Vazduh u Novom Sadu "prekomerno zagađen", ali se popravio: Čestice koje udišemo

Građani 13 gradova Srbije udišu prekomerno zagađen vazduh, a među njima je i Novi Sad.
Vazduh u Novom Sadu "prekomerno zagađen", ali se popravio: Čestice koje udišemo
Foto: 021.rs
U prethodnoj godini unapređen je kvalitet vazduha u Srbiji u odnosu na 2022. godinu, pokazuju podaci izveštaja Agencije za zaštitu životne sredine.
 
Ipak, u aglomeracijama (širim područjima gradova) kojih ima osam, vazduh je ostao prekomerno zagađen.
U širem gradskom području Novog Sada vazduh je bio treće kategorije, odnosno prekomerno zagađen, usled prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica PM10 i PM 2,5. Treća kategorija spada u grupu najnekvalitetnijeg vazduha u Srbiji.
 
Prekoračenje godišnje vrednosti PM 2,5 čestica bilo je u Novom Sadu OŠ "Đura Jakšić", a merenja su prikazivala 26 mikrograma po kubnom metru.
 
Na stanici Dečje selo je dva dana prekoračena vrednost ugljen monoksida, a granica je pet miligrama po metru kubnom.
Što se tiče monitoringa polena, u 2023. godini najviše dana s prekoračenjem granica polena breze zabeležen je u Novom Sadu, dok je u drugim mestima uglavnom polen ambrozije ili trave bio dominantan među alergenima.
 
"Novi Sad je posle Beograda grad u kome je zabeležen najznačajniji porast broja mernih mesta tako da je sa dva merna mesta 2019. godine povećao se na šest u 2023. Prosečan broj dana sa prekoračenjem dnevne granične vrednosti (PM10 čestica) smanjio se za 50 odsto tokom posmatranog perioda, tako da je sa 44 dana 2019. godine opao i 2023. iznosi 21 dan", navodi se u izveštaju.
 
Glavni izvori zagađenja vazduha u gradovima kao što je Novi Sad su produkti sagorevanja goriva u domaćinstvima, u industriji, toplanama, individualnim kotlarnicama i ložištima, ali i saobraćaj, građevinska delatnost, neodgovarajuće skladištenje sirovina, deponije smeća i loš nivo javne higijene.
 
Podsetimo, planom kvaliteta vazduha u Novom Sadu za period od 2022 do 2026. godine predviđaju se mere za bolji vazduh. Kao dugoročne mere navode se zonsko planiranje, ozelenjavanje, ograničenje visine stambenih i poslovnih zgrada, te redovno čišćenje i pranje ulica i puteva. 
 
Kvalitet vazduha u Novom Sadu, u realnom vremenu, možete da pratite na OVOM LINKU.
 
Kakav je vazduh u Srbiji?
 
U Vojvodini je vazduh bio čist ili neznatno zagađen osim u Somboru i Subotici, gde je takođe zabeleženo zagađenje treće kategorije.
 
Vazduh je bio zagađen i u Boru, Beogradu, Kruševcu, Pirotu, Novom Pazaru, Valjevu, Šapcu, Kragujevcu, Loznici, Čačku, Paraćinu, Zaječaru.
 
Svake godine Agencija za zaštitu životne sredine objavljuje Godišnji izveštaj o stanju kvaliteta vazduha u Srbiji, a povećan je broj mernih mesta za skoro 20 odsto.
 
Izveštaj pokazuje da su prekoračenja graničnih vrednosti PM10 čestica prošle godine bila manja u odnosu na 2022. godinu. 
Prošle godine prekoračenje je zabeleženo na 11 odsto mernih mesta u Srbiji, za razliku od 29 odsto koliko je zabeleženo 2022. godine.
 
Broj mernih mesta na kojima je prekoračena godišnja granična vrednost PM 2,5 čestica 12 odsto je manji nego godinu ranije.
 
Godišnja vrednost azot-dioksida prekoračena je samo na stanicama u Beogradu, dok je Bor imao problem s udisanjem olova.
  • Anastasija

    31.10.2024 12:28
    Grozan vazduh
    Mora to da vlada se reši. Moramo mi da apelujemo i kao pismeno i kao okupljanje, treba da budemo zajedno u cilji poboljšavanja života u Srbiji.
  • Ташоли

    30.10.2024 17:48
    @Nije saobraćaj kriv
    Нема се шта додати вашем коментару. Хоћемо да се грејемо на дрва у центру града и да имамо чист ваздух, то једноставно не може. Мада, и то што возимо дизелаше старе 20 година сигурно доприноси значајно.
  • najbolje se vidi

    30.10.2024 16:25
    kako je varduh "čist" u NS
    kad se dolazi iz pravca Subotice. Ne možeš da se ne setiš kako Izraelci imaju Čeličnu kupolu a Novosađani "vazdušnu", istina malo obojenu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti