SNS tvrdi da je Novi Sad dobio četiri nova parka, pitali smo ih gde su - nisu odgovorili

Srpska napredna stranka tvrdi da je Novi Sad, tokom 12 godina njihove vladavine, dobio četiri potpuno nova parka.
SNS tvrdi da je Novi Sad dobio četiri nova parka, pitali smo ih gde su - nisu odgovorili
Foto: 021.rs
Sve je počelo kada je u evropskom gradu šuma, što je još jedna "titula" kojom se pohvalila naprednjačka vlast, došlo do okršaja koalicionih partnera. 
 
Stranka Istina je saopštila da više neće prisustvovati sednicama Skupštine Novog Sada, a kap koja je prelila čašu nezadovoljstva bila je priča objavljena na 021.rs da za projekat Botaničke bašte u ovoj godini - nema novca.
 
Oplela je Istina po naprednjacima, ukazujući na odsustvo brige vlasti za zelene površine, dodajući da im je više stalo da pogoduju pojedincima, nego našim sugrađanima, što "predstavlja krajnji oblik licemerstva i zloupotrebe pozicija i poverenja koje su dobili". 
Nisu ostali naprednjaci nemi na ove kritike, pa su se oglasili. Tamo gde je Istina kritikovala, SNS je isticala svoje uspehe. U tom hvaljenju, naveli su i sledeće:
 
"Od kada Srpska napredna stranka vodi grad, Novi Sad je dobio četiri potpuno nova parka, rekonstruisani su postojeći parku i tu nismo stali. Nastavljamo da gradimo nove parkove, sadimo preko 50.000 stabala, a sve zahvaljujući odgovornom vođenju našeg grada."
 
 
Tvrdnja o "četiri potpuno nova parka" deluje čudno, imajući u vidu da je bivši gradonačelnik Miloš Vučević iza sebe ostavio park između Novog naselja i Detelinare, dok se sadašnji prvi čovek grada Milan Đurić dao da u njegovom mandatu bude izgrađen Park kod Spensa. 
 
Portal 021.rs je odmah uputio pitanja Srpskoj naprednoj stranci, tražeći objašnjenje o tome gde se nalaze ta "četiri potpuno nova parka". Međutim, ni posle gotovo dve nedelje, odgovori od naprednjaka nisu stigli.
Kako to može da se zove parkom?
 
Aktivistkinja Ekološkog fronta Marijana Mutavčieva kaže za 021.rs da je, koliko je ona upoznata, formiran park uz Bulevar Evrope, ukazujući da i tu ima dosta betona.
 
"Možda jedan od tih parkova može da bude ovo što se gradi uz Spens na Bulevaru cara Lazara, ali i to je jedna vrlo mala površina, na kojoj ćete opet imati i više betonskih staza, i ne znam kako to može da se zove parkom", navodi ona.
 
Mutavčieva ukazuje i na to da je 2018. godine prostor između dve zgrade muzeja u Dunavskoj ulici proglašen Parkom prisajedinjenja, ali ističe da je to već bila zelena površina i da ona ni po jednom osnovu nije park.
 
"Ne samo da nema potrebnu površinu, nego je to prostor za istrčavanje pasa, parking, ima nekoliko sprava za decu, staze i nešto travnate površine", dodaje sagovornica 021.rs.
 
Nema ideju šta bi još SNS mogao da ubroji u parkovske celine, ali ostavlja mogućnost da su ono što je već urađeno ubacili i stvari koje tek treba da budu realizovane. Tako Mutavčieva podseća na najavljenu rekonstrukciju Univerzitetskog parka, dodajući da ni to nije "novi park", već postojeća zelena površina kojoj sledi betoniranje i gradnja objekata unutar već formirane celine, bez dodatnog oplemenjivanja zelenog fonta. 
 
 
"To je izmišljotina"
 
Član Građanskog pokreta Bravo Petar Holik kaže da je neverovatno da naprednjaci pričaju o Botaničkoj bašti i "četiri potpuno nova parka", a, po njegovim rečima, uništili su toliko toga. Podseća na Šodroš, navodeći da se odustalo od hektara šume i zaštićenog područja za ptice, zarad mega projekta.
 
"Što se tiče parkova, postoji novi park na Novom naselju, gde ima više betona nego drveća. Nemam ideju šta oni smatraju parkom, po nekim stručnim tumačenjima, park mora da ima površinu od barem pet hektara, a mi nemamo to", navodi Holik.
 
Za Mladena Cvijetića iz Zajedno, priča o novim parkovima je "čista izmišljotina". 
 
"To je izmišljotina, jer jedan jedini park koji je napravljen je na Novom naselju, za koji je i upitan da li je uopšte park. Oni su za ovih 12 godina samo iz urbanističkih planova izbrisali sedam parkova. Oni su time suštinski uništili sedam parkova koji nisu ni stigli na red da budu građeni, a kao napravili jedan. Sada imamo ove radove kod Spensa, što je vrlo upitno da li je to park ili betoniranje već postojeće zelene površine", zaključuje Cvijetić.
Da li SNS sanja električne parkove?
 
S obzirom na to da nije sigurno gde su, niti koja su ta "četiri potpuno nova parka", pogledali smo izjave predstavnika vlasti iz prethodnih godina. 
 
SNS, osim parka na Novom naselju i Parka kod Spensa koji je u izgradnji, pod novim parkovima podrazumeva i Sentandrejski park, a pominju se i Univerzitetski park, Park na Limanu 4 i Central park. 
 
Za pomenuti Sentandrejski park u medijima bliskim vlasti se uglavnom pominje da je otvoren na proleće 2022. godine i da ima 27.500 kvadrata. Ova informacija je objavljena nakon što je NIS, u okviru svoje akcije kao društveno odgovorno preduzeće, donirao dečije igralište i drugu opremu, dok je gradska vlast dala svoj doprinos sadnjom 120 sadnica drveća. 
 
 
Međutim, ovo je u realnosti prostor uz kanal DTD na uglu Primorske i Sentantandrejskog puta koja je zelena površina već decenijama unazad. Mada se navodi da je posađeno 120 stabala, tamo su i ranije bila planske sadnje i ukoliko sada obiđete lokaciju videćete da veliki deo, posebno u delu bliže Sentandrejskom mostu, nema ni jedno drvo, što je posledica superćelijske oluje i seče.
 
Dalje, Univerzitetski park je planiran za rekonstrukciju već dugo, a i taj plan je na meti kritika zbog predviđene gradnje i betoniranja. 
 
Park na Limanu 4 je neuređena zelena površina koja kao takva postoji već decenijama uz Narodnog fronta. Ranije je bilo predviđeno da tu bude zgrada administracije, ali je tokom izmena urbanističkog plana, nakon primedbi građana, odlučeno da se 7.000 kvadratnih metara ipak pretvori u park. 
 
Central park, za sada, postoji samo na papiru i u najavi bivšeg gradonačelnika. U pitanju je prostor oko stare Ranžirne stanice, koji se naslanja na novi park uz Bulevar Evrope, i već sada predstavlja zelenu površinu. 
 
SNS izgradio prvi park u Novom Sadu posle više decenija
 
Novosađani već dugo govore o tome da Novom Sadu nedostaje zelenih površina, a na isto ukazuju i stručnjaci. Pokret gorana Novog Sada je pre dve godine predstavio rezultate ankete po kojoj su se građani najviše ukazivali na nedostatak zelenila na Grbavici, u centru i na Detelinari. 
 
Građani su imali priliku i da ocene zelene površine. Najčešća ocena je trojka, koju je dala trećina građana. Zbirno stanje je da su građani vrlo nezadovoljni kvalitetom zelenila, rečeno je prilikom predstavljanja analize. 
 
 
Ipak, ono što ide u prilog aktuelnoj vlasti, jeste da su oni bili ti koji su izgradili prvi park u Novom Sadu posle više decenija. Međutim, nedostatak je to ni što ovaj park nema pet hektara, a svojom veličinom ne može da zadovolji gustinu naseljenosti.
 
Tema zelenila postala je posebno aktuelna od dolaska Srpske napredne stranke na vlast, koja se našla na udaru kritika da izlaze u susret investitorima, a nauštrb zelenila.
 
Građani su zbog toga imali više protesta, peticija i drugih akcija, između ostalog zbog nestanka Parka na Telepu na uglu Bulevara Patrijarha Pavla i Futoškog, sportskog parka na Rumenačkom putu, a posebno na Šodrošu zbog gradnje novog mosta i projekta "Novi Sad na vodi". 
  • autocad

    12.02.2024 09:33
    U Autocadu izgradise cetiri nova parka i tu nisu stali.
  • RV

    12.02.2024 09:29
    Koliko poslušnih botova, jbt. Znajte, ima nas i zbog toga Srbija ne smrdi.
  • Voja

    09.02.2024 11:54
    Park
    Verujete li nama ili svojim očima?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti