Dve nedelje od tragedije na Železničkoj: Životi se ne mogu vratiti, pravde mora biti

Dve nedelje prošlo je od tragične nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je u obrušavanju nadstrešnice poginulo 14 osoba, dok su još tri teško ranjene.
Dve nedelje od tragedije na Železničkoj: Životi se ne mogu vratiti, pravde mora biti
Foto: 021.rs
Ne zna se da li je neko osumnjičen. Zasigurno niko nije priveden. Optužnica još nije podignuta. Kako se ovo desilo i ko je odgovoran - nije poznato. 
 
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu se oglasilo prvi put nakon osam dana i saopštilo da je do 13. novembra saslušano gotovo 70 osoba. 
 
Javnosti je, za sada, poznato samo da je među saslušanima u svojstvu građanina bio i bivši ministar građevine Goran Vesić. Javni tužilac se nijednom nije obratio medijima, a iako se pretpostavlja da istragu vodi glavni tužilac Branislav Lepotić, to nikad nije javnosti rečeno. Novinari 021.rs više puta su pitali ko su tužioci zaduženi za istragu, ali nismo dobili odgovor.
Grad Novi Sad ni dve nedelje nakon nesreće krenuo je sa novogodišnjim kićenjem ulica, pa je sa tim pauzirao, te je dodatno objavljeno i da neće biti organizovan doček Nove godine i Nove godine po julijanskom kalendaru.
 
Memorijalna traka na Pozorišnom trgu, koja sadrži važne datume iz istorije Novog Sada je u međuvremenu simbolično dopunjena tragičnim događajem. Na traku, koja se završava 2022. godinom, nepoznati Novosađanin nalepio je papir na kome piše "1. novembar 2024. godine - pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu".
 
Od bivšeg ministra infrastrukture i saobraćaja Tomislava Momirovića nema ni traga, a premijer Miloš Vučević najavio je do kraja nedelje i nove ostavke.
 
Blokada raskrsnice Bulevara oslobođenja i Bulevara Jaše Tomića, kod Železničke stanice, najavljena je za nedelju, 17. novembra u podne.
Šta se zna o rekonstrukciji?
 
Iako nije puno poznato o samoj nesreći, kada se betonska nadstrešnica obrušila na građane, u javnosti se pojavljuje sve više informacija o samoj rekonstrukciji Železničke stanice, koja je dovela do tragedije.
 
Kako je 021.rs nedavno pisao, jedna od kompanija koja je bila angažovana kao podizvođač u rekonstrukciji je i "Starting DOO". 
 
Kako stoji u portfoliju kompanije oni su od 2021. do 2022. godine radili "projekat arhitekture rekonstrukcije, dogradnje i adaptacije stanične zgrade na železničkoj stanici Novi Sad".
 
Inženjer geologije Zoran Đajić koji je bio angažovan kao nadzornik za kamen na projektu, prethodno je za medije pričao da je on na probleme koje je primetio tokom rekonstrukcije stanične zgrade upozoravao ovu firmu, ali da su oni tražili od njega da dozvoli "da se radi onako kako bi oni hteli". Nakon toga je otkazao ugovor sa firmom, rekao je za Insajder.
 
Čudno mu je bilo, naveo je Đajić, što ga je kao konsultanta angažovala upravo firma "Starting", a ne resorno ministarstvo ili JP "Infrastruktura Železnice Srbije". Na njegove izveštaje prvo je trebalo da reaguje nadzorna firma "Utiber" koja je trebalo da od firme "Starting" zatraži da skine ploče i proveri podlogu. To se nije desilo.
 
Stručni nadzor na delu projekta koji se odnosio na rekonstrukciju zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, prema dokumentaciji do koje je došao Insajder, radila je francuska firma Ežis.
 
Država, odnosno Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, angažovala je na tenderu konzorcijum šest firmi za ceo posao izgradnje pruge od Novog Sada do Subotice, pa dalje do Kelebije i državne granice sa Mađarskom.
 
Iz javno dostupne dokumentacije može se videti da je srpska ćerka firma mađarskog Utibera bila nosilac celog posla. Utiber i Ežis su bili dužni da obezbede tim lidera.
 
Poznato je da je zgrada Železničke stanice svečano otvorena uz samo jedan papir, koji je, prema do sada prikupljenim dokumentima, zapravo bio i jedina garancija da je zgrada bezbedna, a potpisali su ga oni koji su učestvovali u celom projektu. To znači da su sami garantovali za svoj rad.
 
Izjave loše, slike još gore
 
Ako je neko mislio da su izjave srpskih zvaničnika poslednje dve nedelje loše, fotografije koje su objavljivali ove dodatno su šokirali, ali i uznemirili javnost.
 
Nakon izjava predsednika Aleksandra Vučića kako je nesreća na Železničkoj stanici tragedija, ali da je ključno pitanje "da li mi nakon svega možemo da izguramo Ekspo jer je ovo težak psihološki trenutak", javnost je ostala šokirana nakon što je na svom Instagram nalogu objavio fotografiju na groblju u Kovilju, na grobu dve devojčice i njihovog dede koji su stradali tog 1. novembra.
 
Na fotografijama, koju namerno nećemo prikazati na portalu 021.rs, vide se prekriveni grobovi troje nastradalih, njihove porodice i Vučić i predsednica Skupštine Ana Brnabić.
 
Premijer je u prvih nedelju dana od tragedije slao poruke iz Kine, izjavivši da je sajam uvoza u Šangaju dobio drugu konotaciju zbog "crnog oblaka nesreće u Srbiji", ali da je to život i da je siguran da će naša država svakako nastaviti da privlači investicije.
 
Međutim, premijer se tu nije zaustavio. Miloš Vučević je 11. novembra izjavio da je "tragedija opomena za sve, ali Srbija ne sme da se zaustavi zbog te nesreće".  
 
Dan kasnije, on je na svom Instagram nalogu objavio fotografiju na grobu poginulih žena iz Kaća, kao i sa njihovim uplakanim porodicama.
Zatvor za građane koji su učestvovali u protestu
 
Hapšenja za nesreću na Železničkoj stanici još uvek nema, ali Više i Osnovno javno tužilaštvo su zajedničkim snagama pritvorili osam učesnika protesta u Novom Sadu 5. juna.
 
Novosadski odbornik Miša Bačulov nalazi se u pritvoru od 7. novembra nakon što je odluka o kućnom pritvoru preinačena, kao i Goran Ješić koji je istog dana poslat u zatvor nakon što je povučena odluka o branjenju sa slobode.
 
Iza rešetaka su i aktivista Ivan Bjelić, student Akademije umetnosti u Novom Sadu Relja Stanojević i još petoro građana, među kojima je i maloletnik.
 
Advokati uhapšenih još uvek nemaju informacije o uhapšenima i žalbama koje su prosledili sudu nakon određenog pritvora, iako je rok za odlučivanje po istim 48 sati.
 
I Ješićev branilac Vladimir Beljanski i Bjelićev advokat Ivan Ninić ističu u medijima da je reč o političkim zatvorenicima, s obzirom da su neodgovaranjem suda na žalbe prekršena njihova prava.
 
Ninić je za N1 rekao da je u pitanju uzurpacija zakona i osnovnih ljudskih prava, i da je ovakvo ponašanje sudija, tj. nepoštovanje rokova, rezultat toga što se ne suočavaju sa posledicama.
 
"Sudije koje krše rok nemaju posledice, pa se zato ovako ponašaju. Rokovi su definisani Zakonom o krivičnom postupku. Ovde se jedino može ustanoviti da ljudski faktor krši zakon – radi se o uzurpaciji zakona, ali i osnovnih ljudskih prava. Došli smo u situaciju da oni sede u pritvoru, a da nemamo informaciju o tome da će se odlučivati o žalbi. Ovde se radi o neustavnom pritvoru", objašnjava Ninić.
 
Osim toga, profesori i studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu započeli su niz protestnih aktivnosti u znak nezadovoljstva što se njihov kolega Relja Stanojević nalazi iza rešetaka nakon što je pokušao da brani njegovu devojku od policije koja ju je posle protesta napadala, a kada se umešao i Goran Ješić, pokušavši da odbrani Stanojevića.
 
Pre blokade Varadinskog mosta 8. novembra je privedeno više osoba, među kojima su odbornik pokreta Bravo Miran Pogačar i aktivistkinje grupe "Stav" Mila Pajić i Doroteja Antić. Tokom večeri advokati nisu mogli da stupe u kontakt sa njima, te je prijavljen njihov nestanak, a pretpostavlja se da su bili u prostorijama Bezbednosno informativne agencije (BIA).
 
Pokrajinska vlada izdvojila je 120 miliona dinara za projektno-tehničku dokumentaciju, kao i konzervatorsko-restauratorske i druge radove na obnovi fasade i enterijera Gradske kuće u Novom Sadu, nakon što je na protestu 5. novembra demolirana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nemanja

    15.11.2024 17:12
    Jedino sto ova drzava daje Evropi su nesrece i tragedije.
    Da li je lobotomizacija toliko uznapredovala da mnogi to ne primecuju ili ne zele da primete?
  • Dejan

    15.11.2024 13:19
    Fun fact
    Do sada su uhapseni samo ljudi koji su protestovali..


  • U

    15.11.2024 11:34
    Srbiji
    Nema ni pravde ni zakona koji se postuje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Odbornik Miran Pogačar: "Moj telefon uzela BIA"

Odbornik Građanskog pokreta Bravo Miran Pogačar koji je bio u policijskom pritvoru od juče, objavio je da je telefon koji mu je policija oduzela završio u Bezbednosno-informativnoj agenciji.