Novosađanka ne može stare lekove da preda apotekama: Procedura nejasna, a nadležni ćute
Apotekarske ustanove zakonom su u obavezi da lekove sa isteklim rokom trajanja preuzmu od građana i da ga skladište. Međutim, to nije uvek slučaj.
Foto: Pixabay
Nekoliko Novosađana javilo se redakciji 021.rs sa problemom da apoteke odbijaju da preuzmu od njih lekove sa isteklim rokom trajanja. Uprkos tome, savetuju ih da ovakav otpad ne bacaju u komunalni.
Jedna građanka je za 021.rs rekla da već mesecima pokušava da svoje lekove preda apotekama širom Novog Sada. U tome do sada nije bila uspešna.
"Već nekoliko meseci me šalju iz apoteke u apoteku tvrdeći da su im hangari za odlaganje lekova puni i da ne mogu da prime nijedan lek i da će neko drugi možda moći. Znači da je jedino rešenje za mene i ostale građane da lekove bacimo u kontejner i ko zna gde će to kasnije završiti, a među mojim lekovima ima ozbiljnih medikamenata za hroničnu terapiju", objašnjava ona.
Drugi Novosađanin za 021.rs kaže da su mu u jednoj apoteci u užem centru grada rekli da ne prikupljaju farmaceutski otpad.
"U toj apoteci su mi rekli da su ranije prikupljali, ali da otpad niko nije odnosio, pa im se nakupilo i i dalje ne znaju šta će sa tim da rade. U drugoj apoteci su mi rekli da mogu da im donesem lekove i da imaju firmu koja odnosi otpad i skladišti ga", kaže on.
Zakonom o upravljanju otpadom propisano je da su apoteke dužne da preuzmu farmaceutski otpad koji donose građani, dok iz Ministarstva zdravlja za 021.rs navode da apoteke ovaj otpad ne mogu preuzimati.
Da je farmaceutski otpad veliki problem ustanovila je i Državna revizorska institucija (DRI) u svom izveštaju početkom 2023. godine. Tada je zadala i niz mera koje nadležne institucije moraju da sprovedu kako bi se ovo pitanje rešilo.
Naveli su i da na teritoriji Srbije ne postoje centralna regionalna skladišta opasnog otpada, u koji se ubraja i farmaceutski, uprkos tome što je ovo rešenje dato još 2010. godine.
Kako je farmaceutski otpad zakonom regulisan?
Zakonom o upravljanju otpadom propisano je da su apoteke dužne da preuzmu farmaceutski otpad, vode evidenciju o otpadu, zaključe ugovor sa firmama koje će sakupljati i skladištiti isti.
Troškove upravljanja, odnosno izvoza farmaceutskog otpada sakupljenog od građana snosi proizvođač ili uvoznik koji stavlja lekove na tržište u Srbiji, proporcionalno učešću u masi plasmana svojih proizvoda.
"Za ovu zakonsku odredbu nije uspostavljen mehanizam za primenu i iz tog razloga apoteke ne preuzimaju farmaceutski otpad proizveden od strane građana", navodi DRI.
Pravilnikom o upravljanju farmaceutskim otpadom iz 2019. godine je propisan i način i postupak sakupljanja otpada od građana.
DRI je nakon obavljene revizije zaključio da iako zakon i pravilnik postoje, sistem sakupljanja i upravljanja farmaceutskim otpadom u Srbiji nije uspostavljen.
Državni revizor uputio je i preporuke Ministarstvu zdravlja, Ministarstvu zaštite životne sredine i Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine.
Kako se navodi u izveštaju, ova dva ministarstva trebalo bi da uspostave mehanizme zakonskih odredbi koje se odnose na sakupljanje farmaceutskog otpada od građana, finansiranja troškova njegovog preuzimanja i zbrinjavanja od strane operatera, kao i da propiše kriterijume za utvrđivanje najboljih tehnika tretmana ovakvog otpada.
U narednom izveštaju, koji nadležna institucija podnosi Državnoj revizorskoj instituciji nakon 90 dana, Ministarstvo zdravlja je navelo da su u toku izmene i dopune Zakona o upravljanju otpadom u kojima bi se pokrile i preporuke DRI, a da će biti ispunjene u periodu do tri godine od davanja izveštaja.
Iz Ministarstva zaštite životne sredine su odgovorili državnom revizoru da su zatražili tehničku pomoć za sprovođenje projekta u cilju izrade Nacrta izmena i dopune Pravilnika o upravljanju farmaceutskim otpadom, za šta su procenili da će uraditi u roku od godinu dana.
"Ovim Nacrtom biće obuhavaćeno unapređenje sakupljanja farmaceutskog otpada od građana, kao i proširena odgovornost proizvođača (proizvođača i uvoznih lekova). Nakon završenog projekta, biće formirana Radna grupa za izradu Izmene Pravilnika o upravljanju farmaceutskim otpadom. Nakon sprovođenja procedure izrade Nacrta, usvajanja izmena Pravilnika, nastaviće se sa razvojem sistema za finansijsko upravljanje", naveli su oni u Izveštaju o sprovođenju preporuka upućenom DRI.
Pokrajinskom sekretarijatu je državni revizor preporučio da ovlasti lice za vođenje Registra izdatih dozvola najmanje jedanput godišnje, kao i za inspekcijski nadzor nad primenom Zakona o upravljanju otpadom.
Iz ove institucije kratko su odgovorili u izveštaju da će biti određeno lice i da će se nadzor kontinuirano vršiti, a da će mera biti uspostavljena u roku od šest meseci.
Državni revizor naveo je i da je nedostatak infrastrukture za tretman otpada u Srbiji je otvorio, kao jedinu mogućnost zbrinjavanja otpada, izvooz na tretman u ovlašćena i registrovana postrojenja u Evropsku uniju.
"Preduzeća koja izvoze otpad su iz domena farmaceutske industrije, elektroenergetike, izvozi se i laboratorijski otpad iz nekih medicinskih ustanova", navodi revizor.
Ko je nadležan?
Iako je portal 021.rs pitanja ovim institucijama uputio pre nekoliko nedelja, odgovori su od nekih izostali, a od drugih bolje da nisu ni stigli.
Dok su u Ministarstvu zaštite životne sredine i Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine odlučili pitanja da ignorišu, u Ministarstvu zdravlja ista su prosledili Odeljenju inspekcije za lekove i medicinska sredstva i psihoaktivne supstance Ministarstva zdravlja.
"Navedena pitanja nisu u nadležnosti ovog Odeljenja. Kolege su sugerisale da se obratite Ministarstvu za zaštitu životne sredine jer apoteke ne mogu preuzimati farmaceutski otpad od građana", naveli su oni u odgovoru.
Iz Privredne komore Srbije su za 021.rs kratko naveli da su u toku prošle godine u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine (koje je odgovorno za ovo pitanje) uradili situacionu analizu upravljanja medicinskim i farmaceutskim otpadom.
Novosađanima koji su se obratili portalu 021.rs apotekari koji su odbili da preuzmu njihove lekove sugerisali su da svoj otpad ipak ne bacaju u onaj u okviru svog domaćinstva, ali i dalje ostaje nejasno šta treba da urade sa istim.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
UŽIVO BLOG Novosadska tragedija: 14 poginulo, građani kod stanice pale sveće za stradale
02.11.2024.•
136
Sve žrtve tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu su identifikovane. Naređeno je saslušanje ministra Gorana Vesića. Od danas su u Novom Sadu Dani žalosti.
Gradonačelnik Đurić nakon nesreće kod Železničke stanice: Građani da veruju državi i sistemu
02.11.2024.•
95
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić naveo je da je danas u 12 časova završen uviđaj i da su od tada veštaci na terenu kako bi utvrdili šta je dovelo do nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Učiteljica nastradalog na Železničkoj: Tužna sam i pretužna, poginuo je moj učenik sa dve unučice
02.11.2024.•
3
Na skupu kod Železničke stanice, gde se odaje počast nastradalima, došla je i Gordana Poljaković, bivša učiteljica nastradalog Đorđa Firića.
Lazović: Formirati komisiju zbog tragedije u Novom Sadu, vlast skriva dokaze
02.11.2024.•
0
Kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović poručio je da će opozicija zahtevati formiranje komisije Skupštine Srbije da bi se sprečilo prikrivanje činjenica i odgovornosti o tragediji u Novom Sa
Turkulov o povređenima: I dalje su u kritičnom stanju, svi su još jednom operisani
02.11.2024.•
0
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine dr Vesna Turkulov rekla je da su sve tri povređene osobe u obrušavanju nadštresnice u kritičnom stanju.
Zastave na pola koplja na ambasadama Srbije zbog nesreće u Novom Sadu
02.11.2024.•
0
Ambasade i generalni konzulati Srbije spustili su zastave na pola koplja, zbog urušavanja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu u kome je poginulo 14 osoba, dok je troje ljudi povređeno.
Inženjerska komora Srbije: Sastavićemo tim eksperata kako bi se utvrdili uzroci nesreće u Novom Sadu
02.11.2024.•
19
Inženjerska komora Srbije saopštila je da će sastaviti tim eksperata koji će biti na raspolaganju Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i svim nadležnim organima.
Predsednica DaNS-a: Mora se proveriti stabilnost cele zgrade Železničke stanice
02.11.2024.•
15
Predsednica Društva arhitekata Novog Sada Ana Ferik Ivanovič kaže da se posle obrušavanja nadstrešnice mora proveriti stabilnost cele zgrade Železničke stanice.
Skup ispred Železničke stanice danas u 17h: "Da podelimo tugu i ujedinimo se u bolu i solidarnosti"
02.11.2024.•
19
Novosadska opozicija pozvala je građane da danas, 2. novembra dođu na skup ispred Železničke stanice.
Centar Srce: Naši volonteri su tu svaki dan
02.11.2024.•
0
Centar Srce saopštio je da su njihovi volonteri dostupni građanima svakog dana od 14 do 23 sata.
Šta sve Kinezi grade u Novom Sadu: Planiraju da buše ispod Petrovaradinske tvrđave i novi most
02.11.2024.•
31
Kineske kompanije u Srbiji, a samim tim i u Novom Sadu i okolini, ostvaruju svojevrsnu "dominaciju" u infrastrukturnim projektima.
Putin izrazio saučešće zbog nastradalih u Novom Sadu
02.11.2024.•
5
Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin izrazio je saučešće zbog tragedije u Novom Sadu.
Na Železničkoj stanici poginuo i naučnik iz Severne Makedonije, radio na BioSens institutu
02.11.2024.•
5
Naučnik sa BioSens instituta Vasko Sazdovski, iz Severne Makedonije, nastradao je u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice.
Zavod za zaštitu spomenika: Laž da nismo dozvolili sanaciju nadstrešnice, to nije naša nadležnost
02.11.2024.•
15
Nakon što su mediji jutros objavili da nadstrešnica koja se srušila na Železničkoj stanici nije obnovljena, jer nije Zavoda za zaštitu spomenika kulture nije odobrio, ova institucija demantuje navode.
FOTO: Dan nakon tragedije došli da obrću prase u Futogu na otkazanoj Kupusijadi
02.11.2024.•
57
U Danu žalosti, pojedine osobe su odlučile da je važnije da obrnu prase. Portal 021.rs je dobio fotografije na kojima se vide ljudi koji su se okupili na otkazanoj "Kupusijadi".
VIDEO Novosadsko pozitivna: Veliki broj građana daje krv - "podstakla me želja da pomognem"
02.11.2024.•
1
Veliki broj građana okupio se danas ispred Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine da bi donirali krv.
Kreni-promeni Novi Sad: Javnost mora hitno da dobije ove odgovore
02.11.2024.•
9
Novosadski ogranak pokreta Kreni-promeni objavio je niz pitanja na koje nadležni moraju pod hitno da daju odgovore.
Učenica Poljoprivredne škole u Futogu jedna od stradalih u nesreći u Novom Sadu
02.11.2024.•
6
Poljoprivredna škola sa domom učenika u Futogu oprostila se na mrežama od svoje učenice Milice Adamović koja je stradala u nesreći kod Železničke stanice u Novom Sadu.
Turkulov: Troje povređenih u nesreći u Novom Sadu životno ugroženi, nema novih preminulih
02.11.2024.•
1
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov rekla je da je troje povređenih u jučerašnjoj nesreći u veoma teškom stanju i da su životno ugroženi.
FOTO Železnička stanica iz drugog ugla: Radnici proveravaju trenutno stanje konstrukcije
02.11.2024.•
3
Kamion s korpom s kog radnici proveravaju trenutno stanje Železničke stanice nalazi se na mestu nesreće.
Identifikovane sve žrtve tragedije na Železničkoj stanici
02.11.2024.•
0
Identifikovano je svih 14 žrtava obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici, saopštilo je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.
Komentari 34
Ja
zzz
Nije mi cilj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar