Dnevno oko 250 žalbi zbog prokišnjavanja krovova
Najveći problem je bilo otapanje leda i snega na krovovima koji nisu dobro izolovani pa je zbog zaleđenih oluka voda probijala do stanova. Bilo je i dosta problema zbog zamrzavanja instalacija u zgradama, kao i pucanja i curenja instalacija za grejanje, piše Radio-televizija Vojvodine.
U našoj zemlji problem je to što održavanje građevinskih objekata nije dovoljno regulisano, ali nije isključeno da je bilo i propusta u izgradnji zgrada, ukazuje predsednik Inženjerske komore Srbije Dragoslav Šumarac. Prema njegovim rečima, "kroz energetsku efikasnost nastojaćemo da i te krovove uradimo onako kako to rade u Evropi, sa mnogo više izolacije. Ako nisu dobro urađeni krovovi, velika količina toplote se gubi kroz njih, a onda kada pada sneg, on se topi i stvara se led. Znači, kad bi krovovi bili dobro izolovani, ostao bi sneg do kraja i on bi se istopio i ne bismo imali takve ledenice. Znači, energetska efikasnost će biti jedan od projekata koji će pomoći i da se krovovi saniraju, kao i fasade i prozori", ističe Šumarac za RTV.
Za sanaciju treba izdvojiti i do tri miliona dinara po krovu, a sve radove na zajedničkim delovima zgrade plaćaju vlasnici stanova. Oni su, prema Zakonu o održavanju stambenih zgrada, obavezni da osnuju skupštinu stanara i potpišu ugovor s javnim preduzećem ili privatnim preduzetnikom o održavanju.
Komentari 7
-
pre par dana ste svi bili protiv ravnih krovova.
vidim da vam i ovakvi ne valjaju
ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar