FOTO Završena staza ka Brankovom spomeniku na Stražilovu: "Osigurava bezbednost dece"

Rekonstrukcija staze koja vodi do spomenika Branku Radičeviću u Sremskim Karlovcima završena je na vreme, odnosno oko 1. juna.
FOTO Završena staza ka Brankovom spomeniku na Stražilovu: "Osigurava bezbednost dece"
Foto: 021.rs
Ovi radovi na Fruškoj gori, nadomak Sremskih Karlovaca, krenuli su početkom godine, kada je javnost i saznala kako se planira izgled ove staze.
 
Kako je 021.rs ranije pisao, rekonstrukcija ove pešačke staze JPNP "Fruška gora" košta skoro 40 miliona dinara, a finansirala ih je Pokrajinska vlada. Same radove izvodilo je preduzeće DNB Konsalting iz Lazarevca.
Prema planu, dosadašnja staza od restorana "Brankov čardak" do Brankovog groba proširena je za oko 1,5 metara i postavljene su granitne kocke u dužini od skoro kilometar, što je takođe značilo i uklanjanje više od 70 stabala.
 
Dodato je nekoliko odmorišta sa klupama, izgradnja potpornih zidova na trasi staze zbog odrona zemlje, kao i sadnja ukrasnog šiblja i jablana, koji bi trebalo da nadoknade presečenu vegetaciju.
Kako su naveli iz Nacionalnog parka "Fruška gora" nedavno, ovaj projekat predstavlja "značajan korak u očuvanju kulturnog nasleđa i promociji jednog od najvažnijih istorijskih lokacija u Srbiji".
 
"Ovaj korak ima za cilj da mesto učini pristupačnijim deci, kojima je  Stražilovo i najviše namenjeno. Novopopločana i obeležena staza osigurava da se mladi posetioci mogu bezbedno kretati, što je od izuzetnog značaja za organizovane školske izlete i ekskurzije. Zahvaljujući novim klupama i prostorima za odmor, mladi mogu da uživaju u prirodi i ujedno uče o značaju Branka Radičevića i njegovih dela", napisali su oni.
 
 
Kako je ranije za 021.rs rekao v.d. direktor NP "Fruška gora" Živko Cvetković za 021.rs, radovi se izvode zato što je postojeća staza davno izgrađena, te je došlo do velikog oštećenja iste, zbog čega je postala nefunkcionalna i nebezbedna.
 
"Poseban povod za uređenje staze je obeležavanje 200. godišnjice od rođenja značajnog pesnika srpskog romantizma Branka Radičevića. Radovi se izvode postavljanjem isključivo prirodnih materijala, u skladu sa projektom", objasnio je on.
 
  
 
Podsetimo i da je JPNP "Fruška gora" Zahtev za izradu uslova zaštite prirode za rekonstrukciju staze na Stražilovu predalo tek nedelju dana nakon što su radovi već počeli.
 
Zbog toga je i Pokret "Odbranimo šume Fruške gore" (OŠFG) tražilo smenu v. d. direktora JPNP "Fruška gora" Živka Cvetkovića, i najavilo podnošenje krivične prijave protiv njega zbog zloupotrebe službenog položaja.
Kako je portalu 021.rs krajem januara u birokratskom odgovoru Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode rečeno, Uslovi zaštiti prirode za ove radove nisu izdati, ali su bili upoznati sa radovima s obzirom na to da je ovaj zavod izdao stručnu osnovu za Program upravljanja NP "Fruška gora" za 2024. godinu.
 
 
Međutim, izmenama Zakona o zaštiti prirode, Ministarstvo zaštite životne sredine izdaje ove uslove za nacionalne parkove. Kako su oni naveli u odgovoru na Zahtev za pristup informacijama od javnog značaja Pokretu "Odbranimo šume Fruške gore", dokument Uslovi zaštite prirode za rekonstrukciju staze ne poseduju.
 
Dodatno su ih obavestili i da je JPNP "Fruška gora" Zahtev za izdavanje uslova zaštite prirode za rekonstrukciju staze Čardak - Brankov grob stigao u Ministarstvo 24. januara 2024. godine, nedelju dana nakon što su radovi već započeli.
  • Dragana

    07.06.2024 05:47
    Tuzno! Pretuzno! A za ljude sto se zale na blato u komentarima, pa pobogu to je suma! Sta ste ocekivali? Beton?? Nece deci nista faliti da se malo uprljaju, samo ce im koristiti ...
  • Šaško

    06.06.2024 15:59
    Staza je bila veoma nebezbedna za kretanje većeg broja dece. Mnogo oronulih delova, zapušteno,veoma klizavo,sa mnogo jamica.....
    Deca nisu mirna u grupi pa je i to dodatno problem,jer im pažnja nije usmerena na put ispred. Ne znam kako je urađena,ali znam iz iskustva da je bila veoma nebezbedna pogotovo kada je zemljište vlažno.
  • Đura

    06.06.2024 13:47
    Šteta
    Staza je tu bila sasvim korektna, samo je trebalo malo podupreti i obezbediti mesta gde se voda sliva nizbrdo.

    A kad su već radili, mogli su koristiti lepše obrađene kocke a ne lomljene, ovako je i dalje dosta grbavo za gurati dete u kolicima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti