Koliko se Novi Sad zagrejao u poslednjih 60 godina?

Klima Novog Sada se menja. U poslednjoj deceniji prosečna temperatura bila je gotovo 13 stepeni Celzijusa, RHMZ je većinu godina označio kao ekstremno tople.
Koliko se Novi Sad zagrejao u poslednjih 60 godina?
Foto: 021.rs
U Programu zaštite životne sredine Novog Sada za period od 2015. do 2024. godine navodi se da najveći vojvođanski grad ima umerenokontinentalnu klimu, što podrazumeva kišovita proleća, topla i suva leta, suvlje jeseni od proleća i hladne zime sa malo snega. 
 
Navodi se i da je, prema dugogodišnjim merenjima u Meteorološkoj stanici na Rimskim šančevima, srednja godišnja temperatura 11 stepeni Celzijusa.
Međutim, u periodu od 2014. do 2023, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, pet godina u Novom Sadu je imalo središnju temperatura vazduha iznad 12 stepeni, a ostalih pet iznad 13. Najtoplija je bila upravo prethodna, 2023, kada je srednja godišnja temperatura vazduha bila čak 13,9 stepeni Celzijusa.
 
U protekloj deceniji u Novom Sadu su zabeleženi najtopliji mart, jul, septembar i oktobar, drugi najtopliji jul, kao i prva zima u kojoj nije bilo ledenih dana. To su samo neke od stavki koji se mogu naći u godišnjim izveštajima RHMZ-a.
Pomoćnik direktora u RHMZ-u Goran Pejanović ukazuje na to da je srednja temperatura Novog Sada u periodu od 1961. do 1990. godine bila 10,9°C, te da je u sledećem tridesetogodišnjem periodu (1991-2020) porasla na 11,9°C.
 
"U kontekstu klimatskih promena koristi se period 1961-1990, tako se promena klime konstatuje u razlikama temperatura i padavina u odnosu na taj period. Prosečna temperatura Novog Sada u poslednjih 10 godina (2014-2023) iznosila je 13°C. Trendovi povećanja temperature su najviši u Evropi, a posebno zabrinjava zagrevanje na severu kontinentu (više od 2,5°C), gde smo svedoci topljenja kontinentalnog i morskog leda, smanjivanja glečera", kaže Pejanović.
 
U protekloj deceniji možemo da uočimo i pojedine ekstreme. Na primer, 25. maja 2015. prevaziđen je dnevni maksimum padavina u Novom Sadu, a prethodno smo imali peti najsušniji april u Novom Sadu. Tokom 2017. zabeležen je najveći broj tropskih noći, a 2023. je bilo najviše tropskih dana - tokom jeseni. A onda, opet, u martu 2018. izmerena je najniža dnevna temperatura u poslednjih 30 godina - 20,3°C.
 
Postavlja se pitanje, kako da tumačimo sve ove "rekorde"? Odgovor na ovo pitanje pronađite u vodiču kroz klimatske promene za Novi Sad na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mićko

    22.06.2024 23:26
    I KONJE UBIJAJU, ZAR NE
    Da je sve toplije, to je neosporno. Nije samo beton kriv. Koliko se automobila u međuvremenu "namnožilo", sukljaju vatru i danju i noću. A mi kao mravi, sve nas je više. Koliko miliona obroka godišnje mora da se skuva više nego ranijih godina. Koliko više klima uređaja radi punom parom po nekoliko meseci godišnje. A ranije ih nije ni bilo. Sve to zagreva okolinu, i to neprestano, iz dana u dan, iz godine u godinu. I onda se čudimo što je sve toplije i sve neumerenije vreme.
  • V

    21.06.2024 17:23
    Nije frka, beton, Galens, crkve i ostala bratija te će to popraviti. Samo još koji milion kvadrata pa će možda posaditi i neko drvo.
  • nebitno

    21.06.2024 14:45
    Tema su brojevi a nemate ni jedan grafikon :D

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti