Doktorka metodike u Novom Sadu o tome da li u školama ima previše lektire: "Preobimno je"
Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV) je posle 26 godina izvršio reviziju programa nastave i učenja.
Foto: Pixabay
Iako su na spisku i dalje ostali poznati klasici, najveća promena se desila uvođenjem izborne lektire, uz obaveznu.
Učenici danas imaju priliku da čitaju kao lektiru i knjigu "Gospodar prstenova". Međutim, pitanje je da li je postojeći program preveliko opterećenje za učenike ili je uspeo da ih motiviše da više čitaju, piše N1.
Prva revizija školske lektire izvršena je 2018. godine, nakon 26 godina. Promene su se više odnosile na prebacivanje pojedinih dela iz niže u više razrede i obrnuto. Takođe, bila je ideja da se u pojedinim razredima smanji broj književnih dela za obradu.
Međutim, kao najveća novina tada se isticalo uvođenje izborne lektire, gde se iz ponuđene liste velikog broja naslova biraju još tri knjige, koje se čitaju uz obaveznu lektiru.
"Novi program je morao uzeti u obzir već usvojene standarde (jer je jasno da previše promena odjednom nailazi na otpor, kako u naučnoj, tako i u obrazovnoj javnosti). Kako je program do 2018. bio književnoistorijski (pratio je razvoj književnosti od antike do savremenog doba), komisija je uvela novi odeljak ’Dijalog književnih epoha’ kako bi kroz prizmu savremene književnosti sagledala davne epohe", rekla je za N1 zamenica direktora ZUOV Dejana Milijić Subić.
Porede klasične lektire koja nije menjana, Milijić Subić je istakla da u novom programu ima dosta književnih dela (u izbornim sadržajima, ali i u obaveznim) kao što je Tolkinov "Gospodar prstenova" koji upotpunjuje ishode vezane za bajkovito i fantastično, tu su još (u kasnijim razredima) Džordž Orvel ("Životinjska farma" ili "1984"), Umberto Eko, Italo Kalvino, Milan Kundera, Herman Hese, Radoslav Petković ("Sudbina i komentari").
Kako je navela, u toku je usvajanje novih standarda koji će dovesti do novih ishoda u obrazovanju.
Prvi razred gimnazije od Biblije do Selindžera
Pored dela kao što su "Rani jadi" Danila Kiša, "Ilijada", "Odiseja", "Don Kihot" Migela de Servantesa, "Hasanaginica", koja su ostala zapamćena kao deo lektire, srednjoškolci takođe u okviru školskog programa čitaju i Bibliju, "Alhemičara" Paula Koelja, "Lovac u žitu" Džeroma Dejvida Selindžera, kao i "Životinjsku farmu" Džordža Orvela.
Na pitanje koliko danas učenici čitaju lektiru i da li to ima veze sa izborom knjiga, doktorka metodike nastave na Univerzitetu u Novom Sadu Marina Tokin smatra da đaci čitaju lektiru isto onoliko koliko je i ne čitaju.
"Ako im unapred damo spisak lektire za polugodište ili školsku godinu, na vreme ih podsetimo kada ćemo se datom lektirom baviti, pripremimo za čitanje, skrenemo pažnju na ključna mesta, pročitamo zanimljive odlomke, ukažemo na značaj dela (ako je u pitanju neki od klasika prikažemo ili uputimo na recepciju i oblike u drugim medijima), osmislimo zadatke...sigurno je da će biti veći procenat učenika koji će pročitati lektiru", ocenila je Tokin za N1.
S druge strane, kao problem je navela to što je profesor preopterećen i ostalim gradivom koje treba da obradi i brojem časova u koje treba da uklopi datu lektiru, a zatim i da oceni sve učenike.
"Tako dolazimo do zaključka da u praksi to često postaje neizvodljivo. Ako pogledate srednjoškolske programe i zahteve koji postoje u njima, lako ćete uočiti tu (pre)obimnost. Na primer, u četvrtom razredu gimnazije opšteg smera učenik treba da pročita više od 20 dela samo u sklopu domaće lektire", objasnila je Tokin.
Prema njenim rečima, u okviru izborne lektire ima zaista sjajnih dela, ali, kako je navela, postaje upitno da li imamo knjige u bibliotekama i vreme kada ćemo se tim delima u nastavi baviti.
Dodaje da problem ne leži u klasicima srpske i svetske književnosti, čija vrednost nije upitna i sa kojima se učenici moraju upoznati. Naglašava - problem je u pristupu i balansu na nivou programa.
"O izbacivanju i dodavanju lektira ne treba da odlučuje šira javnost, ali ni mala grupa ljudi u zakonodavnom telu. Krajnje je vreme da se o takvim stvarima pitaju i nastavnici. Oni su ti koji rade sa učenicima, koji iz svog praktičnog iskustva mogu dati preporuke za reviziju celokupnog programa. Tu nije reč o pojedinačnim stavovima, već upućenosti u program kao četvorogodišnju celinu, u važnost i funkcionalnost određenih sadržaja, u korelaciju sa drugim predmetima, a sve to uz poznavanje saznajnih sposobnosti učenika, njihovih interesovanja i slično", zaključila je Tokin.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Profesor Radonjić: Posledice podmićivanja državnih zvaničnika - nebezbedni projekti
05.11.2024.•
0
Podmićivanje zvaničnika vodi izboru konkretnog izvođača javnih radova, a posledice toga su najčešće preskupi radovi, nezavršeni projekti i projekti koji nisu urađeni u skladu s minimalnim standardima.
Tužilaštvo o nesreći: Pet tužilaca u tri dana saslušalo 48 osoba
05.11.2024.•
0
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je u prethodna tri dana saslušala ukupno 48 osoba, dok je naloženo da se u toku današnjeg dana sasluša još njih petoro.
Policijsko udruženje pred protest u Novom Sadu: Poštujte dostojanstvo građana i policajce
05.11.2024.•
0
Istraga tragedije na Železničkoj stanici će se sprovesti temeljno i nepristrasno, a svi odgovorni će biti izvedeni pred lice pravde, kažu iz strukovnog udruženja policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs".
Sunčano, ali hladno (bez standarda)
05.11.2024.•
0
U Novom Sadu se nastavlja sunčano, ali hladno vreme.
Prevoz autobusima GSP-a do i od Železničke stanice Petrovaradin besplatan: Ovo je red vožnje
05.11.2024.•
0
Prevoz vanrednim autobusima sa stajališta "Petrovaradin-Železnička stanica" u Preradovićevoj ulici do onog u Šafarikovoj i obrnuto od danas, 5. novembra pa do daljeg je besplatan, saopštio je GSP.
Portal 021.rs objavljuje pitanja koja šalje nadležnima kako bi se znalo ko ćuti na tragediju
05.11.2024.•
25
Portal 021.rs će u narednom periodu objavljivati pitanja koja prosleđuje institucijama i pojedincima.
Udruženje arhitekata: Sprovesti nezavisnu stručnu i krivičnu istragu nesreće u Novom Sadu
05.11.2024.•
1
Udruženje arhitekata Srbije zatražilo je od nadležnih institucija da "pod hitno i bez odlaganja" sprovedu nezavisne krivične i stručne istrage i procesuiranja odgovornih za nesreću u Novom Sadu.
Novosađani, u petak nova prilika da se požalite nadležnima na komunalne probleme
05.11.2024.•
4
Sednica Komisije za predstavke i predloge, koja je trebalo da se održi u sredu, 6. novembra u Skupštini grada, pomerena je za petak, 8. novembra.
Dom zdravlja "Novi Sad" otvorio liniju psihološke podrške za građane pogođene tragedijom
05.11.2024.•
1
Dom zdravlja "Novi Sad" otvorio je liniju psihološke podrške za sve građane koji su pogođeni tragedijom koja se dogodila u Novom Sadu.
FOTO Vandalizovano više prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu
05.11.2024.•
5
Više prostorija Srpske napredne stranke vandalizovano je tokom jutra, a pozvana je i policija da izvrši uviđaj.
Građevinski fakultet: Na raspolaganju smo za objektivno utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
05.11.2024.•
1
Građevinski fakultet u Beogradu apelovao je na poštovanje propisanih tehničkih normi i pravila građevinske struke kako bi se obezbedio nezavisan rad građevinskih inženjera u svim fazama.
Vozovi ne kreću sa Železničke stanice u Novom Sadu do daljeg: Evo kako će se kretati
05.11.2024.•
1
Vozni saobraćaj će se do daljeg obavljati do i od železničke stanice u Petrovaradinu.
Novaković: Ostavka Vesića parada licemerja, Novi Sad se neće smiriti dok Vučević ne da ostavku
05.11.2024.•
11
Potpredsednik Narodnog pokreta i poslanik Borislav Novaković izjavio je da je ostavka ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića parada licemerja.
I danas moguće uspisivanje u Knjigu žalosti za poginule u nesreći u Novom Sadu
05.11.2024.•
1
Novosađani i danas, 5. novembra mogu da se upišu u Knjigu žalosti koja je otvorena u Skupštini grada povodom nesreće koja se dogodila na Železničkoj stanici.
Turkulov: Troje povređenih u nesreći u Novom Sadu još nije u stabilnom stanju
05.11.2024.•
1
Tri osobe koje su povređene u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu i dalje su u kritičnom stanju opasnom po život.
VIDEO: Transparent "krvave su vam ruke" na Gradskoj kući u Novom Sadu
05.11.2024.•
19
Transparent bele boje sa crvenim slovima kojima je ispisano "Krvave su vam ruke" okačen je sinoć na Gradsku kuću u Novom Sadu i na jednu zgradu u Zmaj Jovinoj ulici.
Vučević: Prihvatiću Vesićevu ostavku, ali subjektivno nije kriv za nesreću u Novom Sadu
05.11.2024.•
48
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je za Tanjug da će prihvatiti ostavku ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 26 beba: Među njima i dva para bliznakinja
05.11.2024.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 26 beba.
Protest zbog nesreće na Železničkoj stanici danas u Novom Sadu: Prvo simbolični, pa radikalni potezi
05.11.2024.•
21
Protest zbog nesreće na Železničkoj stanici u kojoj je u petak poginulo 14, a teško su povređene još tri osobe, održaće se danas u Novom Sadu.
Vučić o nesreći u Novom Sadu: Tu nema korupcije, u pitanju greška struke, ključno pitanje je - Ekspo
05.11.2024.•
108
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je na TV Hepi šta on misli da je uzrok nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Socijaldemokratska stranka: Vesić prećutao ključne podatke o nesreći u Novom Sadu
04.11.2024.•
5
Socijaldemokratska stranka ocenila je da je ministar građevinarstva Goran Vesić prilikom najave ostavke prećutao ključne informacije o tragediji na novosadskoj železničkoj stanici.
Komentari 25
Mira
. Pričati sa decom, usmeravati ih pustiti da sami prepričavaju pročitano bez straha od ocenjivanja, da bi usvojili što više novih reči i poboljšali način izražavanja. Nisu polupismeni što ne znaju gramatiku nje je previše, nego što ne znaju značenje reči i nisu elokventni.
Alisa
Činjenica je da treba svakako čitati više od jedne lektire godišnje i detaljno je izučavati bez obzira što nije svima "zanimljiva". Potreban je veći broj časova utvrđivanja, vežbanja i obnavljanja, da bi se znanje usvajalo.
Ali roditelji žele da im deca pored ti jezika u školi uče još jedan, idu na bar još dve aktivnosti. Ne smeta ima preveliki broj časova u školi, jer su škole postale čuvaonice. Ne smeta im unakažen program dok je god nastavnika na koje se može ljutiti. Pritom im daju telefone i igrice i deca se ne druže posle škole, nemaju slobodno vreme neophodno za kreativnost.
Treb izbaciti silu odlomaka iz lektire, povećati broj časova srpskog, ozbiljno se baviti koncentracijom i motivacijom dece.
A taj strah od književnosti je simptom!
Киза
Искрено, није наш образовни систем ни прављен за дебле, тако да га не смеју, ни данас кројити неки полуписмени дебили.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar