U rešavanju dileme da li da uopšte ide na ovaj put, prevagnula je čast da premijer Srbije prisustvuje skupu na kom će učestvovati predstavnici više od 100 država, piše
Nova ekonomija.
Vučević će sa delegacijom Srbije prisustvovati sajmu uvoza u Šangaju koji počinje 5. novembra, i imati susret sa kineskim premijerom Li Ćijangom kao i sa brojnim zvaničnicima koji učestvuju na sajmu. U delegaciji Srbije je i ministarka privrede Adrijana Mesarović.
Rekao je da ga raduje susret sa premijerom Kine sa kojim će imati bilateralni sastanak u utorak, a sutra će prisustvovati prijemu koji će kineski premijer prirediti za sve delegacije.
Privlačenje novih investicija
"Danas smo potpisali Memorandum o razumevanju sa kompanijom Mint Grup koja ima dve fabrike u Srbiji u Loznici i Šapcu", rekao je Vučević novinarima i ukazao da se radi o potpuno automatizovanoj i robotizovanoj fabrici koja radi za najveće nemačke i japanske proizvođače automobila i da je njihova želja da dođu sa novim investicijama u oblasti razvoja i logistike u Beograd i Inđiju.
Rekao je da je kompanija Mint Grupa, "dobra priča o Srbiji", gde je došla 2018, u Loznicu pa u Šabac gde se nalaze fabrike za proizvodnju komponenti za automobilsku industriju.
Srbija otvara svoj paviljon na sajmu u Šangaju u utorak, što će biti, kako je rekao Vučević, prilika da se promoviše zemlja i privuku nove strane investicije.
Premijer je ukazao da Srbija sa svim stranama sveta ima korektan odnos i da misli da je to "u interesu Srbije, srpske politike, srpske ekonomije pa i svih građana".
Antikineska histerija
Premijer je izjavio da ne želi da učestvuje u "histeriji" oko kineskih kompanija posle nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
"Ne želim da učestvujem u tome da treba proterati sve kineske kompanije ili ne znam ni ja šta, bez bilo kakve odluke, ocene ili analize, neću da budem deo te histerije, i bojim se da se opet preko nas prelama neka šira geopolitička priča", rekao je Vučević.
Nije mogao, a da se ne osvrne na pitanje Kosova i Metohije, pitanju u kome nas čelični prijatelji iz Kine "uvek podržavaju".
"Narodna Republika Kina podržava Srbiju uvek i na svim mestima, posebno u onim najosetljivijim pitanjima, posebno po pitanju Kosova i Metohije. Srbija ima identičan stav u odnosu na Kinu, jer priznajemo Narodnu Republiku Kinu u odnosu na Tajvan i jedno od najosetljivijih geopolitičkih pitanja čitavog čovečanstva. Zahvalni smo Kini i na podršci prilikom glasanja o rezoluciji o Srebrenici", kazao je Vučević.
"Nesreća može da se dogodi i u Hrvatskoj"
Premijer je ukazao da Srbija sa svim stranama sveta ima korektan odnos i da misli da je to "u interesu Srbije, srpske politike, srpske ekonomije pa i svih građana".
Vučević je rekao da će sa kineskim premijerom osim o ekonomskoj saradnji razgovarati i o novim investicijama i o političkoj saradnji.
Rekao je da je ovaj sajam koji je trebalo da bude nešto u prelepoj atmosferi dobio drugu konotaciju zbog "crnog oblaka nesreće" koja se desila Srbiji, ali da je to život i da je siguran da će Srbija nastaviti da privlači investicije, i da će dolaziti kompanije da učine zemlju još atraktivnijom.
Tragediju u Novom Sadu opisao je kao opomenu svima da krenu sa sprovođenjem bolje kontrole nad svim objektima.
"Čak ste i u hrvatskim medijima mogli da vidite, neko od njihovih inženjera je rekao da to može da se desi i u Hrvatskoj, zato što su mnogi objekti građeni u istom periodu, kao što je građena i Železnička stanica u Novom Sadu. Ali ne možete u atmosferi hajke i traženja nečije glave da se priloži žrtva, ne možete racionalno prilaziti", rekao je on.
Tragedija koju pominje premijer Srbije dogodila se u petak, 1. novembra, kada se nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu srušila i usmrtila 14 osoba, dok je troje teško povređeno. Radove na stanici su izvodile dve kompanije iz Kine, China Railway International i China Communications Construction Company.
Komentari 43
Lidija
Teško ćemo ih pobediti.Svuda su kao kuga!
Kamiondžija
BojaNS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar