Novosađanka u problemu zbog jednog pečata: Štićenici ne može da pomogne zbog birokratije

Novosađanka S. M. koja se obratila portalu 021.rs je starateljka starije žene koja je lišena poslovne sposobnosti. Međutim, zbog nedostatka jednog pečata, poslednjih meseci je u stalnom problemu.
Novosađanka u problemu zbog jednog pečata: Štićenici ne može da pomogne zbog birokratije
Foto: Pixabay
Kako kaže, njenu štićenicu su ćerke koje žive u Kanadi lišile sposobnosti zbog zdravstvenih problema, a jedna od njih je i drugarica ove Novosađanke koja je preuzela odgovornost za njihovu majku 2018. godine.
 
Odlukom suda žena je pravosnažno dodeljena u starateljstvo S. M, što je tada potvrdio i Centar za socijalni rad u Novom Sadu, nakon čega je smeštena u Dom za stare u Petrovaradinu. 
Lišavanjem sposobnosti i dodeljivanjem starateljstva sagovornica 021.rs postala je odgovorna za dobrobit i funkcionisanje svoje štićenice, te je legalno odgovorna i za svaku odluku koja se nje tiče.
 
Prvih godina je sve prolazilo glatko, dok nije došlo vreme za obnavljanje rešenja. Prvi problem pojavio se u septembru 2022. godine kada je njena štićenica trebalo da bude prebačena u Dom za stare u Futogu, zbog čega su morali da otvore trajni nalog u banci.
Kako kaže S. M. za 021.rs, u banku su tada otišle ona, štićenica i njena ćerka koja je došla iz Kanade. Međutim, na šalteru im je rečeno da nalog nije moguće otvoriti - jer ne postoji pečat na rešenju o starateljstvu.
 
"Iz banke su mi tada rekli da na tom drugom rešenju o starateljstvu nemam pečat pravosnažnosti i da zbog toga ne mogu da izdaju trajni nalog. Nisam znala da i na to treba da obraćam pažnju jer taj papir dobijam poštom i ne zagledam se previše u taj pravni deo", objašnjava ova Novosađanka.
 
Narednog dana ćerka njene štićenice otišla je u Centar za socijalni rad u Novom Sadu, gde su joj izdali potvrdu o starateljstvu za potrebe banke.
 
"To je tada rešeno, ali se problem ponovo pojavio kada smo u januaru ove godine hteli da instaliramo mobi banking i gde su mi ponovo rekli da ne mogu ništa da uradim jer nemam pečat. Ovo sada postaje neverovatno, ja sam dodeljena toj ženi da budem staratelj, imam ovlašćenje da prodam njen stan, ali ne mogu da instaliram aplikaciju", dodaje ona.
 
Novi problem nastao je i kada je sa svojom štićenicom otišla u SUP da joj ponovo izradi ličnu kartu koja je istekla.
 
"Službenica je počela da čita rešenje o starateljstvu i videla da nemam pečat, a onda sam joj dala i rešenje Centra za socijalni rad iz septembra prošle godine. Međutim, ona mi je rekla da se to rešenje odnosi samo na potrebe banke, a ne za izradu lične karte", kaže S. M. za 021.rs.
 
Iz SUP-a su joj rekli i da njena štićenica ne može ličnu kartu da izradi dok se ne reši ovaj problem ili Centar za socijalni rad ne izda potvrdu i za tu svrhu.
 
"Pitala sam ih i šta bi bilo da smo prećutale da je žena lišena sposobnosti, pa mi je rečeno da bi onda ona bila u prestupu. Još uvek nismo sredili ličnu kartu, ali mi nije jasno kako neko može biti u prestupu jer želi da izradi svoj lični dokument", pita se ova Novosađanka.
Iz Centra za socijalni rad u Novom Sadu za 021.rs objašnjavaju da se prema Porodičnom zakonu pod starateljstvo stavljaju deca bez roditeljskog staranja (maloletni štićenici) ili lica lišena poslovne sposobnosti (punoletni štićenici).
 
U tom slučaju ova institucija donosi rešenje o stavljanju pod starateljstvo, a kako bi ono bilo važeče mora biti pravosnažno.
 
"Dakle, na rešenje o starateljstvu se ne stavlja pečat suda, već pečat pravosnažnosti Centra za socijalni rad. Pravosnažnost iskazuje pravnik koji je i obradio rešenje. U ovakvim situacijama, staratelj bi trebalo da se obrati voditelju slučaja za konkretan predmet i problem, a koji će o tome obavestiti zaduženog pravnika", navode iz ove ustanove za 021.rs.
  • Aleksa

    14.02.2024 17:02
    Drzavni poso
    Radim u državnoj firmi /administraciji i ono što ja mogu da kažem je da na jednog radnika koji zna kako nešto može , i hoće i može da uradi, ima 5 radnika koji znaju samo zašto nešto ne može , i neće i ne mogu da urade posao.

    Ja sam zato što znam i hoću , kažnjen da dobijem 10 predmeta da završim , a oni, zato što ne znaju i neće , su nagrađeni da dobiju jedan ili nijedan predmet da rade.

    I kao što neko reče "u državnim firmama nije problem višak zaposlenih, nego manjak radnika"
  • /

    14.02.2024 15:45
    /
    cekajte samo kada u bolnici toj zeni budu uskratili zbrinjavanje zato sto novosadjanka nema sudsko pravo da donosi odluke o toj zeni.

    to se odnosi i na decu bilo kojeg starijeg bolesnika.
  • Srećko

    14.02.2024 14:35
    Kad svako zna bolje
    Pravosnažnost se iskazuje samo jednom i to pečatom pravosnažnosti. Ako joj je jednom stavljen na rešenje to je to. Tako da vi koji komentarišete bilo bi dobro da makar imate osnovno znanje o pravu. A obaveze staratelja možete da pronadjete u Porodičnom zakonu Republike Srbije. Ovde svako ima pravo da napiše svoje mišljenje iako ne zna ništa o onome o čemu piše. Ko starlete kad pričaju i dele savete o svemu, pa i o poštenju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti