One nisu samo estetski problem. Mogu da izazovu brojne neprijatnosti, kao što su bol, svrab i otok.
Proširene vene nastaju kada se vene u nogama prošire i oslabe, otežavajući povratak krvi u srce.
Postoji nekoliko faktora koji mogu da doprinesu nastanku proširenih vena. Najčešće su to nasleđe, gojaznost, slaba cirkulacija i starenje. Ukoliko radite na poslu koji podrazumeva dugo stajanje ili sedenje, kao što su trgovac, učitelj i vozač, verovatno je da spadate u grupu koja ima veće šanse da se suoči sa ovim problemom. Trudnoća je dodatni faktor koji može dovesti do proširenih vena, jer se volumen krvi u telu povećava, što može staviti dodatni pritisak na vene u nogama.
Kada treba da se zabrinete?
Ljudi se obično zabrinu kada su proširene vene na nogama već vidljive, ali postoje i drugi simptomi zbog kojih bi možda trebalo da se obratite lekaru.
Prvi signal na koji treba da obratite pažnju je umor ili bol u nogama. Bol može biti tup ili oštar. Možete osećati da vam noge pulsiraju. Bol se obično pogoršava, kada dugo stojite ili sedite.
Takođe, ukoliko primetite da vam noge, gležnjevi i stopala otiču u kasnijim delovima dana, a naročito ako se simptomi pogoršavaju tokom menstruacije ili trudnoće, ali i ako osetite svrab i peckanje u nogama, razmislite o obraćanju lekaru.
Obratite pažnju i na simptome kao što su noćni grčevi i osećaj težine, odnosno ukočenosti u nogama i promene boje kože.
Kako se dijagnostifikuju i leče proširene vene?
Dijagnozu proširenih vena postavlja lekar tokom fizičkog pregleda. Doktor će pregledati vaše noge kako bi ustanovio znake proširenih vena i oticanja. U nekim slučajevima, lekar može da preporuči i ultrazvučni pregled kako bi bolje procenio cirkulaciju u venama.
Lečenje proširenih vena usmereno je, pre svega, na ublažavanje simptoma i sprečavanje daljeg napretka stanja. Obično će vam lekar preporučiti promenu stila života, što može uključivati gubljenje telesne težine, redovnu vežbu, izbegavanje dugog stajanja ili sedenja.
Mnogim pacijentima pomaže nošenje kompresijskih čarapa, koje vrše pritisak na noge i pomažu u poboljšanju cirkulacije.
Da li vaskularni hirurg može da vam pomogne?
Vaskularni hirurzi igraju ključnu ulogu u lečenju proširenih vena, nudeći stručnu procenu, planiranje terapije i procedure. Na raspolaganju su vam stručnjaci novosadske
Poliklinike "Uromedica NS", bilo da je reč tek o umornim nogama za koje sumnjate da mogu da se pretvore u veliki problem ili o kasnijoj fazi proširenih vena, koja podrazumeva jake bolove i otežano funkcionisanje.
Ukoliko vam vaš lekar preporuči ultrazvučni pregled venskog sistema, vaskularni hirurzi su ti koji će taj pregled sprovesti. Oni će tako videti protok krvi i locirati problem.
Vaskularni hirurg će potom, na osnovu ozbiljnosti vašeg stanja i simptoma, najbolje proceniti adekvatnu terapiju. Osim promene životnog stila i nošenja kompresijskih čarapa, vaskularni hirurg može da preporuči i sprovede minimalno invazivne procedure kao što su skleroterapija i laserska ablacija. U posebno teškim slučajevima, hirurg može da preporuči i hirurško uklanjanje proširenih vena.
Vaskularni hirurg je kvalifikovan da obavi sve vrste minimalno invazivnih i hirurških procedura za lečenje proširenih vena. Stručnjaci u poliklinici "Uromedica NS" imaju iskustva i znanje za bezbedno i efikasno sprovođenje zahvata, minimizirajući rizik od komplikacija.
Nakon lečenja, vaskularni hirurg prati pacijenta kako bi osigurao da se problem ne ponoi i da su vaši simptomi pod kontrolom.