera razbije i kompletno ukloni. Sama procedura se odvija u opštoj anesteziji, oporavak nakon operacije je brz i pacijent se najčešće otpušta sledeći dan na kućno lečenje.
Komentari 2
Jedna od mnogih
Da da
Naš narod je uvek bio u pravu, I u ovome da Iver ne pada daleko od klade.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar