FOTO, VIDEO Šta se dogodilo u Novom Sadu: Pomen, razbijanje Gradske kuće, Vučić pred naprednjacima

Veliki broj ljudi okupio se na protestu u Novom Sadu povodom tragedije na Železničkoj stanici, 1. novembra, kada je poginulo 14 osoba. Najavljeni mirni skup prerastao je u nasilni protest.
FOTO, VIDEO Šta se dogodilo u Novom Sadu: Pomen, razbijanje Gradske kuće, Vučić pred naprednjacima
Foto: 021.rs
Zbog dešavanja u Novom Sadu u grad je došao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prvi put posle tragedije 1. novembra kada se obrušila nadstrešnica Železničke stanice. On se obratio pristalicama Srpske napredne stranke ispred prostorije na Bulevaru oslobođenja koja je demolirana tokom protesta. 
 
Tokom čitavog dana u Novom Sadu su postojale tenzije. Od ruiniranih izloga na prostorijama vladajuće stranke, preko obaveštenja novosadske opozicije da vlast priprema navijače koji će izazvati nemire, do dolaska velikog broja policijskih snaga u grad.
Sam protest je počeo mirno, građani su počeli da se okupljaju pre 18 časova kod Železničke stanice. Nakon minuta ćutnje za nastradale, usledeo je kratki govor tokom kog je poručeno da se zahteva krivična i politička odgovornost, a direktno su prozvani premijer Miloš Vučević, predsednik Aleksandar Vučić, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić.
 

Foto: S. R.
 
Među okupljenim bili su i predstavnici opozicije. Odbornik u Skupštini Novog Sada Miša Bačulov dovezao je traktor sa cisternom na protest, navodeći da su u cisterni fekalije koje će biti izručene ispred Gradske kuće, navodeći da aktuelna vlast već 12 godina isporučuje fekalije svim građanima. Pažnju su privukli i taksisti SOS taksija koji su podržali protest trubeći.
 
Koliko je građana tačno bilo na protestu teško je reći, ali je nesumnjivo to bio jedan od najvećih skupova u Novom Sadu u ovom veku. U prilog tome govori i to što se kolona, koja se kretala ka Gradskoj kući, prostirala od "potkovice" do Jevrejske ulice. 
Kretanje kolone označio je i početak ozbiljnijih incidenata na protestu, iako je do koškanja došlo i pre samog početka, kada su demonstranti skinuli zastave sa prostorija SNS-a, koje su okačene ranije u toku dana, i premazali farbom izloge.
 
Međutim, kada je počela šetnja, deo okupljenih počeo je da uništava izloge na prostorijama SNS-a na Bulevaru oslobođenja. Tu je došlo i do sukoba među demonstrantima, jer većina građana nije želela nasilje i uništavanje imovine.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Radio 021 (@radio_021)

 
Totalni haos je nastao kada su učesnici protesta došli na Trg slobode. Nedugo nakon okupljanja, demonstranti su počeli da bacaju farbu i kamenice ka Gradskoj kući, u kojoj se u tom trenutku nalazila policija. Miša Bačulov izručio je fekalije, a ubrzo se počelo sa lupanjem prozora, razbijanjem stakala na vratima i pokušajima da se uđe. 
 
Odbornici Miran Pogačar i Miša Bačulov istakli su da žele da uđu u Skupštinu grada kako bi predali zahtev za razrešenje, kako tvrde, odgovornih za tragediju na Železničkoj stanici, među kojima je i gradonačelnik. Ukoliko se ti zahteve ne usvoje za 48 sati, najavili su nove proteste, ovog puta u Beogradu. Čitava ideja je pala u potpuno drugi plan, jer su kako su se građani polako razilazili, nasilnici preuzeli vođstvo i krenulo je rasturanje Gradske kuće.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Radio 021 (@radio_021)

 
Jednom kada je počelo nasilje i razbijanje, većina građana se sklonila u stranu. Policija je reagovala suzavcem, a vandali su bacali kamenice, razbijali su prozore šipkama, bacali petarde i baklje. Opozicija koja je organizovala protest sve vreme je tvrdila kako je reč o "ubačenim elementima" i da je to razlog zbog čega ih policija ne hapsi.
 
U jednom trenutku je došlo do obračuna grupe momaka sa policijom i to kod gradilišta podzemne garaže u Ulici Modene. Inače, reporteri 021.rs na terenu su primetili da grupe muškaraca sa kapuljačama u nekoliko navrata odlaze na gradilište, iza ograde, odakle uzimaju šipke kojima su demolirali Gradsku kuću.
 
Nakon više od dva sata haosa na Trgu slobode, policija u civilu počela je da privodi učesnike protesta, ali nije jasno koji je bio kriterijum za privođenje, s obzirom na to da nije primećeno da je iko od nasilnih učesnika koji su uništavali Gradsku kuću priveden. Među privedenima je i Goran Ješić, bivši predsednik Opštine Inđija. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Radio 021 (@radio_021)

 
Istovremeno, na Bulevaru oslobođenja, kod vandalizovanih prostorija SNS-a počeli su da se okupljaju aktivisti i funkcioneri vladajuće stranke po pozivu koji je usledio putem viber poruka, jer je ka Novom Sadu krenuo Aleksandar Vučić. Dok je Vučić govorio svojim pristalicama, sa druge strane su učesnici protesta, ali i građani sa terasa, dobacivali naprednjacima.
 
"Svi oni koji su napadali policajce, odgovaraće pred zakonom. Ali ono što je važno, naš jezik nikad ne sme biti jezik osvete, našim komšijama moramo da pružimo ruku, moramo da prihvatimo drugačije političko mišljenje, ali nikada ne smemo da radimo ono što su oni radili. Spremajte se, ne znam tačno kada, ali neće dugo čekati, biće prilika, opet ćemo da ih pobeđujemo", rekao je Vučić svojim pristalicama na Bulevaru oslobođenju koji su egzaltirano uzvikivali "Aco, Srbine" i "Srbija, Srbija". 
 
  
 
Nakon što je Vučić napustio Novi Sad, došlo je do verbalnog sukoba između naprednjaka i učesnika protesta, koji je lako mogao da preraste u fizički obračun. 
 
U prvim reakcijama na dešavanja u Novom Sadu, udružena opozicija poručuje da "veličanstveni skup u Novom Sadu neće uniziti režimski huligani", te da su se pokazale "kao tačne informacije na koje smo ukazivali tokom popodneva, da režim sprema već viđeni scenario za kompromitaciju mirnih protesta".
Stranka slobode i pravde navodi da zahtevima za smenu gradonačelnika, ministara i premijera treba dodati još jedan - smenu načelnika novosadskog MUP-a Gorana Radonjića "koji je prihvatio nalog da policija ne reaguje i tako postao deo Vučićevog plana da se protest pokaže kao nasilan".
 
Socijalistička partija Srbije je osudila vandalsko ponašanje pojedinaca, poručujući da "koristiti tragediju koja se desila radi ličnih političkih interesa, paliti nacionalna obeležja, skrnaviti i uništavati imovinu svih građana najblaže rečeno nije novosadski". 
 
 
Nakon večerašnjeg skupa ništa nije rešeno i sve deluje kao nastavak političke krize koja je započela tragedijama u "Ribnikaru" i selima kod Mladenovca. Kao što ostaje neodgovoreno pitanje da li će predstavnici vlasti umeti da preuzmu odgovornost za tragediju koja se dogodila na Železničkoj stanici, tako se sada postavlja pitanje da li će opozicioni organizatori preuzeti deo odgovornosti za večerašnje događaje, bez obzira na to radilo se o "ubačenim elementima" koje je poslala vlast ili je reč o građanima kojima je prekipelo da žive u konstantnom ludilu i neizvesnosti da će im se koliko sutra nešto sručiti na glave. Naravno, životi i razbijena stakla su neuporedivi.
 
Na kraju, ostaje da se ustanovi šteta noći u kojoj su izgleda mnogi zaboravili da je ona već ustanovljena - 14 izgubljenih života i još tri u rizičnom stanju. 
  • ssss

    06.11.2024 17:53
    oj srrbijo med šljivama
    Neznam dali se iko seća perioda od pre od prilike 3-5 godina kada su takođe bili protestni skupovi u Novom Sadu pa su i tada isto tako huligani porazbijali sva stakla na prozorima i na vtarima na gradskoj kući,ali tada kao ni sada policija nije reagovala nego je mirno posmatrala događanja a građani su sa čuđenjm konstatovali da su im ta lica potpuno neponata,odnosno da su dovedeni od nekuda u ovaj naš nekad mirni grad.
  • Neko

    06.11.2024 17:51
    ?
    Kako se onaj bivši sudija sa čekićem u džepu nije maskirao?Verovatno je čekić poneo iz sudnice kad je odlazio u penziju pa mu ostao u džepu.
  • Naivna

    06.11.2024 10:26
    i razocarana
    Dogodio se Miša Bačulov i Miran Pogačar.
    Je l normalno da znaš da je centar i Gradska kuća puna policije i povedeš ljude mečki na rupu. A ono voyanje na traktoru duž Bulevara, Tito, Tito, vrati se.
    Toliko.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti