Kolege i prijatelje oprostili su se od novinara Denisa Kolundžije, koji je preminuo iznenada, 21. januara, u 52. godini.
Foto: 021.rs
Na komemoraciju koju su organizovali Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Fondacija "Slavko Ćuruvija", došli su novinari i novinarke iz brojnih redakcija iz Srbije, ali i poštovaoci dela Denisa Kolundžije.
Predsednica NDNV-a Ana Lalić poručila je da će kolege Denisa Kolundžija dati sve od sebe da profesiji vrate "barem deo pristojnosti i sjaja koji je Denis imao".
"Denis Kolundžija je bio naš drug. Mi smo izgubili druga, a novinarstvo je izgubilo novinara sa velikim N... Pitaj Denisa, zna Denis, vidi sa Denisom, reči su koje smo nebrojeno puta izgovorili. Branio je pojedinca, nije se mirio s tim da su institucije ili vladavina prava urušeni", kazala je Ana Lalić.
Novinarka Cenzolovke Danica Đokić rekla je da je Kolundžija poslednjih godina mnogo radio sa mlađim kolegama, kojima je pomagao. Prema njenim rečima, Denis Kolundžija je bio dobri duh koji je tu bio za sve.
Glavni urednik Cenzolovke Perica Gunjić prisetio se svog prvog susreta s Kolundžijom 1997. godine, kada mu je Denis pomogao na priči koju je radio. Tek posle 25 godina i višegodišnjeg zajedničkog rada u Cenzolovci, shvatili su da su se upoznali još 1997.
Gunjić je ukazao na to da je Kolundžija "živeo i disao novinarstvo", te da je bio "brižan i prepun ljudskosti, neobičan, poseban, potpuno unikatan".
Novinar Igor Mihaljević rekao je da na rečenicu NDNV-a da smo izgubili novinara sa velikim "N", nema šta da doda i da je to dovoljno da pokaže kakav je bio Kolundžija.
Dododao je i da je Denis "odbio da bude upravnik logora zvanog Republika Srbija".
"On je bio logoraš do kraja koji se borio da pobegne iz njega i da ga oslobodi", kazao je Mihaljević.
Programski direktor Televizije N1 Igor Božić je rekao da novinari plaćaju skupu cenu zbog posvećenog bavljenja tom profesijom i da zbog toga umiru mladi.
"U poslednjih nekoliko godina ovo je verovatno dvadeseta smrt kolega koji nisu dočekali penziju. Satire nas profesija, umiremo mladi, i to nije fer", rekao je Božić.
Novinar Aleksandar Reljić rekao je da novinarstvo nije posao nego život i dodao da o tome svedoči biografija i način života Denisa Kolundžije.
Reljić se prisetio njihovih zajedničkih druženja i rada, kao i anegdote koja je dovela do toga da po njemu Kolundžija nazove svog sina.
Denis Kolundžija je bio jedan od najboljih domaćih poznavalaca američke politike, a godinama je pratio i rad pokrajinskog parlamenta.
Pisao je za Autonomiju, VOICE, Cenzolovku, BIRN, Newsweek Srbija, Vreme, Građanski list, Dnevnik, Vojvodinu, Novosadski nedeljnik, Vojvođanski magazin, Kibic fenster, Café Vojvodina, a radio je i na novosadskom IN radiju i u televizijskoj Grinfild produkciji.
Pratio je rad Skupštine Vojvodine od 2000. godine i imao blog Vojvodjanska.rs, posvećen pokrajinskom parlamentu. Autor je knjige "Višestranačka Skupština Vojvodine 1992-2012." objavljene oktobra 2012. godine.
Iza sebe je ostavio suprugu Kseniju i sina Relju.
Ispraćaj Denisa Kolundžije je u petak, u 11.15 časova, na Novom groblju u Novom Sadu.
Tuga, mlad covek. Mogao je jos mnogo toga da pruzi novijoj generaciji novinara a vec je mnogima pomogao, imali su sta i da nauce od tako velikog coveka velikog srca i velikog poznavaica svoje profesije. Saucesce porodici!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Socijaldemokratska stranka ocenila je da je ministar građevinarstva Goran Vesić prilikom najave ostavke prećutao ključne informacije o tragediji na novosadskoj železničkoj stanici.
Novosadska opozicija koju čine opozicione odborničke grupe u Skupštini grada pozdravlja ostavku pod prinudom ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić najavio je da će sutra podneti ostavku, ali je rekao i da ne može da prihvati krivicu za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov izjavila je da, nažalost, nema boljitka kod troje teško povređenih u rušenju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Portal 021.rs uputio je pitanja Gradskoj uprava za inspekcijske poslove da li su oni obavljala nadzore nad radovima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protest zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je u petak poginulo 14, a teško povređene još tri osobe, održaće se u utorak, 5. novembra u Novom Sadu.
U danima nakon smrtonosne tragedije koja se dogodila u Novom Sadu, premijer Srbije Miloš Vučević, inače nekadašnji gradonačelnik ovog grada, otputovao je u Kinu.
Novosađani u redu čekaju ispred Skupštine grada kako bi se upisali u Knjigu žalosti otvorenu za 14 stradalih u nesreći na Železničkoj stanici Novi Sad.
Železnička stanica u Novom Sadu ucrtana je u generalni urbanistički plan sredinom 50-ih, a zajedno sa zgradom Medicinskog fakulteta predstavljala je novi koncept Jugoslovenske posleratne arhitekture.
Pokret Kreni-Promeni podneo je dve krivične prijave Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu zbog nesreće na Železničkoj stanici, u kojoj je poginulo 14 osoba.
Komentari 2
khm
Zira
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar