Da li je policija u civilu obavezna da vam pokaže značku i predstavi se?

Službena lica bez vidljivih obeležja dužna su da pokažu legitimaciju i kažu razlog zbog koga zaustavljaju građanina na ulici.
Da li je policija u civilu obavezna da vam pokaže značku i predstavi se?
Foto: 021.rs
To je za TV Insajder objasnila predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom) Katarina Golubović.
 
"Ako vas na ulici zaustavi neko ko vam traži ličnu kartu, pre nego što postupite po zahtevu, to lice je dužno da vam pokaže legitimaciju ovlašćenog službenog lica, ako na sebi već nema vidna obeležja policije (pripadnici policije, vojske i komunalne policije imaju značku sa službenom legitimacijom koja sadrži ime, prezime, broj legitimacije). Nakon toga, dužni ste da date na uvid svoju ličnu kartu ili bilo koji zvaničan dokument s fotografijom, bez suprotstavljanja. Policijski službenik dužan je da vas upozna sa razlogom provere Vašeg identiteta", rekla je Golubović.
Ona je naglasila da službena lica MUP-a samo u izuzetnim slučajevima mogu uskratiti svoje legitimisanje, na primer kada prikupljaju obaveštenja o krivičnom delu koje se goni po službenoj dužnosti i predstavljanje bi to moglo ugroziti postizanje cilja provere.
 
Više svedočenja o građanima koje su na protestima u Novom Sadu, ali i nakon njih, privodile nelegimitinisane osobe za koje se pretpostavljalo da su policajci u civilu, postavlja pitanje da li će biti kažnjeni oni koji nisu propisno pokazali svoje značke.
"Iako se nepostupanje po pravilima legitimisanja policije od strane Unutrašnje kontrole smatra lakšom disciplinskom povredom, ovakvo ponašanje je iz više razloga opasno, jer ugrožava pravo na slobodu i bezbednost ličnosti. Nepridržavanje pravila o legitimisanju policije sprečava prevenciju protiv torture, koja je moguća u situacijama lišavanja slobode", rekla je Golubović.
  • botovske

    10.11.2024 10:51
    svinje
    minusi vas nece spasiti robije.
  • Dežurno gunđalo

    10.11.2024 09:59
    "Ona je naglasila da službena lica MUP-a samo u izuzetnim slučajevima mogu uskratiti svoje legitimisanje, na primer kada prikupljaju obaveštenja o krivičnom delu koje se goni po službenoj dužnosti i predstavljanje bi to moglo ugroziti postizanje cilja provere."
    Može biti da tako stoji u njihovim pravilima službe, ali to se kosi sa zdravim razumom. Kako, onda, građanin da zna da je osoba koja mu traži legitimaciju na takvom zadatku, a pre svega da li je uopšte policajac? Ako policajac uskrati svoje legitimisanje imam pravo da i ja uskratim svoje.
  • Pljuc (iz kokpita)

    10.11.2024 09:50
    Samo bih citirao Ješića.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti