Monumentalni vitraž Otpor, delo poznatog beogradskog slikara i istoričara umetnosti Zorana Pavlovića, predstavlja vrhunsko umetničko ostvarenje. Nastao je za potrebe Muzeja socijalističke revolucije Vojvodine 1971. godine, koji je nakon prerastanja u Istorijski muzej, postao deo Muzeja Vojvodine.
Kako je saopštio ovaj muzej, posle perioda secesije, vitraž je bio jedan od prvih u Novom Sadu izveden integralno sa zgradom. Njegov intenzivni kolorit i simbolični elementi iz kojih je sastavljen trebalo je da asociraju na junačku borbu našeg naroda za slobodu.
Čarolija svetlosti koju je stvarao na spoljnoj fasadi muzejske zgrade nestala je u prvoj deceniji 21. veka kada je zaklonjen gipsanim zidom nakon što je deo tog prostora pripao Muzeju savremene umetnosti Vojvodine. Drugi deo zgrade i dalje pripada Muzeju Vojvodine, i tu se nalazi deo stalne postavke iz 1997. godine, posvećen novijoj istoriji naših prostora.
Foto: Muzej Vojvodine
"Muzej Vojvodine vodi računa kako o samoj zgradi i njenim depoima koji su u suterenu, tako i o ovom staklenom remek delu, te su za njegovu konzervaciju i restauraciju odobrena finansijska sredstva 2023. godine. Povod za sprovođenje ovog posla prvenstveno je bilo stanje u kojem se vitraž nalazio, ali i realizacija interdisciplinarne izložbe devet autora pod nazivom 'Staklo'", kažu u Muzeju Vojvodine.
Radovi na konzervaciji i restauraciji vitraža Otpor, kojima je rukovodio stručni tim Ateljea Stanišić pod nadzorom Odeljenja za konzervaciju i restauraciju Muzeja Vojvodine, zvanično su okončani, te je vitraž ponovo ugledao svetlost dana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Pitanje
Vojvodinu su oslobađali svi naši narodi i narodnosti.
I posle se čude što su svi pobegli od njih.
A gde je ovo?
Mada ne morate. Napravićemo novi za koju godinu.
Harvey J. Cthulhu
Ili ste i to pretopili?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar