Petrovaradinska tvrđava danas slavi 332. rođendan

Petrovaradinska tvrđava danas, 18. oktobra slavi 332. rođendan.
Petrovaradinska tvrđava danas slavi 332. rođendan
Foto: 021.rs
Godine 1692, nakon velikih borbi sa Turcima koje su trajale od 1683. godine, austrijska vojska pod komandom markgrofa Ludviga Badenskog, povratila je ruševnu srednjovekovnu tvrđavu Petrovaradin.
 
Tada je započelo utvrđivanje i obnavljanje, još uvek strateški važne tvrđave.
Na osnovu odluke Ratnog saveta da se izgradi nova tvrđava, po najmodernijim pravilima vojne arhitekture, započelo je utvrđivanje i raščišćavanje terena na Gornjoj tvrđavi.
Kamen temeljac novog utvrđenja položen je 18. oktobra u prisustvu carskog izaslanika, princa i maršala Eugena Krua (Croy), na Leopoldovom bastionu. Taj dan se beleži kao početak gradnje nove Petrovaradinske tvrđave koja je, sa prekidima, trajala sve do 1780. godine.
 
Nova tvrđava sastojala se od Gornjeg i Donjeg grada, imala je visoke bedeme i bila okružena šančevima sa vodom. Iz naselja Petrovaradinski Šanac na suprotnoj strani Dunava izrastao je vremenom Novi Sad.
 
Poznata i kao "Gibraltar na Dunavu", Petrovaradinska tvrđava se prostire na 120 hektara i predstavlja jedinstveni kulturno-istorijski spomenik u regionu. Danas je ovo utvrđenje sa Sat kulom obeležje Novog Sada. O samom satu inače već tri decenije brine Lajoš Lukač, koji je za to dobio Novembarsku povelju.
  • Iva

    18.10.2024 09:40
    Srećan rođendan, Lepotice.
    Da nam još dugo traješ i da naučimo da te bolje čuvamo.
  • citalac

    18.10.2024 09:39
    lokacija
    krajnje je vreme da se sruši jer je lokacija dobra i da se tu izgradi nešto od galensa, nešto kockasto i beton staklo, a ni slučajno sa nekim prepoznatljivim crtama, jer upravo to žele turisti iz Evrope. da vide kockasto i galens betonsko bez stila i tradicije. na to turisti dolaze ko muve na lepak, zašto bi turisti išli u Beč ili Prag da gledaju stare građevine kad može da se gleda kockasti beton i da se ugradi tu.
  • Micowiny

    18.10.2024 09:37
    to je bila carska vojska koja je pod komandom ludviga badenskog (markgrofa badena) u petrovaradin (ponovo) ušla sredinom 1691. godine, neposredno pred bitku kod slankamena. a tu rusevnu tvrdjavu su zatekli jos 1688. godine. nista nisu obnavljali vecu su rusenjem "rusevne" tvrdjave iskoristili materijal da podizu nove bedeme i bastione. s obzrom na poreklo princa njegovo ime je šarl-ežen de kroj, tadašnji zapovednik vojne granice (sa sedištem u karlovcu) i činom feldmaršala a kamen je postavljen (navodno) na prostoru budućeg bastiona "sv. leopolda". tvrdjava se sastojala od gornje tvrdjave, vodenog grada, hornverka i mostobrana (utvrdjenja na levoj obali dunava) i ostrvskog utvrdjenja (na ratnom ostrvu). petrovaradinski šanac je nastao van šančeva mostobrana.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti