Dok ne dobiješ termin, ili si ozdravio ili umro: Velike gužve u novosadskim ambulantama
Sve više Novosađana žali se na velike gužve u Domu zdravlja, termini se teško dobijaju, a postavlja se i pitanje da li Novi Sad ima dovoljno lekara, s obzirom na sve veći broj stanovnika.
Foto: 021.rs
Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u Novom Sadu živi 367.121 stanovnik, a u Domu zdravlja "Novi Sad" zaposleno je svega 386 lekara, od čega je ukupno 203 lekara specijalista.
Kako za 021.rs svedoči više Novosađana, problemi su najuočljiviji kada je reč o opštoj praksi, ginekologiji i pedijatriji.
Opšta praksa - "Tu je tek haos"
Gužve su ogromne kada je reč o lekarima opšte prakse, tvrde Novosađani.
"Što se tiče mog doktora opšte prakse, tu je tek haos. Pre tri nedelje sam imala nenormalne bolove u kičmi. Pošto je bila subota, morala sam da idem kod dežurnog lekara u Zmaj Ognjena Vuka. Tamo me pregleda doktor i da mi injekcije za dva dana i kaže mi da se u ponedeljak javim svom doktoru. Došao ponedeljak, ja zovem opet kol centar da zakažem i žena mi govori da nema slobodnog termina do srede. Ja objašnjavam da mi treba nastavak terapije, a ona mi da broj sestre i kaže 'zovite njih direktno'. Kada sam joj rekla da su me oni i uputili na njih, ona kaže da ne zna kako da mi pomogne, ali da doktor ne može da me primi jer nema termina. Zahvalila sam se lepo i, naravno, nisam nastavila terapiju. Onaj ko je izmislio zakazivanje kod lekara opšte prakse i pedijatra, taj očigledno nije normalan. Dok ne dobiješ termin, ili si ozdravio ili umro", priča nam jedna sugrađanka.
Novosađanka koja je vadila krv u ponedeljak po uputu njene izabrane doktorke kaže da će rezultate njena doktorka pregledati tek za 10 dana, jer nema slobodnih termina za običnu konsultaciju.
"S mojim stanjem do tada šta bude, biće. Potpuna je laž da putem kol centra termin dobijate kroz dan ili dva - čeka se mnogo više, pacijenata je puno, a lekara je zabrinjavajuće malo. Što je najgore, ništa se ne menja nabolje. Kod specijalista je priča, nažalost, još gora. To su liste čekanja da vam se bolest pogorša, a ne liste čekanja za pregled. I laik će zaključiti da se u domu zdravlja neki veliki problemi s kadrom samo skrivaju jer, da nije tako, ne biste mesec dana čekali kod ORL", ističe ona.
Da postoji problem sa brojem lekara opšte prakse u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Novom Sadu priznaje se i u prošlogodišnjoj Analizi zdravstvenog stanja Novosađana, u kojoj se ističe i nedovoljan obuhvat građana preventivnim pregledima.
Specijalisti - "Sve preglede moramo privatno da radimo"
Naročito dugo se čeka na preglede kod specijalista, tvrde Novosađani. Jedan sagovornik daje primer neurologa - iz više pokušaja, 15. januara zakazan je pregled za 29. februar. Za termin kod fizijatra je čekao mesec dana, a za ORL tri nedelje.
"Na zakazivanje kod ginekologa čekala sam tri nedelje, na snimanje bešike mesec dana. Za endokrinologa na Limanu nema termina, a ni za kardiologa. Termina nema ni za mamografiju, a na ultrazvuk kod ginekologa se čeka mesec dana", tvrdi jedna Novosađanka.
Druga kaže da već tri meseca pokušava da zakaže ultrazvuk dojke u Domu zdravlja, ali bezuspešno.
"Kakvu poruku nama šalje zdravstveni sistem u Srbiji, da sve preglede moramo privatno da radimo? Mi svakako odvajamo od plate za zdravstveno osiguranje. Pogotovo nama koji radimo u prosveti nije lako da obavljamo preglede privatno, naročito ako smo u proceduri VTO, a i zašto bismo", pita ona.
Novosađanka koja, kako kaže, redovno čeka po mesec dana na pregled kod izabranog ginekologa, kaže da je "kada je doktor divan, vredno pomučiti se za pregled".
Pedijatrija - "Termina nikad nema"
"Kod pedijatra u Vase Stajića, u poslednje četiri godine smo tri puta dobili termin na jedvite jade. Ne javljaju se na telefon, preko kol centra nikad nema termina, a ni preko aplikacije. Odustali smo i idemo privatno", kaže jedna Novosađanka.
Druga sugrađanka žali se na gužve na pedijatriji u Zmaj Ognjena Vuka.
"Bilo je nemoguće dobiti ih telefonski radi zakazivanja termina, a u aplikaciji, naravo, termina nije bilo. Tako da mi je jedina opcija bila da prosto lično odvedem decu, što je značilo pozamašno čekanje u gužvi", ističe ona.
Više Novosađanki svedoči za naš portal da su, i kada su uspeli da dobiju kol centar ili zakažu pregled preko aplikacije, termine kod pedijatra dobijali za tri do sedam dana.
"Poslednji put sam bila prošlog petka u Domu zdravlja u Rumenačkoj na pedijatriji. Čekala sam sa bolesnim detetom koje je imalo temperaturu dva sata. Morala sam da odem bez termina jer su mi u kol centru rekli da kod našeg pedijatra nema slobodno još šest dana. Sva sreća pa imamo divnu doktorku i primila nas je na kraju smene", ističe jedna Novosađanka.
Novosađanka sa Novog naselja, s druge strane, navodi da joj deca nikad nisu dugo čekala za pregled, ali ističe drugi problem - nedostatak pedijatrije u Domu zdravlja na Naselju.
"Majka sam troje dece, jedno od njih je sa teškoćama u razvoju. Od korone, naš pedijatar je u ambulanti 'Vasa Stajić. Znate li kolika je moja muka odvesti decu kod lekara? Vrlo često moram da posegnem za privatnim pedijatrom, iako nekad zbog toga sledeći dan nemam za ručak deci. Da li deca sa Novog naselja ne zaslužuju da imaju pedijatra u svom Domu zdravlja", pita ova sugrađanka.
Još jedna sugrađanka koja nam se obratila navodi da decu vodi u privatne ambulante, jer je prestala da se nada da će dobiti termin u Domu zdravlja.
Bojat: Možemo i 20 zaposliti, opet će ovaj iz Budisave reći "mi hoćemo dvaput dnevno"
Na pitanje o čekanju na zakazivanje na pedijatriji, direktor Doma zdravlja "Novi Sad" Veselin Bojat za 021.rs odgovara da "ne zna šta znači to 'dugo'".
"Sada je svakako sezona respiratornih infekcija, kada se i inače javlja veći broj pacijenata. Moguće je da to stvara nešto usporeniji protok pacijenata kroz sam Dom zdravlja i službu pedijatrije. Svi pedijatri odgovorno obavljaju svoj posao, zakazuje se u skladu sa zakonskim obavezama i propisima i mislim da tu nema značajnih problema", kaže Bojat.
Direktor ove zdravstvene ustanove priznaje da "uvek može i više pedijatara", ali smatra da ova ustanova u tom smislu vodi "odgovornu politiku".
"Mi i sada na specijalizaciji imamo četiri zaposlena, sada u poslednjom roku smo poslali tri pedijatra, tako da mi vodimo računa o broju pedijatara i nadoknađivanju odlazaka u penziju. Takođe, kod nas su uvek otvorena vrata za one pedijatre koji žele da dođu iz drugih mesta, kao što smo imali slučaj, i na taj način zapošljavamo i dodatne pedijatre", ističe Bojat.
Ipak, kako ocenjuje direktor DZNS, grad se širi, i nemoguće je da "sve prati broj stanovnika".
"Neko bi želeo da ima pedijatra u svom delu grada. Samo da podsetim da je zakonska obaveza upravljača da zdravstvenu uslugu pruža u krugu od 30 kilometara. Znači, sve ove prigradske ambulante su, u stvari, da kažemo, dobra volja, odnosno želja da mi tu zdravstvenu uslugu približimo građanima koji ne žive teritorijalno u samom gradu, nego i u prigradskim naseljima. To ponekad hoće kad su godišnji odmori, ili sad kad je povećan broj infekcija pa se razboli doktor, ali naravno treba imati razumevanja i to su sve rešive stvari. Pa možemo mi zaposliti i njih 20 i opet će ovaj iz Budisave reći 'ali mi hoćemo dvaput dnevno'", zaključuje Bojat.
Ovakve tvrdnje direktora DZNS u suprotnosti su sa navodima Doma zdravlja krajem prošle godine kada je prvo ukinut, pa posle negativnih reakcija građana vraćen pedijatar u DZ u Rumenki i kada su iz Doma zdravlja za 021.rs naveli da "nemaju dovoljan broj pedijatara", te da ih raspoređuju tako da se "podmire potrebe pacijenata".
I tada su naveli da je četvoro budućih pedijatara na specijalizaciji i da se jedan vraća u februaru ove godine.
Dr Konstantinidis: Zdravstvena zaštita kasni za savremenom medicinom i potrebama stanovništva
Novosadski pedijatar i predsednik Udruženja pedijatara Srbije prof. dr Georgios Konstantinidis kaže za 021.rs da postoje određeni pravilnici i normativi o broju pedijatara u zavisnosti od broja predškolske i školske dece, ali da su to zastarelil normativi koji su rađeni pre više decenija i "sasvim sigurno ne odgovaraju savremenom trenutku".
"Naše izvršne vlasti i ljudi koji vode taj deo gledaju da zadovolje te normative i sada već ni ti normativi koji nisu adekvatni nisu zadovoljeni. To svakako podrazumeva da dečija zdravstvena zaštita, a ja verujem i u celini, kasni za savremenom medicinom i potrebama stanovništva. Prvo zato što je dijagnostika postala mnogo kompleksnija i jednostavno svaka obrada pacijenta, pa i pedijatrijskog uzrasta, podrazumeva niz analiza koje oduzimaju vreme i stvaraju dodatnu potrebu za nekim komforom u vremenu, koga praktično nema, odnosno on je sve manji. Tako da, što se tiče toga nedovoljan je broj", objašnjava dr Konstantinidis.
Ipak, sagovornik 021.rs ističe da postoji dosta privatnih ordinacija u koje roditelji sa decom odlaze na preglede i po terapiju.
"Mislim da to nije sada nikakva ekskluziva kao pre desetak godina i da puno naših sugrađana ide u privatne ordinacije", smatra on.
Komentarišući iskustva Novosađana koji su se javljali portalu 021, dr Konstantinidis kaže da mu je teško da veruje da bi pedijatar ostavio dete sa temperaturom da čeka pregled nekoliko, pa i sedam dana.
"Ako je tako urađeno to je velika stručna greška koja u principu ne bi smela da se događa. Mislim da će svaki pedijatar dete sa temperaturom pregledati odmah, to su ta takozvana urgentna stanja. Kada dođe dete koje ima temperaturu čak i ako je trebalo prvo da se javi u Hitnu pomoć, svako od pedijatara ga u načelu pregleda", naglašava doktor.
I on naglašava da smo u sezoni infekcija koja je ove godine naročito intenzivna, jer se zbog mera protiv kovida nakupio veliki broj dece koji nije ranije preležao određene infekcije.
"Tu pre svega mislim na respiratorne viruse, pa čak i na neke viruse gripa, influence, parainfluence", navodi naš sagovornik.
Smanjen obim vakcinacije, smatra doktor, još uvek ne utiče na gužvu u ambulantama, ali će biti veći problem u budućnosti ako se nešto ne preduzme.
"Priča sa respiratornim bolestima će u naredne dve, tri godine biti vrlo slična, moguće još lošija. U ovu situaciju nismo došli odjednom, to je posledica jednog višegodišnjeg nemara, odnosno višegodišnje izloženosti tabloidnim neproverenim informacijama, poluinformacijama i medicinskim neistinama. To traje godinama i tu se sad nakupio jedan veliki broj dece koji se potencijalno mogu zaraziti. Da bi se to ispravilo, opet treba da prođe nekoliko godina da bismo se vratili u normalu", objašnjava dr Konstantinidis.
Predsednik Udruženja pedijatara smatra da je broj njegovih kolega koji se protive vakcini mali i da većina u ordinacijama pravilno prenosi poruku roditeljima.
"Ali da bi oni to mogli kvalitetnije da rade vrlo verovatno im je potrebno više vremena", naglašava sagovornik 021.rs.
Da bi pedijatri imali više vremena po pacijentu, neophodan je veći broj pedijatara.
Koliko zapravo lekara ima Dom zdravlja?
Prema podacima koje je 021.rs dobio od Doma zdravlja "Novi Sad", ova ustanova ima ukupno 386 lekara, od toga je na određeno zaposleno njih 48.
Ukupno je 203 lekara specijalista. U Domu zdravlja rade jedan neuropsihijatar, 12 radiologa, osam dermatovenerologa, devet specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, 11 internista, šest psihijatara, dva neurologa, četiri oftalmologa, šest otorinolaringologa, dva pulmologa, tri stručnjaka za sportsku medicinu, troje specijalista sportske medicine i pet lekara medicine rada.
Na opštoj medicini zaposleno je njih 50. Pedijatara je 53 i dvoje je zaposleno na određeno vreme. U ovoj ustanovi radi i 20 ginekologa na neodređeno, a jedan je zaposlen na određeno vreme.
Zaposleno je i dva lekara sa specijalizacijom iz oblasti kliničke biohemije i dva iz medicinske biohemije.
DZ "Novi Sad" ima i jednog hirurga ortopeda, a reč je o direktoru ove ustanove, Veselinu Bojatu.
Služba stomatološke zdravstvene zaštite novosadskog doma zdravlja ima ukupno 32 stomatologa. Najviše, 10, radi u oblasti dečije i preventivne stomatologije. Njih devetoro specijalizovano je za ortopediju vilice, a njih četvoro za oralnu hirurgiju.
U ovoj službi radi i troje stručnjaka iz oblasti bolesti zuba, jedan iz oblasti paradentologije i oralne medicine i troje iz oblasti stomatološke protetike. Samo je troje specijalista iz oblasti opšte stomatologije.
Trenutno je i 40 lekara DZ "Novi Sad" na specijalizaciji, pa se može očekivati da će uskoro biti više pedijatara, ginekologa, oftalmologa, itd.
Najviše, devet, ih se specijalizuje za internu medicinu. Četvoro se odlučilo za otorinolaringogiju, a po troje za ginekologiju i pedijatriju.
Ono o čemu se često priča prethodnih godina je i da je sve manje lekara jer veliki broj njih odlazi u inostranstvo da radi ili se odlučuje isključivo za privatnu praksu. Prema informacijama koje je 021.rs dobio iz novosadskog doma zdravlja putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, u poslednjih pet godina ovu zdravstvenu ustanovu napustilo je 126 lekara i 13 stomatologa.
Međutim, kako tvrde u DZNS, tokom tog vremena je i zaposleno 138 lekara, od toga na određeno vreme njih 47. Zaposleno je i 16 radnika u službi stomatološke zdravstvene zaštite, od toga njih sedam na određeno vreme.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Počela saslušanja uhapšenih zbog tragedije na Železničkoj stanici
22.11.2024.•
0
U Tužilaštvu u Novom Sadu počela su saslušanja uhapšenih zbog tragedije na Železničkoj stanici.
Tri nedelje od nesreće na Železničkoj stanici: Kordoni, blokade, hapšenja i pitanja o pravdi
22.11.2024.•
0
U trećoj nedelji nakon obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice 15. žrtva podlegla je teškim povredama, dok se dvoje mladih još uvek bori za život. Na red su došla i prva hapšenja zbog nesreće.
I prosvetari da zastanu na 15 minuta: Nema značajnijeg zadatka od podsticanja kritičkog mišljenja
22.11.2024.•
3
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) poziva zaposlene u sistemu obrazovanja da danas obustave sve aktivnosti na petnaest minuta, s početkom u 11.52.
Srbija staje na 15 minuta u znak sećanja na 15 poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu
22.11.2024.•
4
Građani su pozvani da danas, u akciji "Zastani Srbijo", u 11.52h stanu na 15 minuta i time odaju poštu poginulima u pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici.
Prethodnog dana u Betaniji rođeno 19 beba
22.11.2024.•
0
Prethodnog dana u Betaniji je bilo 18 porođaja, a rođeno je 19 beba.
Opozicija: Novosađani će danas poručiti gradonačelniku da ne može izbeći odgovornost
22.11.2024.•
22
Novosadska opozicija koja učestvuje u radu Skupštine grada pozvala je građane da se danas, 22. novembra, u 11.52 časova, pridruže akciji i zastanu na 15 minuta.
Odavanje počasti poginulima u padu nadstrešnice u petak u kampusu Univerziteta
21.11.2024.•
3
Grupa nastavnika i saradnika Filozofskog fakulteta pozvala je zaposlene i studente Novosadskog univerziteta da se pridruže akciji "Zastani, Srbijo!".
Majka nastradale u Novom Sadu: Hapšenja ne bi bilo da nije bilo protesta
21.11.2024.•
44
Zorica Ruman, majka Anđele Ruman iz Stare Pazove, devojke koja je poginula u nesreći u Novom Sadu, kaže da možda niko od odgovornih ne bi bio uhapšen da nije bilo pritiska javnosti.
Tužilaštvo za organizovani kriminal: Dela osumnjičenih za pad nadstrešnice nisu u našoj nadležnosti
21.11.2024.•
7
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) za sada neće postupati u predmetu u slučaju nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Tmuran petak sa susnežicom u Novom Sadu: Radionice za decu, predavanja, koncerti...
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica, ali tu su i koncerti, predstave i razne aktivnosti u Novom Sadu da poprave raspoloženje.
Vučić: Nema više ostavki, do hapšenja nije došlo pod pritiskom demonstranata
21.11.2024.•
54
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da više neće biti ostavki i da će nadležni organi "nastaviti da rade svoj posao".
Novaković: Stvari će početi da se rešavaju kada osoba A.V. završi u tužilaštvu zbog korupcije
21.11.2024.•
2
"Suštinski, pala nam je korupcija na glavu", rekao je narodni poslanik i bivši gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković.
Inženjerska komora: Sud časti prikuplja dokumentaciju za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
21.11.2024.•
3
Inženjerska komora Srbije saopštila je da je njen Sud časti preduzeo radnje u vezi sa prikupljanjem dokumentacije neophodne za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu.
Uhapšena još jedna osoba zbog nesreće na Železničkoj stanici, dok se za jednom traga
21.11.2024.•
10
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je još jedna osoba uhapšena danas zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pogačar: Ukoliko Relja ne bude pušten, tek će onda uslediti blokade svih institucija
21.11.2024.•
6
Opozicija će nakon saslušanja studenta Akademije umetnosti u Novom Sadu Relje Stanojevića odlučiti kako će dalje postupati, rekao je gradski odbornik pokreta Bravo Miran Pogačar.
Brnabić o hapšenju za nesreću: Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih
21.11.2024.•
44
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić navela je da je Tužilaštvo "podleglo pritiscima ulice".
Advokat traži da se Vučević i Gojković izbrišu iz imenika AKV
21.11.2024.•
23
Advokat Ivan Gunjić zatražio je od Upravnog odbora Advokatske komore Vojvodine da se iz imenika obrišu premijer Srbije Miloš Vučević i premijerka Vojvodine Maja Gojković.
VIDEO: Završena blokada novosadskog suda, o daljim koracima nakon saslušanja Relje Stanojevića
21.11.2024.•
38
Treća šestočasovna blokada zgrade novosadskog suda i tužilaštva završena je nešto pre 14 časova.
Sutra tmurno u Novom Sadu, očekuje se susnežica
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica.
Od istrage nesreće u Novom Sadu moglo bi da zavisi i otvaranje poglavlja sa EU
21.11.2024.•
12
Otvaranje poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom moglo bi da zavisi od načina na koji se bude vodila istraga za nesreću u Novom Sadu.
Dačić o blokadi suda u Novom Sadu: Dosta je bilo maltretiranja policije
21.11.2024.•
12
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policija danas sve uradila po nalogu tužilaštva i obezbedila dovođenje ljudi koje je tužilastvo tražilo.
Komentari 94
Srba
Taj isti doktor koji je završio medicinu sa prosekom 9,24-diplomirao sa 10. Za koga su kolege i pacijenati prepuni reči hvale. Poslato je direktoru preko 400 potpisa peticije i napisano još 900 kao inicijativa građana-dok je bio na zameni u Kaću-nikakav odgovor nikad ti pacijenati nisu dobili.
омајгаш
X
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar