Ona je na sednici Organizacionog odbora za obeležavanje te godišnjice u Pokrajinskoj vladi kazala da je plan da 2024. bude posvećena "sećanju na Branka ne samo u Sremskim Karlovcima već i u celoj Srbiji".
Pokrajinski premijer i predsednik Organizacionog odbora Igor Mirović je rekao da je inicijativu za obeležavanje te godišnjive pokrenula Karlovačka gimnazija i istakao "Brankov značaj za našu književnost, umetnost i njegov veliki simbolički značaj za naš narod".
U radu tog odbora učestvuju predstavnici republičkih i pokrajinskih institucija kulture, Matice srpske, Udruženja književnika Srbije, Brankovog kola i Vukove zadužbine.
Branko Radičević, jedan od najznačajnijih pesnika srpskog romantizma, rođen je 1824. u Slavonskom Brodu, a umro je 1853. u Beču. Školovao se u Zemunu, Sremskim Karlovcima, Temišvaru i Beču.
Sremski Karlovci, Karlovačka gimnazija i Stražilovo zauzimaju posebno mesto u njegovoj poeziji, pa su otuda pesnikovi posmrtni ostaci i preneti na Stražilovo pre 140 godina.
Kako je najavljeno, ove godine biće uređena postojeća staza od Stražilova do Brankovog groba, za šta je Pokrajinska vlada izdvojila 45 miliona dinara.
Karlovačka gimnazija, najstarija srpska gimnazija, počela je sa radom 1791. u Sremskim Karlovcima koji su u to vreme, kao i kroz ceo 19. vek, bili sedište srpske kulture i duhovnosti u Habsburškoj, pa u Austrougarskoj Monarhiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Vera
Keva
Maki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar