Kineska četvrt i dalje postoji, u njoj i dalje žive ljudi, mada mnogo manje njih nego nekada.
Veliki baner poručuje da "ovde žive ljudi", a kod ulaza u dugački hodnik stoji obaveštenje da je ručak utorkom i subotom. Tada dolaze volonteri Kuhinje solidarnosti, o kojoj smo već radili priču.
Ideja o pretvaranju industrijskog nasleđa u Kreativni distrikt javila se još 2013. godine, a dobijanje titule Evropske prestonice kulture značilo je i da će mašine transformisati Kinesku četvrt.
Život koji se do tada odvijao u Kineskoj četvrti potpuno se promenio. I dalje se odvijaju koncerti, i dalje postoje sadržaji, ali oni koji su tu proveli dobar deo svog života kaže da je stvaralaštva ranije bilo više.
Jedan od stanovnika je i Geza Vereckei, koji je u Kinesku četvrt došao pre 20 godina. Kakav je život u Kineskoj bio nekada, a kakav je danas, ali i o umetnosti koju stvara Geza, možete pogledati ispod u priči koju smo kreirali uz pomoć 360° tehnologije.
"Mislim da je ovaj prostor bio jedinstven u državi, u Novom Sadu zasigurno. Iz cele Vojvodine su dolazili ljudi, a posebno su Beograđani voleli da dolaze u Kinesku četvrt. Bilo je jako lepo, ljudi su se družili. Kao grad u grad. Tu je dolazila omladina. I svako je tu imao neko svoje mesto, i mlađi i stariji, i svi su bili dobri jedni sa drugima. I onda je odjednom neko od ovog zlatnog mesta odlučio da od Kineske četvrti napravi kulturni centar, odnosno Kreativni distrikt, iako je Kineska četvrt bila nekada mnogo veći kulturni prostor nego što je to danas. Jednostavno, sav taj narod koji je ovo mesto činio jedinstvenim i koji su stvarali nešto ovde, svi oni su iseljeni, dobili su nalog da moraju da se isele."
Komentari 2
pseudonim
Ionako pola atelje-a zvrje prazni i koriste se za druge namene.
Marija
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar