Manje paradiranja, više autorefleksije: Istoričar Martinov za 021.rs povodom Dana oslobođenja

Danas se obeležava 80 godina od oslobođenja Novog Sada od fašizma.
Manje paradiranja, više autorefleksije: Istoričar Martinov za 021.rs povodom Dana oslobođenja
Foto: 021.rs
Kao i prethodnih godina, kada je reč o onima na vlasti, ovaj dan prolazi gotovo kao i svaki drugi.
 
Predstavnici gradske i pokrajinske vlasti, zajedno sa predstavnicima Gradskog odbora Saveza udruženja boraca NOR-a, Vojske Srbije i Organizacije rezervnih vojnih starešina Novog Sada polažu vence na Spomen-groblju boraca narodno-oslobodilačkog rata 1941-1945. godine. O tome ko je oslobodio Novi Sad i od čega malo se, ako i uopšte, priča.
Uručuju se i Oktobarska nagrada i Novembarska povelja. 
 
S druge strane, novosadski aktivisti i udruženja organizuju tribne, marševe i slične događaje.
 
Novosadski istoričar Vojislav Martinov za 021.rs kaže da nam je potrebno manje paradiranja, a više autorefleksije.
"Možda je upravo i ovakav jubilej dobar povod da postavimo sebi neka pitanja: Kakvu to pobedu zapravo slavimo? Koji su to ideali i koje vrednosti pobedili 1944. i 1945. i kakve oni veze imaju sa nama danas? Šta se to promenilo u prethodnih 80 godina... To nisu pitanja samo za nas ovde, već i za globalnu javnost i na istoku i na zapadu, koja isto slavi i paradira, dok cinizam 'real-politike' urušava sve temelje posleratnog sveta, kao što su antifašizam, ljudska i manjinska prava, dekolonizacija, težnja ka većoj jednakosti", objašnjava naš sagovornik.
 
Kako dodaje Martinov, relativizacija antifašizma traje mnogo duže od par godina.
 
"Njoj su, još pre više od tri decenije, doprineli svi vesnici novog doba, od levo liberlanih do radikalno desnih. Padom socijalizma i dekretirane zvanične prošlosti, dolazi do pluralizacije sećanja, što samo po sebi nije nužno loše. Na našim prostorima, međutim, ova sećanja su dominantno etnocentrična, a iz ove sužene perspektive teško je na pravi način vrednovati transnacionalne fenomene, kao što su fašizam, kolaboracija, antifašizam", ističe on.
 
Ono što je za njega uočljivo poslednjih godina je nedoslednost zvaničnih politika sećanja.
 
"Dok gradonačelnik Beograda želi da iseljava Tita i narodne heroje, Beograd slavi bakljadama i vatrometima. Slave se i četnici i partizani, a ponajviše, čini mi se, Crvena armija. Ova nestabilna slika prošlosti odraz je i nestabilne sadašnjosti, a permanentna nestabilnost je i najbolji opis našeg 'postideološkog' vremena", kaže Martinov.
 
A baš ovog meseca preminuo je poslednji narodni heroj Jugoslavije, komadant Sremskog partizanskog odreda, a potom i Šeste vojvođanske brigade, general – pukovnik JNA Petar Matić Dule. Narodni heroji su sada i zvanično deo istorije, pa se postavljaju pitanja šta su oni nama danas i kako ih pamtimo.
Martinov kaže da se oslobodilaca, pa samim tim i narodnih heroja, danas sećamo uglavnom jednostrano - ili kao arhetipskih junaka ili boljševičkih zlikovaca.
 
"Zvanično sećanje uvek je u izvesnoj meri i mitsko, a istoriografija bi trebalo da se bavi raščaravanjem mitova. Tek kada razgrnemo mitske narative otkrivamo prave ličnosti, sa svojim osobenostima, strahovima, vrlinama i manama, naizgled obične ljude koji su se izdigli u ekstremnim ratnim okolnostima svojim požrtvovanjem, hrabrošću i drugim sposobnostima. Jedan od tih heroja je bio i nedavno preminuli Petar Matić Dule", zaključuje Martinov.
 
Inače, povodom Dana oslobođenja Novog Sada od fašizma, ratni put Petra Matića će u CK13 od 18 časova predstaviti istoričar dr Aleksandar Horvat. 
  • Neo NSovac

    23.10.2024 10:58
    Sta slavite ?
    I dalje ste u kavezu!
  • Dušan

    23.10.2024 10:52
    Pošto sam 14 generacija koja živi na teritoriji današnje Vojvodine ili severne Srbije.
    Znam koliko su se moji trudili vekovima da se pripoje i vrlo mi je dobro poznato sve.
    Ali kada vidite neki lažan patriotizam ništa gore.
    Primer crveni i dalje vladaju njihova dece i unuci samo su u drugim dresovima ali to je ok. Prvo su bili najveći jugosloveni, pa onda srbi pa vernici sutra ko zna šta samo da sačuvaju benifite.
    Lako je zavaditi omladinu daš mu zastavu pa ti si nacionalista.
    Ja sam bio dobrovoljac 99 pored mene i mađar i slovak. Beograđanina nisam video dole. Srba je bilo ponosan sam na to, ali ovi lažni patriote navijači koji izjednačavaju sada stranku sa srpstvom..... nema veze nikakve.
    Država je izna stranaka i svega.
    A da ne zaboravite, pošto smo dosta zaboravni samo primer iz istorije a mnogo ih je. KAda je austrougarska objavila rat Srbiji tada su neke političke partije vodile kampanju za izbore. Makar bili na vlasti 1 dan vlast je bitna, to vam sve govori o političarima.
    I da ne ostanem nem da ne zaboravim rođake od dede koji su poginuli jer im je naređeno da idu na sremski front jer moraju tako i sve su srbi mladi išli . On je preživeo ali mnogi nisu,
    zato me više manite sa lažnim patriotizmom i vremenom koga više nema.
  • SF SN

    23.10.2024 10:48
    Da ga nisu cetnici oslobodili, pitam za druga. Vratiti ulicu i spomenik Titu jer je jedino pod njegovim vodjstvom ova prcija licila na drzavu. Slava mu i svim borcima za slobodu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti