Policija isterala aktiviste iz kasarne
Branka Miličić iz Društvenog centra kaže za Radio 021 da nije došlo do incidenta, već da su aktivisti jednostavno ušli na kapiju bivše kasarne kada su primetili da je otvorena. Na insistiranje vojnika ponovo su napustili objekat, a razmatraju gde će nastaviti sa svojim aktivnostima. Branka Milićić kaže da aktivisti neće nasilno ulaziti u kasarnu, ali da će iskoristiti priliku ako kapija ponovo bude otvorena.
Policija je u pratnji sudije za prekršaje i vojne policije u petak ujutro izbacila iz kasarne aktiviste koji su tu prenoćili i zabranila ulazak u kasarnu.
Kako za Radio 021 kaže jedan od slobodnih umetnika koga su probudila uniformisana lica, nakon legitimisanja, naređeno im je da napuste prostorije kasarne.
"Bilo nas je šestoro kada je ušla vojna policija, pomognuta sa jednim uniformisanim policajcem i dvojicom u civilu. Zamolili su nas da pripremimo lične karte i odemo u vojni klub, što smo i učinili. Nakon toga su nam rekli da u miru i tišini napustimo objekat", navodi ovaj mladić koji je želeo da ostane anoniman.
Nalogodavac izbacivanja "neko s parama"?
Prema rečima aktivistkinje Dijane Pavlović, odmah nakon izlaska pozvali su predstavnike vojne policije sa kojima su razgovarali u toku tri nedelje, koliko je trajao Društveni centar. Na pitanje ko je dao nalog za iseljenje, Pavlovićeva tvrdi da joj je sagovornik iz VP rekao da oni nisu nalogodavci.
"Dobili smo informaciju iz vojne policije da oni nisu naložili iseljenje aktivista iz Društvenog centra, već da je naredba stigla iz civilnog sektora. Kažu, javio je "neko sa parama". Mi ne znamo ništa, čekamo odgovor iz Grada, ne znamo da li su za iseljenje urgirali pojedini političari, ili neko drugi - a zna se ko u Srbiji ima para", navodi Pavlovićeva.
U jednom trenutku ispred kasarne se pojavila i marica vojne policije, ali su aktivisti formirali živi zid na javnoj površini na ulazu u objekat i onemogućili im prolaz.
Lične stvari još uvek u kasarni
Kapije tzv. Društvenog centra su sada zatvorene, a postavljeni su znakovi da je zabranjen prolaz i da je u pitanju vojni objekat.
Jedna od aktivistkinja Branka Miličić kaže za Radio 021 da niko neće da im kaže šta će sada biti sa njihovim stvarima koje su unutra. "Unutra je oprema korišćena za izvođenje programa, materijali, dokumentacija, kompjuteri, miksete... Nije nam jasno zašto se u napuštenom objektu ne mogu izvoditi dobri i kvalitetni programi i kome je to potrebno?", pita se Branka.
Na sednici gradskog parlamenta održanom krajem decembra, vladajuća većina predvođena Demokratskom strankom, dobila je predlog opozicione Srpske radikalne stranke da Skupština grada raspravlja o zauzimanju kasarne i osudi ovaj čin nevladinih aktivista. Šef novosadskih radikala Đurađ Jakšić, izjavio je tada za Radio 021 da bez obzira na to što je objekat prazan i što vlast nije sposobna da rešava probleme, niko nema pravo da uzurpira tuđu imovinu.
Posete vojne policije objektu bivše kasarne "Arčibald Rajs" bile su čest slučaj, ali od njih nikad nije traženo da napuste objekat. Napuštenu kasarnu je zauzelo 100-ak aktivista pre dvadesetak dana i pretvorilo je u Društveni centar, ali do danas nisu dobili nijednu zvaničnu podršku političara ili partija na vlasti. (Miodrag Sovilj)
Ovu vest u satiričnoj verziji možete pogledati u novoj epizodi Teleplova ''Zatvaranje drustvenog centra''
Komentari 294
Jos se vije pendrek "demokratije".
Hvala i pozdrav!
LimanacNS
Ali me ne ide u glavu, kako se uvek hvatamo zakona i pravila kad ih i sami krsimo, pa i glasamo za one koji ih najvise krse.Na kraju, kasarnu ce kupiti neko ko je "legalno" dosao da svog bogatstva, naravno. Legalno je sve sto oni rade i kazu.
"A, ako su pravila naopaka neka ih menjaju. "
Drugacije nece ni biti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar