Povodom nedavnih dešavanja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i zahteva da se prof. dr Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog izjava u javnosti, otvoreno pismo uputilo je 740 članova akademske zajednice.
"Iako među nama postoje različita mišljenja o temama o kojima govori kolega Gruhonjić, ono oko čega smo saglasni jeste da svako ima pravo na slobodu izražavanja mišljenja u okvirima koji su Ustavom i zakonima definisani", stoji u ovom pismu.
Navodi se da "poštovanje različitih mišljenja u pogledu otvorenih društvenih pitanja i društveni dijalog čine jedno društvo jačim i omogućavaju mu da pronađe najbolja ili najmanje loša rešenja".
"Nesaglasnost u mišljenjima o nekom društvenom pitanju ne može i ne bi smela da bude razlog za uručivanje otkaza. Ukoliko bi, uprkos tome, prihvatili takvu praksu, to bi ukazivalo da prihvatamo jednoumlje i konformizam kao osnovne vrednosti, a da je podobnost mišljenja valjan kriterijum za izbor ili otpuštanje nastavnog osoblja".
"Stoga, očekujemo od predstavnika Univerziteta u Novom Sadu i fakulteta u njegovom sastavu da nam se pridruže u zalaganju za ove društvene vrednosti koje su ugrađene u Ustav i zakone Republike Srbije i da, u skladu sa njima, zaštite pravo na slobodu izražavanja mišljenja zaposlenih na Univerzitetu i autonomiju Univerziteta i fakulteta da biraju nastavnike u skladu sa propisanim akademskim kriterijumima", poručuju potpisnici otvorenog pisma.
Potpisalo ga je 236 profesora Beogradskog univerziteta, 276 profesora sa Univerziteta u Novom Sadu i 24 profesora sa Univerziteta u Nišu. Pored njih, potpisani su i naučni sadradnici sa više instituta u Srbiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Bombon
građanin
Darkoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar