Zoran Đerić rođen je 1960. u Bačkom Dobrom Polju. Diplomirao, magistrirao i doktorirao je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
Pisao je poeziju i eseje, naučne studije iz oblasti književnosti, pozorišta i filma. Prevodio sa više slovenskih jezika.
U dva mandata bio je upravnik Srpskog narodnog pozorišta.
Bio glavni i odgovorni urednik časopisa Scena (Sterijino pozorje), kao i pomoćnik direktora Sterijinog pozorja. U tri mandata bio je upravnik, odnosno direktor Pozorišta mladih u Novom Sadu.
Bio glavni i odgovorni urednik časopisa Polja. Radio u Kulturnom centru Novog Sada, kao urednik književnih programa, a potom i kao urednik izdavačke delatnosti.
Bio je lektor za srpski jezik na Univerzitetu u Lođu, Poljska. Gostujući profesor na univerzitetima u Pragu, Gdanjsku, Krakovu, Novom Sadu. Predavao je na Akademiji umjetnosti u Banjoj Luci.
Objavio je 65 knjiga (autorskih i prevodilačkih).
Preveo s poljskog jezika knjige: Vjeslav Hejno, Umetnost lutkarske režije; Henrik Jurkovski, Teorija lutkarstva, II; Henrik Jurkovski, Lutka u kulturi, I i II.
Poezija mu je prevođena na engleski, francuski, ruski, poljski, rumunski, mađarski, slovački, bugarski, slovenački i makedonski jezik. Objavljivana u antologijama u zemlji i inostranstvu. Učestvovao je na međunarodnim književnim (pesničkim) festivalima u Rusiji, Poljskoj, Mađarskoj, Bugarskoj i Srbiji. Dobitnik je više nagrada za književnost i prevodilaštvo.
Bio je član Upravnog odbora Društva književnika Vojvodine, član odelenja za scensku umetnost i muziku Matice srpske u Novom Sadu, član uredništva Zbornika Matice srpske za scensku umetnost i muziku, kao i uredništva Zbornika Matice srpske za slavistiku.
Bio je i član saveta Evropskog filmskog festivala Palić, član uredništva časopisa Zlatna greda (Društvo književnika Vojvodine), član redakcije časopisa za lutkarsku umetnost Niti, u izdanju Pozorišnog muzeja Vojvodine i časopisa za pozorišnu i vizuelnu umetnost Agon (Banja Luka).
Komentari 5
Hollx
Lila
RIP
Neverovatno dobar čovek.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar