Za jednu noć obavljen uviđaj na Železničkoj stanici: Tužiteljka o tome da li je to suviše kratko

Obezbeđivanje svakog traga, foto i video dokumentacija, prisustvo stručnjaka građevinske i medicinske struke... Da li je ceo uviđaj pada nadstrešnice Železničke stanice mogao da se uradi za jednu noć?
Za jednu noć obavljen uviđaj na Železničkoj stanici: Tužiteljka o tome da li je to suviše kratko
Foto: 021.rs
"Posledice mogu biti nedostatak važne karike, da se kroz dokaze ukaže da je neko lice odgovorno", kaže za Insajder tužiteljka Jasmina Paunović.
 
Pokušaj spasavanja života i izvlačenje tela stradalih u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra bio je apsolutni prioritet rada policije, pre svega pripadnika Sektora za vanredne situacije. 
Odmah posle te akcije, stotinak tona palog betona i gvožđa odneti su, kako tvrdi novosadsko tužilaštvo, na sigurnu lokaciju. Do jutra je prostor ispred železničke stanice, očišćen. 
 
Ostalo je, međutim, pitanje da li je moguće da se uviđaj, odnosno zakonski obavezno obezbeđivanje dokaza krivičnog dela izvrši za samo jednu noć i kakve posledice, takav uviđaj, može da ima kada ceo ovaj slučaj završi na sudu. U postupku, u kom će neko morati da odgovara za smrt 14 nastradalih i troje teško povređenih osoba.
 
"Građevinski ostaci srušene nadstrešnice su premešteni na sigurnu lokaciju gde su pod neprekidnim nadzorom službenih lica Policijske uprave", tvrdi Više tužilaštvo u Novom Sadu, i navodi da je to urađeno upravo radi obezbeđivanja dokaza. 
Rašćišćavanje mesta nesreće, odmah nakon uviđaja, objašnjavaju time da je reč o javnoj površini. 
 
Pravila obezbeđivanja dokaza su, međutim jasna - evidentiranje i obeležavanje svakog traga, uz video i foto dokumentaciju. Da li je sve to moglo da se uradi za jednu noć? 
 
Malo je neverovatno da se za kratko vreme uklone tako teški elementi poput betona, gvožđa i kompletne armature, kaže za Insajder tužiteljka Višeg suda Jasmina Paunović.
 
Radi obezbeđivanja dokaza, uviđaju su morali da prisustvuju i stručnjaci građevinske i medicinske struke.
 
"Inženjeri građevine, arhitekture kao tim koji će u konkretnom slučaju na licu mesta da ukažu na to šta treba izdvojiti kao eventualno dokaz za dalji postupak. Po meni je eventualno trebalo da izađe i veštak medicinske struke, odnosno da se, koliko je moguće, uradi na licu mesta sudsko-medicinsko veštačenje, što podrazumeva da se u svakom konkretnom slučaju utvrđuje uzročno-posledična veza smrti sa određenim licima", kaže tužiteljka Paunović.
 
Izuzimanje dokaza za jednu noć, u momentu kada se očekuje donošenje novog Zakona o krivičnom postupku, otvara pitanje kakve su posledice moguće kada ceo slučaj dođe pred sud.
 
"Posledice mogu nastati tako što vam u tom lancu, u toj složenosti posla, eventualno može da nedostaje neka karika, koja je vrlo važna da biste mogli da premostite situaciju i da ukažete kroz dokaze da je neko lice odgovorno ili nije odgovorno", smatra tužiteljka Paunović.
Postupak je od početka, smatra tužiteljka Paunović, morao da bude u nadležnosti Tužilaštva za organizovani kriminal. 
 
"Radi se, pre svega o velikom broju žrtava, radi se o velikoj materijalnoj šteti, radi se o krivičnom delu gde mogu da odgovaraju i lica koja su u nadležnosti javnog tužiloštva za organizovani kriminal", objašnjava Paunović za Insajder.
 
Više javno tužilaštvo do sada je saslušalo više od 50 osoba. Nikome od njih nije određen pritvor, a tužilaštvo još utvrđuje elemente krivičnog dela. 
  • Fića

    08.11.2024 15:57
    "Terorizam"...?!
    Da li bi oova nesreća mogla da se podvede kao "Akt terorizma sa masovnim žrtvama i delo zataškavanja" i kome to, potencijalno, ne odgovara...?!
  • Predrag

    07.11.2024 20:09
    Ceneći na prethodne tragične slučajeve (Babić,Savamala,helikopter,Jova- njica..) jedino je sigurno da su ljudi nastradali,sve ostalo je "mož'da bidne,ne mora da znači".
  • Pićuka

    07.11.2024 18:06
    Kada imate saobraćajni udes sa smrtnim posledicama spašavaju se učesnici ali se ništa ne uklanja dok se ne obavi uviđaj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti