U Novom Sadu registrovano 260 slučajeva velikog kašlja: Najviše zaražena nevakcinisana deca

Na teritoriji Novog Sada u 2023. godini registrovano je 260 slučajeva velikog kašlja, dok je u celoj Vojvodini bio 521 slučaj.
U Novom Sadu registrovano 260 slučajeva velikog kašlja: Najviše zaražena nevakcinisana deca
Foto: Pixabay
Iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine (IZJZV) navode za 021.rs da je veliki kašalj (pertusis) registruje svake godine "u manjem ili većem broju".
 
Tokom 2023. godine, ipak, broj registrovanih slučajeva oboljenja od ove bolesti znatno je porastao u odnosu na prethodne godine.
"Da bismo stvorili sliku o učestalosti ovog oboljenja na teritoriji Vojvodine, podsećanja radi, tokom 2014. godine registrovano je 247 slučajeva velikog kašlja, tokom 2018. godine 302 slučaja, tokom prošle godine pet, a pretprošle samo tri slučaja velikog kašlja", navodi prof. dr Mioljub Ristić iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
 
Objašnjava da je od 521 registrovanog slučaja, više od polovine obolelih sa teritorije Južnobačkog okruga. U prethodna tri meseca, najviše obolelih je otkriveno u decembru prošle godine, dok je od početka 2024. broj u opadanju.
Dodaje i da su u Srbiji tokom 2023. od velikog kašlja obolevala dominantno nevakcinisana deca do godinu dana starosti i deca školskog uzrasta između 10 i 14 godina, kod kojih je od davanja poslednje doze vakcine protiv ove bolesti prošlo više od 10 godina.
 
"Uzimajući u obzir da slabi učestalost obolevanja od kovid19 čime se 'daje prostor' drugim zaraznim uzročnicima, pa i pertusisu, očigledno je da je 2023. godina bila još jedna epidemijska godina velikog kašlja. Poznato je i da se ova bolest, čak i nakon uvođenja vakcinacije, epidemijski ciklično javlja u vremenskim intervalima od tri do pet godina", navodi Ristić za 021.rs.
 
Međutim, ističe, bitno je znati da je učestalost obolevanja, komplikacija i smrtnih ishoda višestruko niža u vakcinalnom periodu, u odnosu na onaj pre uvođenja vakcinacije protiv velikog kašlja.
Kako se zaštititi od velikog kašlja?
 
S obzirom na to da je najveći broj obolelih u Srbiji deca koja nisu vakcinisana, prof. dr Mioljub Ristić navodi da je najbolja mera sprečavanje obolevanja pravovremena vakcinacija protiv velikog kašlja prema kalendaru imunizacije.
 
"Svi napori u kontroli ove bolesti usmereni ka sprečavanju obolevanje najmlađih (mlađi od dva meseca kod kojih prema kalendaru vakcinacije nije započeta imunizacija protiv pertusisa), trudnica i osoba sa komorbiditetima, odnosno kod onih kategorija stanovništva kod kojih bi u slučaju obolevanja od velikog kašlja klinička slika bila teža i oboljenje imalo neizvestan tok", objasnio je sagovornik portala 021.rs.
 
Prema kalendaru imunizacije protiv velikog kašlja, tri doze vakcine daju se u prvoj godini, a zatim po jedna revakcina u drugoj godini i pred polazak u školu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ime

    17.01.2024 16:48
    Naslov
    Crni prišt, kuga and šarlah like this.
    Ili što bi Haus rekao - Teeny tiny baby coffins make for a great business. Topalovići trljaju ruke - mi vozimo vaše najmilije na onaj svet. Prevozno sredstvo - furuna. Akcija za decu 1+1 gratis. Uslov je da mama i tata prilože dokaz da nemaju više od osnovne škole i/ili da potpišu da su antivakseri.
  • V

    17.01.2024 13:33
    Kada razne “Slavice” nece da vakcinisu decu jer misle da su sve vakcine kao vakcina za koronu.
    To samo pokazuje koliko ne znaju i koliko su opasne za svoju decu.
  • Anonymous

    17.01.2024 13:32
    Jedina vredna informacija da bi se izveli bilo kakvi zakljucci ,a koje naravno nema je koliko medju obolelima ima nevakcinisanih starijih od 1 godine. Bitno je i koliko dece od 10 do 14 godina je obolelo, koliko ih je vakcinisano i u kojoj godini su primili posl. Vakcinu.
    Ako se kalendarom imunizacije nalaze da se deca vakcinisu u prvoj godini, zmaci do 1. Rodjenjendana , a najveci broj obolelih su deca do jedne godine starosti, onda se oni ne smatraju nevakcinisani, u slucaju da se jos nisu vakcinisali.
    Ako kako kazu 'strucnjaci' vakcina stiti 10 godina , da li je grupa od 10 do 14 primila vakcinu pred skolu ili ne. Jer ako su primili vakcinu pred skolu,a oboleli su od vel.kaslja moze se samo zakljuciti da ili nam 'strucnjaci' daju netacne informacije ili vakcina koju su primili u 7 godini nije bila adekvatna, tj. Moze se smatrati da je nisu primili. U tom slucaju me zanima ko kontrolise kvalitet vakcina koje se distribuiraju domovima zdravlja?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti