Studenti u Novom Sadu lako do kupljenih radova: Izlažu se plagijatima i prevarama
Studenti u Novom Sadu znaju da lako mogu da dođu do onih koji bi im, umesto njih, napisali seminarske, diplomske i master radove. Za takvu "uslugu", naravno, moraju da plate.
Foto: 021.rs
Pisanje radova reklamira se na raznim sajtovima i društvenim mrežama. Neki se odlučuju za veštačku inteligenciju, a drugi da plate. U oba slučaju izlažu se i riziku.
Cene seminarskih radova se kreću od 1.500 do 3.000 dinara, eseji su sličnih cena u zavisnosti od same dužine, dok diplomski, master i ostali ozbiljniji radovi dostižu sume veće od 100 evra.
"Cene radova zavise od mnogo faktora. Nije isto napisati esej od nekoliko stranica i diplomski rad za neku stručnu temu. Neke radove i analize koje se traže recimo za određene smerove sa FTN-a nisam prihvatao, jer zahtevaju ozbiljna znanja i veštine koje poseduju samo osobe koji studiraju takve smerove ili se time bave", kaže sagovornik portala 021.rs.
Kako se otkrivaju prevare?
U otkrivanju prevara u pravljenju radova ne postoji jedinstven mehanizam. Od pomoći može da bude i antiplagijat softver.
Docent na Filozofskom fakultetu Stefan Janjić objašnjava za 021.rs i da svaki dokument sadrži informaciju o vlasniku računara na kojem je sastavljen, zbog čega može da bude indikativno ako u metapodacima rada jednog studenta vide ime drugog studenta sa istog studijskog programa.
Ipak, to samo po sebi nije dokaz, jer bi student na kojem se sumnja mogao rad da piše i na pozajmljenom računaru.
Ono što takođe može da bude slučaj jeste da "prodavac radova" dvema osobama proda isti rad, što će antiplagijat softver detektovati.
Ponekad u "podmetačini" može da pomogne i intuicija.
"Kada je reč o intuiciji, naravno da ću primetiti ako mi student koji kontinuirano predaje manje kvalitetne radove odjednom donese besprekoran tekst. U takvim situacijama mogu jedino da postavim dodatna pitanja u vezi sa onim što je napisano, kako bih video koliko je student upućen u detalje rada koji je predao", dodaje Janjić.
Moral je jedina prepreka kod onih koji te radove prave, jer ne postoje pravne sankcije, dok studenti koji se odluče na kupovinu mogu da snose posledice, ali najčešće samo na fakultetu, no i to se retko dešava.
"Sankcije zavise od toga koliko čvrste argumente predavač ima da je rad napisao neko drugi. Ipak, nisam čuo da su kolege ikada išle dalje od toga da traže ponovnu izradu rada", kaže Janjić.
I studenti budu prevareni
Mnogi su se po studentskim fejsbuk grupama žalili na prevare i loše urađene radove, kao i na to da se kasni i stalno odlaže završetak rada. Studenti često te profile objave na studentskim grupama kako bi upozorili druge na "prevaranta" koji uzme deo para, a ne uradi dogovoreno.
Bojana koja je platila diplomski rad 10.000 dinara je u sklopu diplomskog trebalo da dobije i prateću prezentaciju.
"Poslala je ona meni prezentaciju, ali to je bio jedan slajd i na njemu pet nepovezanih pet reči. Na kraju sam sama napravila prezentaciju", navodi Bojana.
Dodaje i kako su joj profesori i mentori često vraćali diplomski rad na korekciju kao nedovoljno kvalitetan, te da je na kraju ipak sama bila primorana da nekoliko dana pre odbrade diplomskog rada ispravlja tekst i prezentaciju.
Pomenuta etičnost svakako predstavlja osnovnu prepreku u primeni ove prakse.
"Etički se ovaj način poslovanja ne može smatrati potpuno ispravnim, ali znam da sam pomogao velikom broju studenata kada su bili u gustim situacijama i rasporedima, a i za one poput mene koji pišu radove i studiraju u isto vreme, ovo je način finansiranja", kaže Aleksandar, opravdavajući to čime se bavi.
Važan i pristup predavača
Možda bi i pristupi profesora i asistenata na fakultetima mogli da doprinesu smanjenju ove nesavesne prakse.
"Ne postoji način da sprečite nekoga da podmetne tuđi rad, ako ta osoba sama po sebi nema čvrsto uverenje da je to pogrešno i nedopustivo. Svoju nastavu pokušavam da organizujem tako da potpuna 'podvala' bude teško ostvariva - kontinuirano pratim razvoj rada - od izbora teme do predaje finalne verzije, insistiram na radnim verzijama i u više navrata nudim svoju pomoć u razrešavanju nedoumica", zaključuje Janjić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Otvorena linija za studente kako bi ih taksisti u blizini zaštitili ili prevezli na sigurno
19.01.2025.•
0
Novosadski SOS taksi otvorio je liniju za studente, kako bi, ukoliko bude potrebno, vozači koji su u blizini mogli da ih zaštite, pomognu i prevezu na sigurno.
Aktiv direktora tvrdi da sve škole sutra nastavljaju sa radom: Evo šta piše u njihovoj odluci
19.01.2025.•
0
Aktiv direktora osnovnih i srednjih škola Novog Sada saopštio je da će sutra sve osnovne i srednje škole nastaviti sa redovnim obrazovnim aktivnostima.
Roditelji i bivši đaci podržavaju novosadske prosvetare koji štrajkuju: Svako ispred svoje škole
19.01.2025.•
0
Ispred više novosadskih osnovnih i srednjih škola za sutra, 20. januar, najavljeni su skupovi roditelja, đaka i bivših đaka, kako bi pružili podršku prosvetarima koji su doneli odluku o obustavi rada.
Poruke za prosvetare sa današnjeg protesta: U ovoj borbi niste sami, prosveta mora da stane
19.01.2025.•
4
Na današnjem protestu srednjoškolaca i javnom času u Novom Sadu, upućeno je više poruka za prosvetne radnike, od kojih mnogi od ponedeljka, 20. januara, stupaju u štrajk.
Sindikat visokog obrazovanja: Obezbediti fizičku sigurnost studentima u mirnom protestu
19.01.2025.•
0
Sindikat visokog obrazovanja Srbije uputio je apel Nezavisnom sindikatu policije povodom nedopustivog incidenta koji se dogodio pre nekoliko dana u Beogradu, a u kojem je povređena studentkinja.
FOTO, VIDEO: Kako je izgledao današnji protest srednjoškolaca?
19.01.2025.•
3
Učenici novosadskih srednjih škola danas, 19. januara, održali su javni čas na Trgu slobode.
VIDEO Savetnica u Školskoj upravi Novi Sad Sonja Miladinović: O dečijim pravima se ne pregovara
19.01.2025.•
16
Savetnica u Školskoj upravi Novi Sad Sonja Miladinović obratila se danas okupljenima na javnom času srednjoškolaca, koji je između ostalog bio i ispred Školske uprave na Bulevaru Mihajla Pupina.
VIDEO Na Trgu slobode poruka "Čas je završen, promena je počela", skup završen ispred Školske uprave
19.01.2025.•
28
Učenici novosadskih srednjih škola danas, 19. januara organizuju javni čas na Trgu slobode.
VIDEO Rediteljka Bogavac u Novom Sadu: Da bismo krenuli u drugom pravcu - sve mora da stane
19.01.2025.•
4
Dramaturškinja i rediteljka Minja Bogavac obratila se okupljenim građanima na javnom času na Trgu slobode.
Nedelja pred Novosađanima uglavnom tmurna, ali se očekuje otopljenje
19.01.2025.•
0
Nedelja pred nama biće mahom tmurna, uz hladna jutra, ali se očekuje otopljenje krajem nedelje.
"Bravo" zahteva da se Pogačar, Cvijetić i Đurić puste na slobodu: Grubi pokušaj ućutkivanja
19.01.2025.•
8
Građanski pokret Bravo zahteva momentalno oslobađanje iz kućnog pritvora aktiviste i odbornika Mirana Pogačara, kao i članova Pokreta slobodnih građana Mladena Cvijetića i Srđana Đurića.
Sve više škola u Novom Sadu najavljuje štrajk u ponedeljak: Podršku će pružiti i roditelji đaka
19.01.2025.•
172
Sve više osnovnih i srednjih škola u Novom Sadu najavljuje štrajk u ponedeljak, 20. janura.
Novosadski srednjoškolci danas drže javni čas na Trgu slobode: Pre toga protest, a posle šetnja
19.01.2025.•
17
Učenici novosadskih srednjih škola danas, 19. januara organizuju javni čas na Trgu slobode.
Maturanti Lazine gimnazije podržali svoje nastavnike: Bojkotovaće nastavu u ponedeljak
19.01.2025.•
7
Maturanti Gimnazije "Laza Kostić" su većinom glasova, onlajn glasanjem, izglasali bojkot nastave u ponedeljak, 20. januara.
Članovi novosadskog PSG Cvijetić i Đurić dobili 90 dana kućnog pritvora zbog ležanja pred policijom
19.01.2025.•
17
Članovi novosadskog Pokreta slobodnih građana Mladen Cvijetić i Srđan Đurić dobili su 90 dana kućnog pritvora uz elektronski nadzor.
Odbornik Miran Pogačar: "Moj telefon uzela BIA"
18.01.2025.•
6
Odbornik Građanskog pokreta Bravo Miran Pogačar koji je bio u policijskom pritvoru od juče, objavio je da je telefon koji mu je policija oduzela završio u Bezbednosno-informativnoj agenciji.
Novosadski Pokret socijalista: Iz Gradske kuće ukradena jedino slika Aleksandra Vulina
18.01.2025.•
36
Tokom opozicione blokade Gradske kuće u Novom Sadu, jedina stvar koja je nestala je slika Aleksandra Vulina, saopštio je novosadski Pokret socijalista.
Zbog blokade Gradske kuće: Dvojica u Tužilaštvu na saslušanju
18.01.2025.•
1
Predsednik mladih Pokreta slobodnih građana Novi Sad Srđan Đurić i aktivista Robert Silberholz nalaze se u tužilaštvu zbog, kako se pretpostavlja, incidenta koji se dogodio u petak u Gradskoj kući.
Ispovest studentkinje iz Novog Sada: "Ako odeš na protest ispred BIA - bićeš privedena"
18.01.2025.•
22
Sva je prilika da Bezbednosno - informativna agencija i dalje "vrbuje" mlade a oni, u svojoj novoj ulozi, zastrašuju svoje dojučerašnje prijatelje, odnosno, studente koji su u blokadama.
Pajtić: Vesić aboliran od krivične odgovornosti za pad nadstrešnice i pre suđenja
18.01.2025.•
8
Profesor Pravnog fakulteta Bojan Pajtić objavio je na svom fejsbuk profilu da je Veće Apelacionog suda u Novom Sadu faktički, pre suđenja, oslobodilo Gorana Vesića krivice za pad nadstrešnice.
Najavljena blokada sva tri mosta u Novom Sadu 1. februara
18.01.2025.•
27
Studenti u blokadi i građani će blokirati sva tri mosta u Novom Sadu 1. februara, kada će se obeležiti tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici.
Komentari 32
Mrgud
Sasa
Kod njegovog tate, krajem 90tih nisi mogao da izađeš na ispit ako ne kupiš knjigu. Ne pozajmljena ili kopirana. Ne. Ima čovek spisak ko je kupio. Prijaviš ispit, dođeš na polaganje, a brat proveri svoj spisak pa tek onda možeš da izvlačiš pitanja. Nije znao da sastavi prosto proširenu rečenicu... Sin tada bio student. Njegove zemare ipak nisu morale da kupe knjigu iz nekog razloga...
Nana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar