Gde je i šta radi bivši direktor JP "Infrastruktura Železnice"?

Pre nego što je Jelena Tanasković došla na čelo JP "Infrastruktura Železnice Srbije", to preduzeće vodio je Nebojša Šurlan.
Gde je i šta radi bivši direktor JP "Infrastruktura Železnice"?
Foto: 021.rs
On je na funkciji v.d. generalnog direktora ovog javnog preduzeća bio od 2020. do 2024. godine, odnosno u vreme kada je započeta rekonstrukcija zgrade Železničke stanice u Novom Sadu.
 
Šurlan je bio na čelu "Infrastrukture" i kada je, po prvi put, u martu 2021. godine svečano otvorena stanična zgrada.
 
Ostavku je podneo u martu ove godine, nakon što je nedeljnik Radar objavio snimak razgovora Šurlana i ministra finansija Siniše Malog iz 2019. godine.
Na snimku se može čuti razgovor o tome kako je od Šurlana, koji je tada bio direktor Građevinske direkcije Srbije traženo da "pomogne" FK Crvena Zvezda, a i njenim navijačima, da se napravi potporni zid kod zapadne tribine stadiona.
 
U razgovoru se pominje i "glavni šef", a svodi se na to da Šurlan traži potvrdu da treba to da uradi.
 
Gde je i šta radi?
 
Nakon što je podneo ostavku na mesto vršioca dužnosti generalnog direktora "Infrastrukture", Šurlan se posvetio svom privatnom biznisu, odnosno, preuzeo je funkciju direktora u preduzeću "Krez DOO" od svog oca Vladimira Šurlana.
Ovo preduzeće je još 2022. godine dobilo lokacijske uslove za izgradnju slobodnostojećeg stambenog objekta (podzemni nivo + prizemlje + potkrovlje), ukupne površine od 815 kvadrata, od čega je nadzemno oko 566 kvadrata.
 
Parcela ukupne površine preko 7.000 kvadrata ima i četiri parking mesta, navodi se u lokacijskim uslovima izdatim za ovaj objekat.
 
Ova "porodična kuća" nalazi se u beogradskoj opštini Voždovac, u naselju Zuce, koje je relativno mlado i uglavnom neizgrađeno naselje i u kom veliki prostor zauzimaju zelene površine.
 
Kako piše u prijavi radova, reč je o šestosobnoj kući sa prizemljem i potkrovljem i pomoćnim prostorom u podrumu.
 
Šurlan je, inače, na čelu Građevinske direkcije bio još 2012. godine i tada je mesečno zarađivao 195 hiljada dinara.
 
Agenciji za sprečavanje korupcije prijavio je da poseduje dva stana, jedan trosoban od skoro 80 kvadrata koji je kupio, a drugi dvosoban od 52 kvadrata koji je nasledio. Narednih godina plata mu se nije menjala, a stan koji je nasledio je obrisan iz spiska imovine. 
 
Plata mu je značajno porasla 2020. godine kada je prijavo da u Građevinskoj direkciji prima 294.000 mesečno, nakon čega je u "Infrastrukturi" zarađivao 196.000 dinara.
 
Čime se bavi Šurlanova firma?
 
"Krez DOO" se, prema podacima Agencije za privredne registre, bavi iznajmljivanjem vlastitih ili iznajmljenih nekretnina.
 
Prema pisanju Radara, Šurlan je, dok je bio direktor Građevinske direkcije prodao četiri lokala upravo ovoj privatnoj firmi "Krez" čiji je zastupnik tada bio njegov otac Vladimir Šurlan. Uz to, Nebojša Šurlan je tada firmi svoga oca odobrio beskamatnu pozajmicu na 10 godina. 
 
Kao garanti da će firma njegovog oca vratiti pozajmicu potpisali su sam Šurlan i njegova supruga, Tijana, sudija Ustavnog suda Srbije. Pre nego što je na predlog skupštinske većine, u decembru 2016. izabrana za sudiju Ustavnog suda, ona je u aprilu iste godine bila kandidatkinja za odbornika na izbornoj listi SNS-a na lokalnim izborima u beogradskoj opštini Vračar. 
"Infrastruktura" plodno tle za sumnjive poslove
 
Pre Šurlana direktor ovog preduzeća bio je Miroljub Jevtić koji je 2023. godine osuđen na godinu dana zatvora zbog primanja mita.
 
On je proglašen krivim jer je primio mito u iznosu od 10.000 evra od advokatske kancelarije iz Novog Sada.
 
Inače "Infrastruktura" već godinama posluje sa gubicima, pa je poslednja blokada računa bila u iznosu od 253.940.371 dinara. 
 
U poslednjih nedelju dana, preduzeće ima zabeležena četiri perioda delimičnih blokada, odnosno blokadu jednog ili više računa po osnovu prinudne naplate ili blokiranih zaduženja.
 
Po osnovu prinudne naplate preduzeće je bilo bloikirano 27 puta.
 
Prema bonitetskim ocenama (95 od 100), ovo preduzeće posluje izuzetno loše i ima veliki rizik od neuspeha u budućnosti, pošto mu je likvidnost ugrožena.
 
Preduzeće ima skoro 6.000 zaposlenih.
  • i komsije vec znaju

    05.11.2024 23:56
    i komsije vec znaju
    ...da je Šurlan letos završio objekat u Zucama. U pitanju je zgrada sa apartmanima. Tu je i bazen za buduće goste. A gospodja supruga Tijana, sudija Ustavnog suda, se lično potrudila oko bašte.
  • hm?

    05.11.2024 21:33
    Taj je najodgovrniji, mada mogao bi da posluzi kao okrivljeni saradnik. Imao bi svasta da kaze u zamenu za blazu kaznu.
  • Zoran

    05.11.2024 20:39
    Aj zdravo
    Zeljko
    05.11.2024 • 16:46
    po zasluzi
    Ko god je ucestvovao u "nakaradnoj rekonstrukciji" mora da odlezi corku. 30 i vise godina.
    aj zdravo
    Ne postoji kazna od 30 do 40 godina. Ukinuta je kada je uvedena doživotna kazna zatvora.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti