Kolege i prijatelje oprostili su se od novinara Denisa Kolundžije, koji je preminuo iznenada, 21. januara, u 52. godini.
Foto: 021.rs
Na komemoraciju koju su organizovali Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Fondacija "Slavko Ćuruvija", došli su novinari i novinarke iz brojnih redakcija iz Srbije, ali i poštovaoci dela Denisa Kolundžije.
Predsednica NDNV-a Ana Lalić poručila je da će kolege Denisa Kolundžija dati sve od sebe da profesiji vrate "barem deo pristojnosti i sjaja koji je Denis imao".
"Denis Kolundžija je bio naš drug. Mi smo izgubili druga, a novinarstvo je izgubilo novinara sa velikim N... Pitaj Denisa, zna Denis, vidi sa Denisom, reči su koje smo nebrojeno puta izgovorili. Branio je pojedinca, nije se mirio s tim da su institucije ili vladavina prava urušeni", kazala je Ana Lalić.
Novinarka Cenzolovke Danica Đokić rekla je da je Kolundžija poslednjih godina mnogo radio sa mlađim kolegama, kojima je pomagao. Prema njenim rečima, Denis Kolundžija je bio dobri duh koji je tu bio za sve.
Glavni urednik Cenzolovke Perica Gunjić prisetio se svog prvog susreta s Kolundžijom 1997. godine, kada mu je Denis pomogao na priči koju je radio. Tek posle 25 godina i višegodišnjeg zajedničkog rada u Cenzolovci, shvatili su da su se upoznali još 1997.
Gunjić je ukazao na to da je Kolundžija "živeo i disao novinarstvo", te da je bio "brižan i prepun ljudskosti, neobičan, poseban, potpuno unikatan".
Novinar Igor Mihaljević rekao je da na rečenicu NDNV-a da smo izgubili novinara sa velikim "N", nema šta da doda i da je to dovoljno da pokaže kakav je bio Kolundžija.
Dododao je i da je Denis "odbio da bude upravnik logora zvanog Republika Srbija".
"On je bio logoraš do kraja koji se borio da pobegne iz njega i da ga oslobodi", kazao je Mihaljević.
Programski direktor Televizije N1 Igor Božić je rekao da novinari plaćaju skupu cenu zbog posvećenog bavljenja tom profesijom i da zbog toga umiru mladi.
"U poslednjih nekoliko godina ovo je verovatno dvadeseta smrt kolega koji nisu dočekali penziju. Satire nas profesija, umiremo mladi, i to nije fer", rekao je Božić.
Novinar Aleksandar Reljić rekao je da novinarstvo nije posao nego život i dodao da o tome svedoči biografija i način života Denisa Kolundžije.
Reljić se prisetio njihovih zajedničkih druženja i rada, kao i anegdote koja je dovela do toga da po njemu Kolundžija nazove svog sina.
Denis Kolundžija je bio jedan od najboljih domaćih poznavalaca američke politike, a godinama je pratio i rad pokrajinskog parlamenta.
Pisao je za Autonomiju, VOICE, Cenzolovku, BIRN, Newsweek Srbija, Vreme, Građanski list, Dnevnik, Vojvodinu, Novosadski nedeljnik, Vojvođanski magazin, Kibic fenster, Café Vojvodina, a radio je i na novosadskom IN radiju i u televizijskoj Grinfild produkciji.
Pratio je rad Skupštine Vojvodine od 2000. godine i imao blog Vojvodjanska.rs, posvećen pokrajinskom parlamentu. Autor je knjige "Višestranačka Skupština Vojvodine 1992-2012." objavljene oktobra 2012. godine.
Iza sebe je ostavio suprugu Kseniju i sina Relju.
Ispraćaj Denisa Kolundžije je u petak, u 11.15 časova, na Novom groblju u Novom Sadu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Tuga, mlad covek. Mogao je jos mnogo toga da pruzi novijoj generaciji novinara a vec je mnogima pomogao, imali su sta i da nauce od tako velikog coveka velikog srca i velikog poznavaica svoje profesije. Saucesce porodici!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu krenuli su večeras u 21 čas u iznenadnu akciju iz kampusa, prešli Most slobode i blokirali zgradu RTV-a na Mišeluku.
Čuveni kanadski glumac Rob Stjuart, poznat po legendarnoj ulozi Nika Slotera u seriji "Tropska vrelina", podržao je studente u blokadi i poručio im da oni mogu biti iskra demokratije u celom svetu.
Zajednica "Zahtevi inženjera" predala je Višem sudu u Beogradu peticiju kojom traže da se uhapšenim inženjerima u predmetu "nadstrešnica" omogužći da se brane sa slobode.
Javno komunalno preduzeće "Parking servis" Novi Sad i dalje ne kriptuje podatke korisnika njihovih usluga, iako je to bila jedna od mera Državne revizorske institucije.
Pet meseci nakon što je snimatelj Mirko Todorović fizički napadnut ispred prostorija Srpske napredne stranke na Bulevaru oslobođenja, protiv napadača pokrenut je postupak pred tužilaštvom.
Članovi saveta mesnih zajednica "Liman", "Liman 3" i "Ivo Andrić" ohrabruju građane da se organizuju u zborove i kandiduju na predstojećim izborima za savete mesnih zajednica.
Novosadska novinarska škola najoštrije osuđuje napad na Zorana Striku, zamenika urednika 021, i zahteva od nadležnih organa da hitno identifikuju i adekvatno kazne počinioce, ističe NNŠ.
Građani Štutgarta i srpska dijaspora okupili su se u velikom broju na Marien placu gde su oko 18 časova stigli studenti biciklisti koji su krenuli na 1.400 kilometara dug put u Strazbur.
Komentari 2
khm
Zira
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar