Novosađanki bankomat nije isplatio novac: Šta da radite u takvoj situaciji?
Ne događa se često, ali ponekad se desi da vam prilikom "podizanja" novca sa bankomata, iznos bude skinut sa računa, ali ne bude i isplaćen.
Foto: Pixabay
Upravo to se nedavno desilo Novosađanki V. V, koja se obratila portalu 021.rs. Kako kaže, ona je novac pokušala da podigne na bankomatu banke u kojoj ima otvoren račun.
"Ubacila sam karticu u bankomat, čula sam zvuk brojanja novca, na ekranu je pisalo 'Uzmite Vaš novac', ali on nije izašao. Odmah nakon toga je na ekranu pisalo 'Transakcija nije momentalno dozvoljena', a potom mi je stigla poruka na aplikaciji na telefonu da su sredstva skinuta", objašnjava sagovornica 021.rs.
Dodaje da je odmah potom otišla u ekspozituru svoje banke, gde je bio i bankomat, te da je podnela reklamaciju (prigovor) za neodobrenu, neizvršenu ili nepravilno izvršenu platnu transakciju.
"Moja banka mi je u roku od dva dana isplatila novac, tako da sve pohvale za njih", navodi ova Novosađanka.
Kako dolazi do toga da bankomat "proguta" novac?
Kako objašnjava Dejan Gavrilović iz Udruženja potrošača "Efektiva" za 021.rs, ovakve situacije povremeno se dešavaju, a postoji nekoliko mogućih razloga iz kojih dolazi do ovakvog problema.
Jedna od mogućnosti je ta da je došlo do greške u samom bankomatu, npr. ako je došlo do nekog kvara ili nedostatka para u mašini.
"Postoji mogućnost da je klijent ukucao i uradio sve što treba i da mu je elektronski zabeleženo da mu je novac skinut sa računa, a da su pare ostale u samom bankomatu", objašnjava on.
Gavrilović dodaje da je druga moguća opcija i neka organizovana akcija prevaranata, fenomen koji je poznat i kao "libanske klopke".
Ovo je kompleksan mehanizam u kom neko ko želi da prevari na bankomat postavlja uređaj koji omogućava da, kad se nakon izvršene transakcije započne isplata gotovina, ona praktično ostane u delu bankomata koji nije dosupan korisniku i odakle se kasnije može preuzeti kada se korisnik udalji od bankomata. Međutim, ovakav vid prevare na srpskom tržištu nije toliko čest.
"U svakom slučaju je odgovornost na samoj banci i šteta mora da se nadoknadi klijentu, osim ukoliko se ne ustanovi da je klijent nekim delom učestvovao u nekoj vrsti prevare ili slično", objašnjava Gavrilović.
Šta uraditi ukoliko vam se to desi?
Ukoliko građanin uoči da mu novac koji je hteo da podigne sa bankomata nije isplaćen iako mu na računu piše da su pare skinute, prva adresa za žalbu je banka čiji je taj bankomat.
Oštećeni klijent treba da podnese reklamaciju, odnosno prigovor za neodobrenu, neizvršenu ili nepravilno izvršenu platnu transakciju. Nju može lično da podnese banci čiji je bankomat u pitanju ili, ukoliko nije reč o bankomatu banke u kojoj građanin ima otvoren račun, njegova banka može da pokrene proces umesto njega.
"U svakom slučaju, ono što prvo treba da se uradi jeste da se ode do najbliže ekspoziture banke ili da se odmah kod bankomata pozove broj telefona podrške banke čiji je bankomat i da objasni šta se desilo. Ukoliko je reč o grešci u samom bankomatu, banka će proveriti kamere, kao i jednostavnim brojanjem novca u bankomatu, u odnosu na broj transakcija, videti da li je nastala razlika. Ukoliko jeste, isplatiće novac oštećenom klijentu", kaže Gavrilović.
Kako se navodi na sajtu Narodne banke Srbije (NBS), reklamacioni postupak u okviru jedne banke u praksi traje kraće nego u slučaju kada se postupak obavlja između dve banke.
"U skladu s tim, preporuka korisnicima je da, ako su u mogućnosti, novac podižu na bankomatima banke izdavaoca svoje platne kartice, jer se tako najbrže utvrdi da li se radi samo o rezervaciji sredstava po računu korisnika ili i o zaduženju, te s tim u vezi banke brže pristupaju proveri navedenog prigovora i samom rešavanju", navode iz NBS.
Dodatno, ukoliko korisnik nije zadovoljan odgovorom koji mu banka dostavi ili ga ne dostavi u roku od 15 dana od dana prijema prigovora, može se pritužbom obratiti Narodnoj banci Srbije – Sektoru za zaštitu korisnika finansijskih usluga, odnosno popuniti formular koji se nalazi na sajtu Narodne banke Srbije.
"Ukoliko u bankomatu nema gotovine za isplatu, bankomat blokira tu mogućnost. Ako je ipak u trenutku izvršenja transakcije desi da ne može da se isplati zahtevani iznos jer mu je u tom trenutku nestalo dovoljno gotovine, transakcija će automatski biti stornirana i korisniku se neće zadužiti sredstva s računa", napisali su iz kabineta guvernera na sajtu NBS.
Naglašavaju da je bankomat uređaj koji ima registrovane sve izvršene funkcije i u regularnim situacijama, kao i u ovim kada dođe do određenoj tehničkog problema.
"Log bankomata sadrži tačno vreme uz svaku aktivnost – unos PIN koda (ispravno ili neispravno unet), unos zahtevanog iznosa, upit stanja (ako korisnik vrši proveru), apoensku strukturu novčanica spremnih za isplatu, da li je novac uspešno isplaćen ili nije (ako nije isplaćen novac, može postojati i objašnjenje koji tip greške je u pitanju, a u zavisnosti od tipa bankomata), informaciju o preuzimanju novčanica, o preuzimanju platne kartice itd. i na osnovu podataka iz loga bankomata moguće je na jednostavan način utvrditi sve potrebne činjenice u vezi s radom uređaja ili za konkretnom transakcijom", dodaje se na sajtu NBS.
Gavrilović dodaje i da ne postoji način da se građani zaštite od ovog potencijalnog problema, ali i da obrate pažnju kad priđu bankomatu da li sve izgleda kako treba i da li ima nekih dodatnih uređaja koje se inače ne nalaze na ovakvom aparatu, kao i da, ukoliko dođe do problema, odmah kontaktiraju banku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Odavanje počasti poginulima u padu nadstrešnice u petak u kampusu Univerziteta
21.11.2024.•
1
Grupa nastavnika i saradnika Filozofskog fakulteta pozvala je zaposlene i studente Novosadskog univerziteta da se pridruže akciji "Zastani, Srbijo!".
Majka nastradale u Novom Sadu: Hapšenja ne bi bilo da nije bilo protesta
21.11.2024.•
12
Zorica Ruman, majka Anđele Ruman iz Stare Pazove, devojke koja je poginula u nesreći u Novom Sadu, kaže da možda niko od odgovornih ne bi bio uhapšen da nije bilo pritiska javnosti.
Tužilaštvo za organizovani kriminal: Dela osumnjičenih za pad nadstrešnice nisu u našoj nadležnosti
21.11.2024.•
1
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) za sada neće postupati u predmetu u slučaju nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Tmuran petak sa susnežicom u Novom Sadu: Radionice za decu, predavanja, koncerti...
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica, ali tu su i koncerti, predstave i razne aktivnosti u Novom Sadu da poprave raspoloženje.
Vučić: Nema više ostavki, do hapšenja nije došlo pod pritiskom demonstranata
21.11.2024.•
35
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da više neće biti ostavki i da će nadležni organi "nastaviti da rade svoj posao".
Novaković: Stvari će početi da se rešavaju kada osoba A.V. završi u tužilaštvu zbog korupcije
21.11.2024.•
2
"Suštinski, pala nam je korupcija na glavu", rekao je narodni poslanik i bivši gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković.
Inženjerska komora: Sud časti prikuplja dokumentaciju za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
21.11.2024.•
2
Inženjerska komora Srbije saopštila je da je njen Sud časti preduzeo radnje u vezi sa prikupljanjem dokumentacije neophodne za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu.
Uhapšena još jedna osoba zbog nesreće na Železničkoj stanici, dok se za jednom traga
21.11.2024.•
6
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je još jedna osoba uhapšena danas zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pogačar: Ukoliko Relja ne bude pušten, tek će onda uslediti blokade svih institucija
21.11.2024.•
4
Opozicija će nakon saslušanja studenta Akademije umetnosti u Novom Sadu Relje Stanojevića odlučiti kako će dalje postupati, rekao je gradski odbornik pokreta Bravo Miran Pogačar.
Opozicija: Novosađani će sutra poručiti gradonačelniku da ne može izbeći odgovornost
21.11.2024.•
12
Novosadska opozicija koja učestvuje u radu Skupštine grada pozvala je građane da se u petak, 22. novembra, u 11.52 časova, pridruže akciji i zastanu na 15 minuta.
Brnabić o hapšenju za nesreću: Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih
21.11.2024.•
38
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić navela je da je Tužilaštvo "podleglo pritiscima ulice".
Advokat traži da se Vučević i Gojković izbrišu iz imenika AKV
21.11.2024.•
21
Advokat Ivan Gunjić zatražio je od Upravnog odbora Advokatske komore Vojvodine da se iz imenika obrišu premijer Srbije Miloš Vučević i premijerka Vojvodine Maja Gojković.
VIDEO: Završena blokada novosadskog suda, o daljim koracima nakon saslušanja Relje Stanojevića
21.11.2024.•
37
Treća šestočasovna blokada zgrade novosadskog suda i tužilaštva završena je nešto pre 14 časova.
Sutra tmurno u Novom Sadu, očekuje se susnežica
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica.
Od istrage nesreće u Novom Sadu moglo bi da zavisi i otvaranje poglavlja sa EU
21.11.2024.•
12
Otvaranje poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom moglo bi da zavisi od načina na koji se bude vodila istraga za nesreću u Novom Sadu.
Dačić o blokadi suda u Novom Sadu: Dosta je bilo maltretiranja policije
21.11.2024.•
12
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policija danas sve uradila po nalogu tužilaštva i obezbedila dovođenje ljudi koje je tužilastvo tražilo.
Nastavak rasprodaje imovine novosadske firme "Dunav grupa agregati"
21.11.2024.•
1
Oglašena je prva prodaja nepokretne imovine novosadske firme "Dunav grupa agregati" u Zrenjaninu.
VIDEO: Studenti Filozofskog i FPN-a u Beogradu prekinuli nastavu na 15 minuta za žrtve u Novom Sadu
21.11.2024.•
1
U znak solidarnosti sa žrtvama nesreće u Novom Sadu, studenti Filozofskog fakulteta i Fakulteta političkih nauka u Beogradu u 11.52 prekinuli su nastavu na 15 minuta.
U petak bez blokade novosadskog suda: Građani pozvani da se zaustave na 15 minuta
21.11.2024.•
1
U petak, 22. novembra neće biti blokade novosadskog suda, već će oni koji se u 11.52 časa zateknu ispred tog objekta učestvovati u simoboličnoj akciji, saznaje 021.
Opozicija o hapšenju Vesića i Tanasković: Zakasnela i nedovoljna, pokušaj da se umiri javnost
21.11.2024.•
2
Stranke opozicije i pojedini političari oglasili su se nakon objavljivanja informacije da su zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu uhapšeni Goran Vesić, Jelena Tanasković i drugi.
Šta do sada znamo o uhapšenima zbog nesreće u Novom Sadu: Od ministra do projektanta
21.11.2024.•
22
Jedanaest osoba je uhapšeno zbog nesreća na Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je u obrušavanje nadstrešnice poginulo 15 osoba, a dve su još uvek u teškom stanju.
Komentari 20
Pop Milo Jovovic
Pop Milo Jovovic
Seka
I obaveza.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar