(Ne)Moralne ostavke tek dve nedelje nakon tragedije u Novom Sadu: "Sve zarad rejtinga"

Dve nedelje nakon tragedije u Novom Sadu podneta je samo jedna ostavka funkcionera vlasti, a čak je i njeno podnošenje uprljano eksplicitnim odbijanjem odgovornosti.
(Ne)Moralne ostavke tek dve nedelje nakon tragedije u Novom Sadu: "Sve zarad rejtinga"
Foto: 021.rs
U iščekivanju daljih koraka vlasti, sagovornici lista Danas se slažu da budući da ostavke nisu podnete istog dana, samim tim nemaju aspekt ni morala ni odgovornosti.
 
Od izbegavanja novinara od strane ministra Tomislava Momirovića do izjave bivšeg ministra za građevinu Gorana Vesića pri podnošenju ostavke da odgovornost ne prihvata, "moralna ostavka" zasigurno gubi moralni aspekt.
Lider Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović poručuje da se ostavke iz moralnih razloga donose podnose odmah, a da su potezi vlasti nakon nesreće samo pokušaj očuvanja rejtinga.
 
"Ostavka iz moralnih razloga se podnosi odmah, a ne dve nedelje kasnije. Sada se to svelo na podnošenje žrtve u cilju očuvanja rejtinga, ali sam siguran da će građani prozreti taj truli pokušaj kompromisa", kaže ovaj sagovornik lista Danas.
On insistira da je pritisak koji dolazi od javnosti krucijalan u ovom slučaju i da je atmosfera u javnom diskursu ono što zapravo diktira poteze vlasti.
 
"Dobro je to što pritisak javnosti tera vlast na određene korake, bez obzira na to koliko su oni u tome (ne)iskreni, ali je činjenica da su na te korake naterani", poručuje Grbović uz zaključak da je baš iz tog razloga neophodno da se nastavi sa pritiskom, ne samo u ovom, već i u drugim slučajevima "u kojima građani trpe posledice korupcije i kriminala vlasti".
 
Profesor Pravnog fakulteta i član ProGlasa Miodrag Jovanović kaže za Danas da je ostavka po definiciji čin lične odgovornosti i da se podnosi iz osećanja moralne dužnosti.
 
"Tako da sve drugo čemu svedočimo u vezi sa nesrećom u Novom Sadu nema veze sa istinskom odgovornošću. To je kalkulacija štete i traženje žrtvenih jaraca", kaže ovaj sagovornik dodajući da je vrlo diskutabilno da li će iko zapravo biti "žrtvovan".
Jovanović podseća na slučaj ministra Gašića, dok je bio ministar odbrane i činjenicu da uprkos aferama za koje je njegova odgovornost neupitna, ipak na kraju nije snosio nikakvu realnu ogovornost, budući da je njegova najveća kazna bila lišavanje državnih funkcija na manje od godinu dana.
 
"Ne bi me čudilo da se ista stvar ponovi sa Vesićem ili nekim ko bi možda u narednim danima iz osećaja 'objektivne političke odgovornosti' podneo ostavku", zaključuje on.
 
Podsetimo, do sada je samo ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić podneo ostavku, i to uz komentar da ne oseća odgovornost za pogibiju 14 ljudi pri padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. On je to uradio nekoliko dana nakon nesreće, a od tad premijer Miloš Vučević svaki put kad pomene tu ostavku naglasi da je možda postojala Vesićeva objektivna krivica, ali ne i subjektivna. Takođe, Vučević je najavio da će do kraja ove nedelje biti vesti o novim ostavkama, ali se to do sada nije desilo.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti