Rode i ove godine na stubovima nedovršenog kompleksa na Klisi: Očekuje se još veći broj gnezda

Jedna od najvećih kolonija Belih roda u ovom delu Evrope nalazi se u Novom Sadu, na stubovima nezavršenog kompleksa "Rodić" uz auto-put na Klisi.
Rode i ove godine na stubovima nedovršenog kompleksa na Klisi: Očekuje se još veći broj gnezda
Foto: 021.rs
Već je gotovo 20 gnezda, a stručnjaci očekuju da ih bude više od 50 u junu. Na 10. godišnjicu svijanja prvog gnezda na ovoj lokaciji, dugonoge graditeljke očekuje i detaljan popis, prenosi RTS.
 
Jelena Guduraš iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije kaže za RTS da su rode, kao i sve druge ptice, izuzetno korisne za čoveka, ali da je za nas najkorisnije to što se hrane onim što čovek smatra štetočinama - insektima, gmizavcima, sitnim sisarima, glodarima.
Još 2014. godine rode su svile prvo gnezdo.
 
"Već 2017. godine većih gnezda je bilo osam, zatim taj broj stalno raste - 2021. i 2022. je bilo 31-33 gnezda, da bi prošle godine oborile rekord sa čak 54 gnezda i nadamo se da će taj broj dalje da raste", kaže Guduraš.
Prema njenim rečima, stubovi odgovaraju ovim pticama za gnezda zato što podsećaju na neka mesta na kojima su one već navikle da u urbanim sredinama prave gnezda, kao što su zgrade, krovovi, bandere.
 
Takođe, u blizini su i manje i veće vodene površine koje im pogoduju, neka staništa koje njima odgovaraju i, nažalost, gradska deponija na kojoj pronalaze hranu.
 
Rode su izuzetni graditelji i u ovo doba godine njihova aktivnost je velika - grade, obnavljaju, popravljaju, stalno donose neki građevinski materijal.
 
"Imamo podatak za prvu superćelijsku oluju da nijedno gnezdo nije oboreno tokom nje. Možemo videti da su svile već nekih 20 gnezda, a sad tek pristižu tako da ovo nije pravo stanje. Negde u junu moći ćemo da znamo konačan broj gnezdećih parova", objasnila je Guduraš.
 
Reč je o strogo zaštićenoj, odnosno ugroženoj vrsti. Opasnost im, pre svega, preti od trovanja, zatim zbog mesta koja biraju za svoja gnezda mogu da stradaju od strujnog udara i zbog drugih posledica čovekove nebrige.
Njihov put do mesta gde provode hladne periode godine prilično rizičan i težak.
 
"Rode su odlični letači, ali moraju da pređu dug put. Zbog toga ptice moraju da budu fizički spremne, da budu u dobroj kondiciji, ali nažalost dosta stradaju na tom putovanju, zbog trovanja i elektrokucije, ali takođe i zbog krivolova", navodi Guduraš.
 
Na svakih deset godina, kako je bilo i 2014. godine, organizuje se veliki evropski popis belih roda, u kome će učestvovati volonteri, članovi, saradnici Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Teme

Rode
  • pogodi ko je

    14.04.2024 10:54
    Neka tako i ostane. Ali.... ovi su puno zla vec napravili. Setite se Dunavskog parka, Sodrosa... Nece ovo potrajati, sa ovim clankom stebih podsetili.
  • Maki

    11.04.2024 11:34
    Lepota zivota
    Hvala vam na ovom prilogu i konacno nesto lepo i humano u poslednje vreme ove teskobe .Nek istraju humani ljudi
  • S.

    11.04.2024 10:44
    ❤️

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti