
Da li ste videli ove Reciklomate po gradu? Evo o čemu je reč i kako će raditi
Na nekoliko mesta u gradu nedavno su se pojavili aparati za recikliranje ambalažnog otpada, odnosno Reciklomati.

Foto: 021.rs
Novosađani koji su prolazili ovih dana pored Apolo centra, Skupštine Novog Sada, Štranda, SKCNS Fabrike ili su se šetali kejom, mogli su da uoče ove aparate, koji još uvek nisu u upotrebi.
"Ove aparate počeo sam da viđam na raznim mestima u gradu, ali su i dalje isključeni tako da ne znam kako funkcionišu. Pretpostavljam da je i kao u drugim gradovima Evrope, u kojima se koriste za recikliranje", kaže jedan Novosađanin za 021.rs.
Kako iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine kažu za 021.rs, Reciklomat je pametna mašina za prikupljanje ambalaža, koji ima mogućnost prepoznavanja o kakvom otpadu je reč.
"Kada korisnik ubaci ambalažu, elektronski sistem prepoznavanja je skenira i procenjuje koja je vrsta u pitanju, praveći razliku između tipova. Ukoliko je ubačeni predmet adekvatne vrste i pogodan za reciklažu, uređaj ga prihvata i šalje u sekciju za skladištenje. Ukoliko nije adekvatan, Reciklomat ga vraća korisniku", navode oni.
Iz gradske uprave navode da su ovi aparati postavljeni na pet lokacija u Novom Sadu: na Beogradskom keju, kod nekadašnje prodavnice Kej Shop, kod Apolo centra, ispred Skupštine grada, u Kineskoj četvrti kod SKCNS Fabrika, kao i kod glavnog ulaza Štranda.
"Reciklomati su postavljeni ovih dana i trenutno su u probnom režimu rada, dok je zvaničan početak planiran za 10. april", navode oni za 021.rs.
Ovaj projekat Grad Novi Sad realizuje u saradnji sa firmom "Sekopak" iz Beograda i JKP "Čistoća".
"U cilju realizovana projekta, kompanija 'Sekopak' je ustupila pet Reciklomata na korišćenje", naveli su za kraj iz ove gradske uprave.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Dekani Univerziteta u Novom Sadu osudili napad na dekanku Nataliju Jovanović
30.03.2025.•
2
Dekani Univerziteta u Novom Sadu su u saopštenju osudili napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
Krivične prijave protiv četvorice mladića koji su pirotehnikom pogodili profesorku Budakov
30.03.2025.•
11
Novosadska policija podneće krivične prijave protiv trojice mladića i jednog 17-godišnjaka koje sumnjiči da su ispalili pirotehničko sredstvo koje je "lakše povredilo 46-godišnju Draganu Budakov".
Novosadski studenti u blokadi: "Studentski kulturni centar Novi Sad je zvanično u potpunoj blokadi"
30.03.2025.•
5
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu saopštili su da je Studentski kulturni centar Novi Sad od danas, 30. marta u potpunoj blokadi i pozvali sve kolege na plenum, večeras u 22 časa.
Slobodan univerzitet pozvao na mirnu protestnu šetnju "protiv nasilja i zastrašivanja"
30.03.2025.•
2
Akademska mreža Slobodan univerzitet pozvala je građane i akademsku zajednicu na mirnu protestnu šetnju "protiv nasilja i zastrašivanja", u ponedeljak, 31. marta sa početkom u 19 časova.
Skup podrške profesorima Jovine gimnazije najavljen za sutra
30.03.2025.•
5
Roditelji đaka Jovine gimnazije i učenici Gimnazije Jovan Jovanović Zmaj, pozivaju na skup podrške profesorima te škole u ponedeljak, 31. marta u 11.30 časova.
Student iz Novog Sada: Mi smo pretučeni i napadnuti, nismo imali verbalni sukob ni sa kim
30.03.2025.•
4
Student Milan Stanković, povodom incidenta u kom je napadnut sa još trojicom kolega, demantovao je navode da su imali verbalni sukob sa bilo kim i kaže - "mi smo ti koji su napadnuti i pretučeni".
Uhapšena još dvojica iz Beograda zbog sumnje da su pretukli studente u Novom Sadu
30.03.2025.•
13
Osnovno javno tužilaštvo (OJT) u Novom Sadu saopštilo je da su danas zadržana još dvojica osumnjičenih za prebijanje studenata u Novom Sadu, 28. marta rano ujutru.
Studenti Novog Sada zahvalili građanima što su se odazvali pozivu na zborove
30.03.2025.•
4
Studenti Novog Sada zahvalili su građanima što su se masovno odazvali njihovom pozivu na održavanje zborova građana.
Završen studentski protest ispred PS Stari grad: "Da li je policija našla napadače na profesorku?"
30.03.2025.•
5
Studenti u blokadi Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu protestovali su ispred policijske stanice Stari grad u znak podrške njihovoj profesorki Dragani Budakov.
Slobodan univerzitet: Napad na dekanicu je posledica režimske kampanje mržnje
30.03.2025.•
0
Akademska mreža Slobodan univerzitet najoštrije je osudila današnji napad nožem na dekanicu Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović, poručujući da stoji solidarno uz nju.
FOTO "Novi Sad je danas probuđen": Širom grada održano 27 zborova građana
30.03.2025.•
41
Kao rezultat građanske inicijative Viber zajednice Zbor građana Novi Sad, danas je na teritoriji Novog Sada održano 27 zborova građana.
Početak naredne nedelje tmuran i uz kišu, a onda sve toplije i sve više sunca
30.03.2025.•
0
U Novom Sadu će naredna nedelja početi uz oblake i povremenu kišu, a onda će biti sve toplije i sunčanije.
Novosadski Slobodan univerzitet o napadu na dekanku u Nišu: Opasan presedan nakon propagande vlasti
30.03.2025.•
0
"Slobodan univerzitet" saopštio je da je šokiran informacijom o napadu na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović.
"Poljoprivredni pravi buku": Protest podrške profesorki danas ispred Policijske stanice Stari grad
30.03.2025.•
2
Studenti u blokadi Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu u nedelju, 30. marta, organizuju protest podrške njihovoj profesorki Dragani Budakov.
"Festival u dinstanju" danas u Temerinu: Pogledajte najavljeni program
30.03.2025.•
6
"Najveći festival u distanju" biće organizovan u nedelju, 30. marta, u Temerinu. "Festival" je prethodno pomeren sa 23. na 30. mart zbog smrti šesnaeste žrtve pada nadstrešnice.
VIDEO: Novosađani i danas obilazili štandove SNS i pravili buku, pa tišinom odali poštu stradalima
30.03.2025.•
31
Novosađani i danas, 30. marta posećuju štandove Srpske napredne stranke po Novom Sadu, kako bi zviždanjem i na druge načine oterali aktiviste te stranke.
Studenti Visoke vaspitačke škole sutra prikupljaju sredstva za biciklističku turu do Strazbura
29.03.2025.•
0
Studenti u blokadi Visoke vaspitačke škole pozvali su kolege da u nedelju, 30. marta na njihovom fakultetu zajedno učestvuju u humanitarnom događaju prikupljanja sredstava za turu do Strazbura.
RYCO najoštrije osudio napad na srednjoškolce u Sarajevu: "Podignimo glas protiv nasilja"
29.03.2025.•
2
Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO) izražava "najdublju zabrinutost i najoštrije osuđuje nasilni napad na srednjoškolce iz Novog Sada i Sarajeva, koji se dogodio 28. marta u Sarajevu".
Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije: "Podrška studentima biciklistima do Strazbura"
29.03.2025.•
3
Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije podržaće putovanje 50 studenata Univerziteta u Novom Sadu, koji će biciklima krenuti do Strazbura, kako bi EU institucijama ukazali na stanje u Srbiji.
Biciklom do Strazbura: Studenti u blokadi objavili rutu podviga
29.03.2025.•
27
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu objavili su rutu biciklističke trke "Biciklom do Strazbura", sa idejom da u centru evropske pravde predaju dokument o kršenju prava u Srbiji.
Gradska uprava za sport: Bazen u Futogu počinje sa radom do kraja aprila
29.03.2025.•
7
Gradska uprava za sport i omladinu saopštila je da će bazen u Futogu početi sa radom do kraja aprila, a da su u toku obuke zaposlenih, pripreme za punjenje i nabavka sredstava za filtraciju vode.
Komentari 29
Boeser Wolf
Te ko panike gradove NE plaćaju za npr. staklo, već dobijaju džabe, a ne bi mi čudilo da iz to ne dobiju i nešto para poreskih obveznika za uslugu odnošenja smeća, koje im je pritom doneto, već sortirano.
Dok god narod ne izbaci komunjarski mentalitet iz glave (bkv treba da se lečimo od 50+ godina indoktrinacije) i ne shvati da je rad stvorio čoveka, mi od srednjeg veka mrdnuti nećemo.
Boeser Wolf
A šta reći za aparate i inovacije. Takve stvari kod nas služe za otimanje sredstava poreskih obveznika i neretko su beskorisne.
Srednji vek je za nas renesansa kakva smo zabit.
Minis
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar