Ovo su novi članovi žirija NIN-ove nagrade: Tu je i novosadski profesor

Vladimir Gvozden, Mladen Vesković, Adrijana Marčetić, Aleksandar Jerkov i Tamara Mitrović biće članovi žirija koji će dodeliti sledeću NIN-ovu nagradu za najbolji roman godine.
Četiri člana iz prethodnog saziva, Milena Đorđijević, Violeta Stojmenović, Goran Korunović i Žarka Svirčev, odlučili su da više ne učestvuju u izboru najboljeg romana.
 
Njima se glavni urednik Aleksandar Timofejev zajedno sa redakcijom zahvalio na hvale vrednom angažmanu. 
Među novim članovima žirija je i Vladimir Gvozden, profesor svetske i komparativne književnosti sa teorijom književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
 
Bio je gostujući profesor i istraživač na više univerziteta (Regenzburg, Zagreb, Beč, Inzbruk, Toronto), predavanja i seminare po pozivu držao je na univerzitetima u Bambergu, Gisenu, Pragu, Brnu i UPF Barselona. Autor je brojnih radova, prevoda i više knjiga, uključujući studije "Srpska putopisna kultura 1914-1940", "Anatomija robe: ogled iz kritike političke ekonomije" (sa A. Lošoncem), "Kapitalizam i književnost" (sa A. Lošoncem), "Komparativna književnost i kultura: kritički uvod"… Urednik je (sa Nemanjom Milenkovićem) programske knjige "Novi Sad: evropska prestonica kulture", bio je deset godina predsednik žirija za nagradu "Zlatni suncokret" (2014-2024).
Mladen Vesković je književni kritičar, esejista, urednik i priređivač. Autor je četiri knjige kritika, eseja i studija o savremenoj srpskoj književnosti. Priredio je antologiju srpske priče s ratnom tematikom, kao i više drugih izdanja. Radi u Ministarstvu kulture, u Sektoru za savremeno stvaralaštvo na poslovima međunarodne saradnje u oblasti izdavaštva i prevodilaštva. 
 
Aleksandar Jerkov redovni je univerzitetski profesor Srpske književnosti 20. veka i upravnik Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković". Bio je urednik "Studenta", glavni i odgovorni urednik "Vidika", Izdavačkog preduzeća "Prosveta", "Platoa" i "Mono i Manjane" (danas "Vulkan"). Predavao je u Sjedinjenim Američkim državama i Nemačkoj, držao predavanja po pozivu na univerzitetima u Evropi i Americi i učestvovao na više međunarodnih konferencija. 
 
Adrijana Marčetić redovna je profesorka Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Autorka je više književnoteorijskih studija, među kojima je i "O Novoj komparatistici", za koju je dobila nagradu "Đorđe Jovanović". Piše književnu kritiku i prati tekuću književnu, a posebno proznu produkciju u Srbiji, bivšim jugoslovenskim republikama, i u regionu Balkana uopšte. Od 2001. do 2003. godine bila je član NIN-ovog žirija i redovno je u dužem periodu pisala književnu kritiku za ovaj nedeljnik. 
Tamara Mitrović diplomirala je na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu. Bila je novinarka kulture na TV Studio B i ART televiziji. Od 2012. urednica je Književnog programa Doma kulture Studentski grad, gde je na tribinama koje organizuje razgovarala sa više stotina pisaca iz zemlje i regiona. 
 
Osnovala je književnu nagradu za najbolju nefikcijsku knjigu, koju dodeljuje DKSG, i pokrenula književni festival "PostNINovske čarolije" koji svakog januara predstavlja najznačajnije romane iz prethodne godine.
  • Novosadjanka

    05.04.2024 19:28
    Nagrade
    NIN je, isto kao i nagrada, imao uspona i padova. Za ovaj pad konkretno "zasluzni" su Culibrk i Malisicka. Ne mislim na politiku. Oni jednostavno ne znaju da prave novine. Ne vidim da su Gvozden i Jerkov gori od Radulovica, Saponje, Stanica i kompanije koji su samo u poslednjih par meseci jedan drugom nagurali toliko nagrada da se ne moze ni sracunati
  • Branko

    04.04.2024 23:42
    @ Pisac iz senke
    Postovani, vi se veoma varate u vasim ocenama. Nedeljnik NIN je nekada imao tiraz od 20 000 primeraka, a pre poslednje promene glavnog urednika je bio spao na bednih 1000 primeraka. Niko ga nije citao i jednako tome je imao i odgovarajuci ugled i autoritet, cemu je odlucujucu ulogu odigrala upravljacka garnitura. Nadam se da ce opet, jednog dana, jer to ne moze brzo, lako, ni preko noci, opet postati ugledan nedeljnik kome se veruje i koji nije niciji megafon.
  • Ilona

    04.04.2024 19:45
    Predsednik
    Prof. dr Vladimir Gvozden je i predsednik Stručnog veća za humanističke nauke UNS-a. Ne pominje se ostavka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti