Dok ne dobiješ termin, ili si ozdravio ili umro: Velike gužve u novosadskim ambulantama
Sve više Novosađana žali se na velike gužve u Domu zdravlja, termini se teško dobijaju, a postavlja se i pitanje da li Novi Sad ima dovoljno lekara, s obzirom na sve veći broj stanovnika.
Foto: 021.rs
Prema popisu stanovništva iz 2022. godine, u Novom Sadu živi 367.121 stanovnik, a u Domu zdravlja "Novi Sad" zaposleno je svega 386 lekara, od čega je ukupno 203 lekara specijalista.
Kako za 021.rs svedoči više Novosađana, problemi su najuočljiviji kada je reč o opštoj praksi, ginekologiji i pedijatriji.
Opšta praksa - "Tu je tek haos"
Gužve su ogromne kada je reč o lekarima opšte prakse, tvrde Novosađani.
"Što se tiče mog doktora opšte prakse, tu je tek haos. Pre tri nedelje sam imala nenormalne bolove u kičmi. Pošto je bila subota, morala sam da idem kod dežurnog lekara u Zmaj Ognjena Vuka. Tamo me pregleda doktor i da mi injekcije za dva dana i kaže mi da se u ponedeljak javim svom doktoru. Došao ponedeljak, ja zovem opet kol centar da zakažem i žena mi govori da nema slobodnog termina do srede. Ja objašnjavam da mi treba nastavak terapije, a ona mi da broj sestre i kaže 'zovite njih direktno'. Kada sam joj rekla da su me oni i uputili na njih, ona kaže da ne zna kako da mi pomogne, ali da doktor ne može da me primi jer nema termina. Zahvalila sam se lepo i, naravno, nisam nastavila terapiju. Onaj ko je izmislio zakazivanje kod lekara opšte prakse i pedijatra, taj očigledno nije normalan. Dok ne dobiješ termin, ili si ozdravio ili umro", priča nam jedna sugrađanka.
Novosađanka koja je vadila krv u ponedeljak po uputu njene izabrane doktorke kaže da će rezultate njena doktorka pregledati tek za 10 dana, jer nema slobodnih termina za običnu konsultaciju.
"S mojim stanjem do tada šta bude, biće. Potpuna je laž da putem kol centra termin dobijate kroz dan ili dva - čeka se mnogo više, pacijenata je puno, a lekara je zabrinjavajuće malo. Što je najgore, ništa se ne menja nabolje. Kod specijalista je priča, nažalost, još gora. To su liste čekanja da vam se bolest pogorša, a ne liste čekanja za pregled. I laik će zaključiti da se u domu zdravlja neki veliki problemi s kadrom samo skrivaju jer, da nije tako, ne biste mesec dana čekali kod ORL", ističe ona.
Da postoji problem sa brojem lekara opšte prakse u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Novom Sadu priznaje se i u prošlogodišnjoj Analizi zdravstvenog stanja Novosađana, u kojoj se ističe i nedovoljan obuhvat građana preventivnim pregledima.
Specijalisti - "Sve preglede moramo privatno da radimo"
Naročito dugo se čeka na preglede kod specijalista, tvrde Novosađani. Jedan sagovornik daje primer neurologa - iz više pokušaja, 15. januara zakazan je pregled za 29. februar. Za termin kod fizijatra je čekao mesec dana, a za ORL tri nedelje.
"Na zakazivanje kod ginekologa čekala sam tri nedelje, na snimanje bešike mesec dana. Za endokrinologa na Limanu nema termina, a ni za kardiologa. Termina nema ni za mamografiju, a na ultrazvuk kod ginekologa se čeka mesec dana", tvrdi jedna Novosađanka.
Druga kaže da već tri meseca pokušava da zakaže ultrazvuk dojke u Domu zdravlja, ali bezuspešno.
"Kakvu poruku nama šalje zdravstveni sistem u Srbiji, da sve preglede moramo privatno da radimo? Mi svakako odvajamo od plate za zdravstveno osiguranje. Pogotovo nama koji radimo u prosveti nije lako da obavljamo preglede privatno, naročito ako smo u proceduri VTO, a i zašto bismo", pita ona.
Novosađanka koja, kako kaže, redovno čeka po mesec dana na pregled kod izabranog ginekologa, kaže da je "kada je doktor divan, vredno pomučiti se za pregled".
Pedijatrija - "Termina nikad nema"
"Kod pedijatra u Vase Stajića, u poslednje četiri godine smo tri puta dobili termin na jedvite jade. Ne javljaju se na telefon, preko kol centra nikad nema termina, a ni preko aplikacije. Odustali smo i idemo privatno", kaže jedna Novosađanka.
Druga sugrađanka žali se na gužve na pedijatriji u Zmaj Ognjena Vuka.
"Bilo je nemoguće dobiti ih telefonski radi zakazivanja termina, a u aplikaciji, naravo, termina nije bilo. Tako da mi je jedina opcija bila da prosto lično odvedem decu, što je značilo pozamašno čekanje u gužvi", ističe ona.
Više Novosađanki svedoči za naš portal da su, i kada su uspeli da dobiju kol centar ili zakažu pregled preko aplikacije, termine kod pedijatra dobijali za tri do sedam dana.
"Poslednji put sam bila prošlog petka u Domu zdravlja u Rumenačkoj na pedijatriji. Čekala sam sa bolesnim detetom koje je imalo temperaturu dva sata. Morala sam da odem bez termina jer su mi u kol centru rekli da kod našeg pedijatra nema slobodno još šest dana. Sva sreća pa imamo divnu doktorku i primila nas je na kraju smene", ističe jedna Novosađanka.
Novosađanka sa Novog naselja, s druge strane, navodi da joj deca nikad nisu dugo čekala za pregled, ali ističe drugi problem - nedostatak pedijatrije u Domu zdravlja na Naselju.
"Majka sam troje dece, jedno od njih je sa teškoćama u razvoju. Od korone, naš pedijatar je u ambulanti 'Vasa Stajić. Znate li kolika je moja muka odvesti decu kod lekara? Vrlo često moram da posegnem za privatnim pedijatrom, iako nekad zbog toga sledeći dan nemam za ručak deci. Da li deca sa Novog naselja ne zaslužuju da imaju pedijatra u svom Domu zdravlja", pita ova sugrađanka.
Još jedna sugrađanka koja nam se obratila navodi da decu vodi u privatne ambulante, jer je prestala da se nada da će dobiti termin u Domu zdravlja.
Bojat: Možemo i 20 zaposliti, opet će ovaj iz Budisave reći "mi hoćemo dvaput dnevno"
Na pitanje o čekanju na zakazivanje na pedijatriji, direktor Doma zdravlja "Novi Sad" Veselin Bojat za 021.rs odgovara da "ne zna šta znači to 'dugo'".
"Sada je svakako sezona respiratornih infekcija, kada se i inače javlja veći broj pacijenata. Moguće je da to stvara nešto usporeniji protok pacijenata kroz sam Dom zdravlja i službu pedijatrije. Svi pedijatri odgovorno obavljaju svoj posao, zakazuje se u skladu sa zakonskim obavezama i propisima i mislim da tu nema značajnih problema", kaže Bojat.
Direktor ove zdravstvene ustanove priznaje da "uvek može i više pedijatara", ali smatra da ova ustanova u tom smislu vodi "odgovornu politiku".
"Mi i sada na specijalizaciji imamo četiri zaposlena, sada u poslednjom roku smo poslali tri pedijatra, tako da mi vodimo računa o broju pedijatara i nadoknađivanju odlazaka u penziju. Takođe, kod nas su uvek otvorena vrata za one pedijatre koji žele da dođu iz drugih mesta, kao što smo imali slučaj, i na taj način zapošljavamo i dodatne pedijatre", ističe Bojat.
Ipak, kako ocenjuje direktor DZNS, grad se širi, i nemoguće je da "sve prati broj stanovnika".
"Neko bi želeo da ima pedijatra u svom delu grada. Samo da podsetim da je zakonska obaveza upravljača da zdravstvenu uslugu pruža u krugu od 30 kilometara. Znači, sve ove prigradske ambulante su, u stvari, da kažemo, dobra volja, odnosno želja da mi tu zdravstvenu uslugu približimo građanima koji ne žive teritorijalno u samom gradu, nego i u prigradskim naseljima. To ponekad hoće kad su godišnji odmori, ili sad kad je povećan broj infekcija pa se razboli doktor, ali naravno treba imati razumevanja i to su sve rešive stvari. Pa možemo mi zaposliti i njih 20 i opet će ovaj iz Budisave reći 'ali mi hoćemo dvaput dnevno'", zaključuje Bojat.
Ovakve tvrdnje direktora DZNS u suprotnosti su sa navodima Doma zdravlja krajem prošle godine kada je prvo ukinut, pa posle negativnih reakcija građana vraćen pedijatar u DZ u Rumenki i kada su iz Doma zdravlja za 021.rs naveli da "nemaju dovoljan broj pedijatara", te da ih raspoređuju tako da se "podmire potrebe pacijenata".
I tada su naveli da je četvoro budućih pedijatara na specijalizaciji i da se jedan vraća u februaru ove godine.
Dr Konstantinidis: Zdravstvena zaštita kasni za savremenom medicinom i potrebama stanovništva
Novosadski pedijatar i predsednik Udruženja pedijatara Srbije prof. dr Georgios Konstantinidis kaže za 021.rs da postoje određeni pravilnici i normativi o broju pedijatara u zavisnosti od broja predškolske i školske dece, ali da su to zastarelil normativi koji su rađeni pre više decenija i "sasvim sigurno ne odgovaraju savremenom trenutku".
"Naše izvršne vlasti i ljudi koji vode taj deo gledaju da zadovolje te normative i sada već ni ti normativi koji nisu adekvatni nisu zadovoljeni. To svakako podrazumeva da dečija zdravstvena zaštita, a ja verujem i u celini, kasni za savremenom medicinom i potrebama stanovništva. Prvo zato što je dijagnostika postala mnogo kompleksnija i jednostavno svaka obrada pacijenta, pa i pedijatrijskog uzrasta, podrazumeva niz analiza koje oduzimaju vreme i stvaraju dodatnu potrebu za nekim komforom u vremenu, koga praktično nema, odnosno on je sve manji. Tako da, što se tiče toga nedovoljan je broj", objašnjava dr Konstantinidis.
Ipak, sagovornik 021.rs ističe da postoji dosta privatnih ordinacija u koje roditelji sa decom odlaze na preglede i po terapiju.
"Mislim da to nije sada nikakva ekskluziva kao pre desetak godina i da puno naših sugrađana ide u privatne ordinacije", smatra on.
Komentarišući iskustva Novosađana koji su se javljali portalu 021, dr Konstantinidis kaže da mu je teško da veruje da bi pedijatar ostavio dete sa temperaturom da čeka pregled nekoliko, pa i sedam dana.
"Ako je tako urađeno to je velika stručna greška koja u principu ne bi smela da se događa. Mislim da će svaki pedijatar dete sa temperaturom pregledati odmah, to su ta takozvana urgentna stanja. Kada dođe dete koje ima temperaturu čak i ako je trebalo prvo da se javi u Hitnu pomoć, svako od pedijatara ga u načelu pregleda", naglašava doktor.
I on naglašava da smo u sezoni infekcija koja je ove godine naročito intenzivna, jer se zbog mera protiv kovida nakupio veliki broj dece koji nije ranije preležao određene infekcije.
"Tu pre svega mislim na respiratorne viruse, pa čak i na neke viruse gripa, influence, parainfluence", navodi naš sagovornik.
Smanjen obim vakcinacije, smatra doktor, još uvek ne utiče na gužvu u ambulantama, ali će biti veći problem u budućnosti ako se nešto ne preduzme.
"Priča sa respiratornim bolestima će u naredne dve, tri godine biti vrlo slična, moguće još lošija. U ovu situaciju nismo došli odjednom, to je posledica jednog višegodišnjeg nemara, odnosno višegodišnje izloženosti tabloidnim neproverenim informacijama, poluinformacijama i medicinskim neistinama. To traje godinama i tu se sad nakupio jedan veliki broj dece koji se potencijalno mogu zaraziti. Da bi se to ispravilo, opet treba da prođe nekoliko godina da bismo se vratili u normalu", objašnjava dr Konstantinidis.
Predsednik Udruženja pedijatara smatra da je broj njegovih kolega koji se protive vakcini mali i da većina u ordinacijama pravilno prenosi poruku roditeljima.
"Ali da bi oni to mogli kvalitetnije da rade vrlo verovatno im je potrebno više vremena", naglašava sagovornik 021.rs.
Da bi pedijatri imali više vremena po pacijentu, neophodan je veći broj pedijatara.
Koliko zapravo lekara ima Dom zdravlja?
Prema podacima koje je 021.rs dobio od Doma zdravlja "Novi Sad", ova ustanova ima ukupno 386 lekara, od toga je na određeno zaposleno njih 48.
Ukupno je 203 lekara specijalista. U Domu zdravlja rade jedan neuropsihijatar, 12 radiologa, osam dermatovenerologa, devet specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, 11 internista, šest psihijatara, dva neurologa, četiri oftalmologa, šest otorinolaringologa, dva pulmologa, tri stručnjaka za sportsku medicinu, troje specijalista sportske medicine i pet lekara medicine rada.
Na opštoj medicini zaposleno je njih 50. Pedijatara je 53 i dvoje je zaposleno na određeno vreme. U ovoj ustanovi radi i 20 ginekologa na neodređeno, a jedan je zaposlen na određeno vreme.
Zaposleno je i dva lekara sa specijalizacijom iz oblasti kliničke biohemije i dva iz medicinske biohemije.
DZ "Novi Sad" ima i jednog hirurga ortopeda, a reč je o direktoru ove ustanove, Veselinu Bojatu.
Služba stomatološke zdravstvene zaštite novosadskog doma zdravlja ima ukupno 32 stomatologa. Najviše, 10, radi u oblasti dečije i preventivne stomatologije. Njih devetoro specijalizovano je za ortopediju vilice, a njih četvoro za oralnu hirurgiju.
U ovoj službi radi i troje stručnjaka iz oblasti bolesti zuba, jedan iz oblasti paradentologije i oralne medicine i troje iz oblasti stomatološke protetike. Samo je troje specijalista iz oblasti opšte stomatologije.
Trenutno je i 40 lekara DZ "Novi Sad" na specijalizaciji, pa se može očekivati da će uskoro biti više pedijatara, ginekologa, oftalmologa, itd.
Najviše, devet, ih se specijalizuje za internu medicinu. Četvoro se odlučilo za otorinolaringogiju, a po troje za ginekologiju i pedijatriju.
Ono o čemu se često priča prethodnih godina je i da je sve manje lekara jer veliki broj njih odlazi u inostranstvo da radi ili se odlučuje isključivo za privatnu praksu. Prema informacijama koje je 021.rs dobio iz novosadskog doma zdravlja putem zahteva za pristup informaciji od javnog značaja, u poslednjih pet godina ovu zdravstvenu ustanovu napustilo je 126 lekara i 13 stomatologa.
Međutim, kako tvrde u DZNS, tokom tog vremena je i zaposleno 138 lekara, od toga na određeno vreme njih 47. Zaposleno je i 16 radnika u službi stomatološke zdravstvene zaštite, od toga njih sedam na određeno vreme.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Svetski mediji o blokadama u Novom Sadu: Vučić kaže da se ne povlači, demonstranti uporni
02.02.2025.•
0
O blokadi tri mosta i protestima u Novom Sadu izveštavaju i svetski mediji.
Simonović: Na primeru iz Novog Sada vidimo da postoji sistem zaštite starešina u policiji
02.02.2025.•
0
Major policije u penziji Predrag Simonović izjavio je da u policiji postoji mehanizam zaštite starešina.
FOTO: Madona podržala studente i blokade mostova u Novom Sadu
02.02.2025.•
0
Kraljica popa Madona podržala je studentske proteste i blokade mostova u Novom Sadu.
UŽIVO VIDEO Drugi dan blokade Mosta slobode: Građani prenoćili na ulici, ovo je plan za danas
02.02.2025.•
0
Drugi dan blokade Mosta slobode nastavlja se danas do 15 časova.
VIDEO Istorijske scene kod Mosta slobode: Građani i studenti noće na Bulevaru
02.02.2025.•
98
Građani su danas blokirali sva tri mosta u Novom Sadu. Na ulicama grada je hiljade građana.
Bjelogrlić u Novom Sadu: Ako izgubimo ovu bitku, izgubićemo 21. vek
01.02.2025.•
12
Glumac i reditelj Dragan Bjelogrlić obratio se okupljenima u Novom Sadu, poručivši da "ako izgubimo ovu bitku, izgubićemo 21. vek".
FOTO, VIDEO: Pogledajte kako je izgledala blokada mostova i prvi dan protesta u Novom Sadu
01.02.2025.•
1
Na hiljade građana Srbije izašlo je danas, povodom tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici i na 277. rođendan Novog Sada, na ulice i blokiralo mostove u gradu.
Kesić u Novom Sadu: Dobro veče, Nobelovci, dobro veče - oslobodioci
01.02.2025.•
11
Voditelj Zoran Kesić obratio se okupljenima kod Mosta slobode, a govor je počeo time što je poželeo dobro veče "Nobelovcima i oslobodiocima".
FOTO, VIDEO: Kako izgleda protest u Novom Sadu iz drona
01.02.2025.•
5
Hiljade građana blokiralo Most slobode.
Bojana Vunturišević u Novom Sadu: Neka se ovde konačno razdani
01.02.2025.•
2
Muzičarka Bojana Vunturišević održala je govor pre pet minuta tišine.
Francuski portal Medijapar: "Ukratko, car je go, dok gnev sa ulice samo buja"
01.02.2025.•
3
Posle ostavke premijera Srbije nezadovoljstvo ne jenjava, a danas je Novi Sad u blokadi dok se skupovi održavaju širom zemlje, piše francuski portal "Medijapar".
VIDEO: Mira Banjac pozdravila građane u Novom Sadu, oni joj uzvratili skandiranjem
01.02.2025.•
7
Brojni građani pozdravili su iz svojih stanova građane koji su danas blokirali sva tri mosta u Novom Sadu.
FOTO Poruke sa protesta: Hajde gari, nemoj da ti mrsko, sada stvaramo nešto istorijsko
01.02.2025.•
7
Hiljade građana na ulicama Novog Sada nosi raznorazne transparente.
AP detaljno o blokadama mostova u Novom Sadu i protestima u Srbiji zbog korupcije
01.02.2025.•
4
Američka agencija AP izveštava o studentskoj blokadi tri mosta u Novom Sadu i o drugim protestima širom Srbije, tri meseca od pada nadstrešnice Železničke stanice u kojoj je poginulo 15 ljudi.
VIDEO: Sa venčanja na blokadu - mlada bacila buket na Varadinskom mostu
01.02.2025.•
16
Jedna mlada imaće po čemu da pamti svoj dan venčanja.
VIDEO: Pogledajte reke ljudi u Novom Sadu - snimljeno iz vazduha
01.02.2025.•
27
Na hiljade građana okupilo se danas na blokadama sva tri mosta u Novom Sadu.
Kobre - Dabre: Specijalna redarska jedinica čuva studente u blokadi mostova
01.02.2025.•
8
Studneti koji danas blokiraju tri mosta u Novom Sadu oformili su posebnu jedinicu redara, koja je zadužena za bezbednost. Jedinica nosi naziv "Dabre".
Di ste Beograđani, drugi deo: Gužva na naplatnoj rampi auto-puta ka Novom Sadu
01.02.2025.•
1
Pred naplatnom stanicom auto-puta "Novi Sad jug" sve su duže kolone automobila koji iz pravca Beograda idu ka Novom Sadu gde je u 15.00 sati počela studentska blokada sva tri gradska mosta.
Studentkinja sa crvenim rukama koja je gledala policajca u oči: Smejao se uplakanoj ženi
01.02.2025.•
2
U moru fotografija i snimaka, jedna od slika kojom će se pamtiti protesti je ona od 3. novembra, kada je studentkinja sa crvenim rukama gledala policijaca tako odlučno da je on morao da pogne glavu.
VIDEO Marinika Tepić: Zvonkova i Bosketova ekipa stigla u MMA centar u Sremskoj Kamenici
01.02.2025.•
25
Poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić objavila je da je u klub borilačkih veština "Memento mori" u Sremskoj Kamenici stigla "ekipa" Zvonka Veselinovića i Marka Bosanca Bosketa.
Lana je prva beba rođena na Dan Novog Sada
01.02.2025.•
1
Sve novosadske bebe, rođene danas, na Dan grada, dobijaju od Grada 300.000 dinara.
Komentari 94
Srba
Taj isti doktor koji je završio medicinu sa prosekom 9,24-diplomirao sa 10. Za koga su kolege i pacijenati prepuni reči hvale. Poslato je direktoru preko 400 potpisa peticije i napisano još 900 kao inicijativa građana-dok je bio na zameni u Kaću-nikakav odgovor nikad ti pacijenati nisu dobili.
омајгаш
X
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar