Tema ovogodišnjeg Svetskog dana hrane je "Pravo na hranu za bolji život i budućnost - da niko ne bude gladan", saopštio je Dom zdravlja "Novi Sad".
Tim Savetovališta za mlade, zajedno sa učenicima trećeg razreda Medicinske škole "7. april", održaće u sredu, 16. oktobra od 8 do 12 časova javni čas o značaju pravilne ishrane učenicima drugog i trećeg razreda Osnovne škole "Ivo Lola Ribar".
"U okviru javnog časa organizovaćemo zdravstveno vaspitne aktivnosti kao što su mini pijace sa sezonskim voćem, povrćem i proizvodima, javni čas posvećen pravilnoj ishrani za drugi i treći razred osnovaca, individualno savetovanje učenika na temu značaja pravilne ishrane kao i zdravstveno-vaspitne izložbe u holu škole", saopštio je Dom zdravlja.
Novosađani će takođe u sredu, 16. oktobra na donjem nivou TC "Promenada" moći da prekontrolišu šećer i holesterol iz kapi krvi, visinu krvnog pritiska i pulsa i izračunaju BMI.
Tokom dana, savete o ishrani dobiće od stručnjaka Instituta za javno zdravlje Vojvodine. Zdravu hranu građanima Novog Sada pripremaće učenici kuvarske akademije "MC Vision Academy".
"Javna manifestacija je usmerena na formiranje pozitivnih stavova u vezi sa pravilnim navikama u ishrani najšire populacije, na prevenciju masovnih nezaraznih bolesti koje su posledica nepravilne ishrane i nedovoljne fizičke aktivnosti, kao i na prevenciju nutritivnih poremećaja kod mladih", navodi se u pozivu Novosađanima.
Hrana je treća najosnovnija ljudska potreba, posle vazduha i vode. Ljudska prava kao što su pravo na hranu, život i slobodu, rad i obrazovanje priznata su Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija i predstavljaju dva pravno obavezujuća međunarodna dokumenta.
Uprkos činjenici da poljoprivrednici u svetu proizvedu dovoljno hrane za globalnu populaciju, glad i dalje postoji.
Oko 733 miliona ljudi suočeno je sa glađu zbog nepovoljnih vremenskih prilika, sukoba, ekonomskih padova, nejednakosti i pandemije.
Ovo najteže utiče na siromašne i ugrožene, od kojih su većina deo poljoprivrednih domaćinstva, što odražava povećanje nejednakosti u zemljama i unutar njih.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar