I novosadski PMF u finansijskim problemima: "Ovo što nam se događa je samo vrh ledenog brega"

Dekanica novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta Milica Pavkov Hrvojević kaže da se procenat sredstava koje fakulteti dobijaju od države iz godine u godinu smanjuje.
I novosadski PMF u finansijskim problemima: "Ovo što nam se događa je samo vrh ledenog brega"
Foto: 021.rs
Problemi sa finansiranjem fakulteta u Srbiji sve češće isplivavaju na videlo. 
 
Dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu nedavno je izjavio da će, ukoliko se ne reši problem stalnih troškova, biti prinuđeni da zatvore zgradu u kojoj radi čak sedam fakulteta i dva instituta. Glavni razlog za to je - nedostatak finansijske podrške za materijalne troškove. 
Senat Univerziteta u Beogradu je izneo zahteve za hitno rešavanje problema finansiranja visokog obrazovanja, koje je podržao i Sindikat visokog obrazovanja Srbije (SVOS). Zahteva se i potpisavanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora, kao i prestanak višegodišnje diskriminacije zaposlenih u visokom obrazovanju u odnosu na ostale nivoe obrazovanja.
 
Zahteve beogradskih kolega podržao je i Senat Univerziteta u Novom Sadu. Kako je rečeno za 021.rs, Senat je jednoglasno doneo zaključak da podržava predlog da se u što kraćem roku okonča rad na donošenju Zakona o finansiranju visokog obrazovanja, da se uredi pitanje plata zaposlenih na visokoškolskim ustanovama, pitanje materijalnih troškova, kao i pitanje finansiranja naučnostraživačke delatnosti, poštujući načelo autonomije Univerziteta.
Da je u problemu celokupno visoko obrazovanje ukazuje dekanica novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta Milica Pavkov Hrvojević koja za Danas navodi da već dve godine na Senatu Univerziteta u Novom Sadu ukazuje na probleme i da do sada nije bilo sluha.
 
"Predočila sam da, ako se ovakva praksa nastavi, ni drugi fakulteti neće prolaziti bolje. Mislim da je ovo što se nama događa samo vrh ledenog brega", kaže Pavkov Hrvojević.
 
Ona ukazuje na to da su finansijski problemi prisutni duži vremenski period. Po njenim rečima, situacija nikada nije bila sjajna, ali su ozbiljniji problemi počeli posle pandemije korona virusa i kulminirali su 2022. i 2023. godine.
 
"Naši mesečni troškovi iznose oko sedam miliona dinara, a procenat sredstava koja dobijamo od države iz godine u godinu opada. Država bi po uredbi trebalo da nam pokriva onoliko koliki je udeo budžetskih sredstava u našem ukupnom budžetu, što za PMF iznosi 75 do 80 odsto. Nikada to nije bio slučaj, procenat izdavanja našeg osnivača je iz godine u godinu opadao da bi prošle godine spao na svega 17 odsto. Sa tim jednostavno ne možemo da opstanemo", naglašava dekanica novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta.
 
Pavkov Hrvojević ukazuje na to da više nisu u stanju da plaćaju integrativne troškove koje svaki fakultet uplaćuje Univerzitetu u Novom Sadu kao neku vrstu apanaže.
 
"To je 350.000 dinara mesečno koje nemamo. Nedavno sam dobila opomenu pred tužbu od advokata Univerziteta zbog toga što nismo platiti ovaj iznos. Pokušavala sam da objasnim da više nemamo za struju i grejanje, a kamoli za te zajedničke troškove", ističe dekanica PMF-a za Danas.
 
Po njenim rečima, vrlo je realan scenario da u budućnosti dođu u situaciju da stave ključ u bravu, ukoliko se i dalje bude smanjivao procenat učešća države u finansiranju fakulteta.
PMF se prostire na velikoj površini od 23.000 kvadrata, ima 620 zaposlenih, bavi se izuzetno skupim naukama što zahteva stalno ulaganje u opremu i repromaterijal. Usled malog broja samofinansirajućih studenata, prihodi koje Fakultet dobije od školarina, kao i novac koji se zaradi na tržištu, nije dovoljan da pokrije sve troškove.
 
"I ne samo to, nego nam opada broj studenata jer bazične prirodne nauke nisu popularne u našem društvu, a one čine osnovu razvoja medicine, tehnike, inženjerskih nauka i IT sektora", zaključuje Pavkov Hrvojević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 42

  • Voja

    12.03.2024 08:11
    Fax
    Školarine su toliko skupe da ne treba dinara da dobiju iz budžeta.Za neko skromno znanje porodica studenta treba da prodaje imovinu da bi platili fakultetu.Sami fakulteti imaju predimenzioniran kadar i vrlo upitan kvalitet.
  • savche

    10.03.2024 16:29
    Glupim komentatorima..
    Bez fizičara, matematičara, elektroničara i informatičara ne biste imalu tu "pametnu" spravu u rukama i pisali glupe komentare.
    U mraku živeli i vi i onaj, ko vam je dao da koristite plodove rada i tih ljudi i ovih i drugih nauka!
  • Nn

    10.03.2024 13:33
    Država gasi univerzitete
    Svi koji kritikuju fakultete da “ne posluju tržišno” nemaju pojma šta pričaju. Pogledajte samo rezultate koje su naši fakulteti ostvarili na regionalnom, evropskom i svetskom nivou iz apsolutno nemogućih uslova i sa minimalnom podrškom države, koja se neprekidno smanjuje. Kvalitet studenata koji je prepoznat u celom svetu, broj međunarodnih projekata, citiranost radova, o čemu govore i visoke pozicije na Šangajskoj listi. Kada bi imali sredstva sa kojima raspolažu vodeći svetski univerziteti, naši bi bili bolji od njih.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti