
Doktorka metodike u Novom Sadu o tome da li u školama ima previše lektire: "Preobimno je"
Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV) je posle 26 godina izvršio reviziju programa nastave i učenja.

Foto: Pixabay
Iako su na spisku i dalje ostali poznati klasici, najveća promena se desila uvođenjem izborne lektire, uz obaveznu.
Učenici danas imaju priliku da čitaju kao lektiru i knjigu "Gospodar prstenova". Međutim, pitanje je da li je postojeći program preveliko opterećenje za učenike ili je uspeo da ih motiviše da više čitaju, piše N1.
Prva revizija školske lektire izvršena je 2018. godine, nakon 26 godina. Promene su se više odnosile na prebacivanje pojedinih dela iz niže u više razrede i obrnuto. Takođe, bila je ideja da se u pojedinim razredima smanji broj književnih dela za obradu.
Međutim, kao najveća novina tada se isticalo uvođenje izborne lektire, gde se iz ponuđene liste velikog broja naslova biraju još tri knjige, koje se čitaju uz obaveznu lektiru.
"Novi program je morao uzeti u obzir već usvojene standarde (jer je jasno da previše promena odjednom nailazi na otpor, kako u naučnoj, tako i u obrazovnoj javnosti). Kako je program do 2018. bio književnoistorijski (pratio je razvoj književnosti od antike do savremenog doba), komisija je uvela novi odeljak ’Dijalog književnih epoha’ kako bi kroz prizmu savremene književnosti sagledala davne epohe", rekla je za N1 zamenica direktora ZUOV Dejana Milijić Subić.
Porede klasične lektire koja nije menjana, Milijić Subić je istakla da u novom programu ima dosta književnih dela (u izbornim sadržajima, ali i u obaveznim) kao što je Tolkinov "Gospodar prstenova" koji upotpunjuje ishode vezane za bajkovito i fantastično, tu su još (u kasnijim razredima) Džordž Orvel ("Životinjska farma" ili "1984"), Umberto Eko, Italo Kalvino, Milan Kundera, Herman Hese, Radoslav Petković ("Sudbina i komentari").
Kako je navela, u toku je usvajanje novih standarda koji će dovesti do novih ishoda u obrazovanju.
Prvi razred gimnazije od Biblije do Selindžera
Pored dela kao što su "Rani jadi" Danila Kiša, "Ilijada", "Odiseja", "Don Kihot" Migela de Servantesa, "Hasanaginica", koja su ostala zapamćena kao deo lektire, srednjoškolci takođe u okviru školskog programa čitaju i Bibliju, "Alhemičara" Paula Koelja, "Lovac u žitu" Džeroma Dejvida Selindžera, kao i "Životinjsku farmu" Džordža Orvela.
Na pitanje koliko danas učenici čitaju lektiru i da li to ima veze sa izborom knjiga, doktorka metodike nastave na Univerzitetu u Novom Sadu Marina Tokin smatra da đaci čitaju lektiru isto onoliko koliko je i ne čitaju.
"Ako im unapred damo spisak lektire za polugodište ili školsku godinu, na vreme ih podsetimo kada ćemo se datom lektirom baviti, pripremimo za čitanje, skrenemo pažnju na ključna mesta, pročitamo zanimljive odlomke, ukažemo na značaj dela (ako je u pitanju neki od klasika prikažemo ili uputimo na recepciju i oblike u drugim medijima), osmislimo zadatke...sigurno je da će biti veći procenat učenika koji će pročitati lektiru", ocenila je Tokin za N1.
S druge strane, kao problem je navela to što je profesor preopterećen i ostalim gradivom koje treba da obradi i brojem časova u koje treba da uklopi datu lektiru, a zatim i da oceni sve učenike.
"Tako dolazimo do zaključka da u praksi to često postaje neizvodljivo. Ako pogledate srednjoškolske programe i zahteve koji postoje u njima, lako ćete uočiti tu (pre)obimnost. Na primer, u četvrtom razredu gimnazije opšteg smera učenik treba da pročita više od 20 dela samo u sklopu domaće lektire", objasnila je Tokin.
Prema njenim rečima, u okviru izborne lektire ima zaista sjajnih dela, ali, kako je navela, postaje upitno da li imamo knjige u bibliotekama i vreme kada ćemo se tim delima u nastavi baviti.
Dodaje da problem ne leži u klasicima srpske i svetske književnosti, čija vrednost nije upitna i sa kojima se učenici moraju upoznati. Naglašava - problem je u pristupu i balansu na nivou programa.
"O izbacivanju i dodavanju lektira ne treba da odlučuje šira javnost, ali ni mala grupa ljudi u zakonodavnom telu. Krajnje je vreme da se o takvim stvarima pitaju i nastavnici. Oni su ti koji rade sa učenicima, koji iz svog praktičnog iskustva mogu dati preporuke za reviziju celokupnog programa. Tu nije reč o pojedinačnim stavovima, već upućenosti u program kao četvorogodišnju celinu, u važnost i funkcionalnost određenih sadržaja, u korelaciju sa drugim predmetima, a sve to uz poznavanje saznajnih sposobnosti učenika, njihovih interesovanja i slično", zaključila je Tokin.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO U Temerinu sade cveće u rupe na putu: "Da gledamo pelargonije dok lomimo amortizere"
10.04.2025.•
0
Kreativan odgovor Temerinaca na loše odrađenu popravku puta - zasaditi cveće u rupe.
Tri meseca isporuke samo tehničke vode: Šta Beočinci treba da znaju
10.04.2025.•
0
Beočin od ponedeljka, 7. aprila, nema vodu za piće zbog rekonstrukcije i dogradnje postrojenja za prečišćavanje bunarske vode.
Inicijativa u KCV o nastavi na Medicinskom fakultetu: "Pritisak nije namera"
10.04.2025.•
7
Sa mejla Uprave kliničkog centra Vojvodine danas je upravnicima KCV stigao dopis o izjašnjavanju o nastavi na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu koji su studenti blokirali.
Skoro 10.000 pisama sudu u Novom Sadu: Traži se oslobađanje uhapšenih članova PSG-a
10.04.2025.•
4
Politička platforma Solidarnsot pokrenula je akciju masovnog slanja pisama na adresu Višeg suda u Novom Sadu, kojima se traži oslobađanje šestoro uhapšenih članova Pokreta slobodnih građana.
Na pruzi Novi Sad-Subotica bez struje pet objekata, isto čeka još 16: Moglo bi da odloži radove
10.04.2025.•
4
Elektrodistribucija Srbije isključila je do sada pet objekata na deonici pruge Novi Sad-Subotica-Kelebija jer je istekao rok od godinu dana probnog rada, a nisu pribavili upotrebnu dozvolu.
Naredni dani osetno topliji i sunčani
10.04.2025.•
0
Naredni dani u Novom Sadu biće topliji i mahom sunčani, a nova kiša očekuje se sledećeg utorka.
O vašarskim aparatima za udaranje: Naprednjačka vizija razvoja sporta i omladine
10.04.2025.•
8
Nekom ćati u gradskoj upravi ideja o postavljanju aparata za udaranje, odnosno "kruški", zazvučala je razumno. Problem je u sledećem - ideja je, najjednostavnije rečeno, glupa.
Kulturna stanica na Novom naselju: Cena radova porasla na 930 miliona
10.04.2025.•
17
Cena izgradnje Kulturne stanice "Novo naselje" porasla je usled nepredviđenih okolnosti, i sada iznosi nešto manje od 930 miliona dinara sa obračunatim porezima.
Studenti biciklisti: Sledeća stanica - Salcburg
10.04.2025.•
1
Studenti koji su biciklima iz Novog Sada krenuli u Strazbur prešli su više od pola planirano puta.
Advokatska komora Vojvodine će odlučivati o suspenziji uhapšenog Nemanje Aleksića
10.04.2025.•
8
Advokatska komora Vojvodine će doneti odluku o suspenziji uhapšenog advokata Nemanje Aleksića čim komora dobije zvanično obaveštenje o određivanju pritvora Aleksiću.
Humanitarni matine "Kuvam, dakle blokiram" u nedelju u novosadskom kampusu
10.04.2025.•
1
Humanitarni matine "Kuvam, dakle blokiram" održaće se u nedelju, 13. aprila, u kampusu novosadskog univerziteta.
Novosadski DIF saopštio da se nastava nastavlja od ponedeljka, studenti kažu: Nelegitimna odluka
10.04.2025.•
11
Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja (DIF) u Novom Sadu saopštio je da se od ponedeljka, 14. aprila nastavlja nastava i to onlajn, dok studenti u blokadi poručuju da ta odluka nije legitimna.
Skup ispred Jovine gimnazije večeras: "Pomozimo direktoru da učini pravu stvar"
10.04.2025.•
21
Skup ispred Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" održaće se večeras, 10. aprila.
Studenti Medicinskog fakulteta poručili Vučiću: Ulazak u jedinicu intenzivne nege mora biti odobren
10.04.2025.•
34
Studenti Medicinskog fakulteta u Novom Sadu u blokadi reagovali su na izjavu predsednika Aleksandra Vučića u vezi sa njegovom posetom intenzivnoj jedinici Kliničkog centra Srbije.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba
10.04.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Čolović u CK13: Naoružajte se knjigama, ali pazite da vas ne optuže da ste terorista
10.04.2025.•
0
Antropolog Ivan Čolović pozvao je građane da se "naoružaju" knjigama, za koje je rekao da su "staro i dosta ubojito, ali pomalo zanemareno oružje".
Novosadski studenti u blokadi objavili svoje kriterijume za članove ekspertske vlade
09.04.2025.•
38
Studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu objavili su svoje kriterijume za ministre ekspertske vlade.
Kakav će biti četvrtak u Novom Sadu?
09.04.2025.•
1
Biće ovo zanimljiv četvrtak pred nama, sa puno različitih predstava i izložbi koje možete posetiti.
Saslušani svi svedoci u slučaju prebijanja starijeg Novosađanina u policijskoj stanici
09.04.2025.•
5
Saslušani su svi svedoci u vezi sa slučajem penzionera Ilije Kostića (74), koji tvrdi da je prebijen u policijskoj stanici nakon protesta u Novom Sadu.
Studenti stigli u Linc, u četvrtak voze do Salcburga
09.04.2025.•
5
Studenti koji već sedam dana putuju biciklima do Strazbura, stigli su u Linc.
Raspisan konkurs za zamenika direktorke Kliničkog centra Vojvodine
09.04.2025.•
4
Javni konkurs za imenovanje zamenika direktorke Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine objavljen je u pokrajinskom Službenom listu.
Komentari 25
Mira
. Pričati sa decom, usmeravati ih pustiti da sami prepričavaju pročitano bez straha od ocenjivanja, da bi usvojili što više novih reči i poboljšali način izražavanja. Nisu polupismeni što ne znaju gramatiku nje je previše, nego što ne znaju značenje reči i nisu elokventni.
Alisa
Činjenica je da treba svakako čitati više od jedne lektire godišnje i detaljno je izučavati bez obzira što nije svima "zanimljiva". Potreban je veći broj časova utvrđivanja, vežbanja i obnavljanja, da bi se znanje usvajalo.
Ali roditelji žele da im deca pored ti jezika u školi uče još jedan, idu na bar još dve aktivnosti. Ne smeta ima preveliki broj časova u školi, jer su škole postale čuvaonice. Ne smeta im unakažen program dok je god nastavnika na koje se može ljutiti. Pritom im daju telefone i igrice i deca se ne druže posle škole, nemaju slobodno vreme neophodno za kreativnost.
Treb izbaciti silu odlomaka iz lektire, povećati broj časova srpskog, ozbiljno se baviti koncentracijom i motivacijom dece.
A taj strah od književnosti je simptom!
Киза
Искрено, није наш образовни систем ни прављен за дебле, тако да га не смеју, ни данас кројити неки полуписмени дебили.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar