Raste vodostaj Dunava, kakva je situacija u Novom Sadu?

Vodostaji na Dunavu će rasti narednih dana prema upozorenju RHMZ.
Raste vodostaj Dunava, kakva je situacija u Novom Sadu?
Foto: 021.rs
Očekuje se prevazilaženje granica redovne odbrane od poplava kod Apatina, Novog Sada, Bogojeva i Bačke Palanke.
 
Vrh talasa kod Bezdana očekuje se 25. septembra, a kod Novog Sada 27/28. septembra, ispod granica vanredne odbrane od poplava.
 
Jedan deo Bezdana je već poplavljen, a prizemlja kuća su blago pod vodom, prenosi N1.

U Novom Sadu je prema RHMZ vodostaj na nivou od 357 centimetara. U subotu će biti 396, dok će do utorak porasti do 511 cm.

Prema poslednjim podacima za četvrtak, Dunav je kod hidrološke stanice Apatin visok 515 cm, a očekuje se da u petak bude 580 cm, u subotu 610 cm, u nedelju 638 cm, u ponedeljak 650 cm.
 
Pošto je kod ovog mesta granica od redovne odbrane od poplava 600 cm, znači da će je u subotu preći, sa tendencijom daljeg rasta. Za prelazak granice vanredne odbrane potrebno je da dostigne 750 cm.
Hidrološka stanica Bezdan, prema podacima RHMZ, dostići će nivoe: u petak 552 cm, u subotu 592 cm, nedelju 624 cm, ponedeljak 665 cm, što će biti najviši nivo Dunava tog dana u Srbiji.
 
Za Bezdan je granica redovne odbrane 500 cm, dok je granica vanredne odbrane 700 cm.
 
Kada se proglašava redovna, a kada vanredna odbrana od poplava
 
Kako je za Blic objasnio Dejan Vladiković, hidrolog RHMZ, redovna odbrana od poplava se za svaki sektor proglašava prema određenim objektima za odbranu.
 
To su visine pri kojima, kada se one prevaziđu, predstavljaju znak za uzbunu za nadležne javne ustanove.
 
Redovna odbrana se proglašava kada nivo reke stigne do osnove ili baze nasipa. Drugu, vanrednu odbranu od poplava, ne treba mešati sa vanrednim stanjem. Vanredno stanje se proglašava kada je užasna kataklizma kao što su bili 2014. Obrenovac i Krupanj. To se sada desilo u Češkoj, Slovačkoj i Donjoj Austriji, ali kod nas nije, i neće. Granica vanredne odbrane od poplave znači da je voda stigla do jedan metar od krune ili vrha nasipa. Neke države imaju tri nivoa odbrane od poplave, to su uglavnom zemlje u EU – objasnio je Vladiković.
 
Sve stanice do Novog Sada ulaze u redovnu odbranu, da li će je prevazići?
 
Na pitanje da li ima razloga za zabrinutost zbog porasta nivoa vode u Dunavu, iz RHMZ su odgovorili da u odnosu na pre dva, do tri dana nema značajnih promena, što znači da se ne očekuje prekoračenje vanredne odbrane od poplava.
 
Hidrolog Vladiković je napomenuo da će kod nas, od Bezdana do Novog Sada, sve stanice ući u redovnu odbranu od poplava, dok će nizvodni deo Dunava, Zemun, Pančevo, Smederevo, i niže ka Gradištu, izostati prelazak granice redovne odbrane od poplave, jer će i rad hidroelektrane Đerdap uticati da ovaj tok ne bude kao uzvodni. Prema njegovim rečima, talas će nastaviti i približiće se granici vanredne odbrane od poplava, ali je neće prevazići.
 
Osim kiše u Evropi, pao je i sneg na Alpima, koji će se topiti i usporiti opadanje ovog talasa, zbog čega će on biti produžen. Sreća u nesreći je što je kod nas duže vladala suša, i prema rečima Dejana Vladikovića, i padavine koje su izazvale potop u Evropi kod nas su bile 10 puta manje.
 
Kakva je procedura kada Dunav pređe redovnu granicu od poplava
 
U ovakvim situacijama procedura je da kada RHMZ izda upozorenje, na osnovu jačine i dužine trajanja situacije, podaci se šalju javnim preduzećima, a nadležni su "Vode Vojvodine" i "Srbija vode", pošto jedno JVP vodi računa o levoj, a drugo o desnoj obali ove reke.
 
"Nadležna preduzeća su već preduzela mere, osiguravaju se slabe tačke, ako ih, ima spremiće stanice, ekipe će biti na licu mesta, ako postoje mobilni nasipi - biće spremni. Za slučaj evakuacija nadležan je i Sektor za vanredne situacije. Ima pojedinih slabih tačaka, to su naselje Kamenjar i Ribarsko ostrvo kod Novog Sada. To su mesta gde su kuće građene u poplavnom području i kada naiđe veća voda, oni imaju strašne probleme. Svi su već upozoreni. Ovo je ozbiljna pojava, ali mi se nadamo da ovde neće biti većih problema", izjavio je Dejan Vladiković.
 
Nasipi zaštićeni, svi su u pripravnosti
Zbog porasta nivoa vode u Dunavu u JPV "Vode Vojvodine" održan je radni sastanak sa predstavnicima opština i gradova čija se mesta naslanjaju na rečni tok Dunava: Novi Sad, Sombor, Apatin, Odžaci, Bač, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Sremski Karlovci, Titel, Inđija, Zrenjanin, Stara Pazova, Pančevo, Kovin.
 
Preduzimaju se sve preventivne mere kako bi pravovremeno odreagovali i bili spremni za najavljene vodostaje u narednim danima - objavljeno je na sajtu JPV.
 
Novosadske službe preventivno pune džakove 
 
U toku je akcija preventivnog punjenja džakova sa peskom u kojoj učestvuju zaposleni u gradskim javno-komunalnim preduzećima i Vatrogasnom savezu Grada Novog Sada zbog porasta Dunava.
 
Napunjeni džakovi, u slučaju potrebe, biće usmereni na kritične tačke, a sve u cilju zaštite od potencijalnog izlivanja voda i "urbanih poplava" na teritoriji Grada.
 
Prema rečima člana Gradskog veća za komunalne i inspekcijske poslove Dejana Šijaka, Grad Novi Sad punjenje 5.000 džakova peskom realizuje zajedno sa JVP "Vode Vojvodine".
 
Podsetimo, redovna odbrana od poplava proglašena je juče na severnom toku Dunava kod Bezdana i Apatina, a u petak će biti na slivu te reke do Slankamena, saopštila je Pokrajinska vlada.
 
To je rečeno na sastanku pokrajinskog sekretara za vodoprivredu Vladimira Galića i direktora Vode Vojvodine Srđana Kruževića sa predstavnicima opština koje se naslanjaju na Dunav, a o aktuelnoj situaciji i porastu vodostaja Dunava, "imajući u vidu poplave u zemljama Evrope".
 
"Verujemo da će (Dunav) ići do linije vanredne odbrane od poplave, ali na nama je da budemo spremni", rekao je Galić.
 
Na sastanku je rečeno da je Dunav porastao u Bezdanu i Apatinu za metar u odnosu na utorak, a u Novom Sadu 70 centimetara, te da se očekuje rast za još dva i po do tri metra, "čime će doći do linije vanredne odbrane".
 
Dunav premašio osam metara u Budimpešti
 
Dunav, čiji je vodostaj trenutno iznad osam metara, tokom vikenda bi mogao da dostigne vrhunac u Budimpešti, pokazuju prognoze meteorologa.
 
U Mađarskoj, koja se bori sa poplavama nakon što je ciklon Boris izazvao obilne padavine na području centralne Evrope, situacija je najkritičnija u selu Kismaroš, gde meštani već koriste čamce na ulicama, dok se stanovništvo grada Baja sprema za najveću poplavu u poslednjih 11 godina, prenosi portal Index.hu.
 
"U Budimpešti se očekuje spor rast, vodostaj Dunava će porasti za pedesetak centimetara do subote uveče, nakon čega će reka početi polako da se povlači", izjavio je generalni direktor nacionalne vodoprivrede Ištvan Lang.
  • miodrag

    21.09.2024 14:23
    Neka dodju u Titel ti takozvani "strucnjaci "...pa neka pogledaju nasip od spomenika do Titelskog mosta katastrofa ....sreca sto Tisa nije velika kao 2006.....
  • Sve kuće

    21.09.2024 10:30
    Vodostaj Dunava
    Sve kuće u Kamenjaru i Ribarskom ostrvu su građene na divlje!Tu je uvek opasnost od izlivanja Dunava.Kada dođe do štete ...onda im je đavo kriv,bune se,prete da će tražiti nadoknadu štete!Država je kriva samo zbog toga...što nije donela uredbu da sve sagrađeno bez dozvole sruše.Ovaj narod se neće drugačije opametiti.Dunav je toliko moćna reka...ići toliko rizikovati ...praviti kuće na kritičnoj lokaciji je van svake pameti!
  • @Novi Sad

    20.09.2024 15:33
    Valjda niste zidali kuću u nebranjenom području.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti