Tačno četiri nedelje od tragedije na Železničkoj: Potvrda o radovima na nadstrešnici

Tačno četiri nedelje prošlo je od tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada se betonska nadstrešnica obrušila i ubila 15 osoba i teško ranila dve.
Tačno četiri nedelje od tragedije na Železničkoj: Potvrda o radovima na nadstrešnici
Foto: 021.rs
U međuvremenu, nakon hapšenja 12 osoba zbog nesreće, na slobodu je pušten bivši ministar infrastrukture Goran Vesić, nakon što je započeo štrajk glađu, te završio i na Institutu u Sremskoj Kamenici.
 
Viši sud u Novom Sadu ukinuo je pre dva dana pritvor Vesiću, ali su naveli da se istraga nastavlja. Kako su dodali iz suda, za sada ne proizilazi osnovana sumnja da je izvršio krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti.
Među privedenima je i bivši direktor "Infrastrukture Železnice" a.d. Beograd Nebojša Šurlan, koji je na ovoj funkciji bio u vreme rekonstrukcije Železničke stanice. On je prevezen iz pritvora vozilom Hitne pomoći u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, zbog zdravstvenih tegoba.
 
Jelena Tanasković se tereti da je kao direktorka "Infrastrukture železnica Srbije" dozvolila da se stanica pusti u rad, čemu je i lično prisustvovala, iako nije bila izvršena prijava radova, od strane investitora, a radovi su i dalje bili u toku.
 
I trinaesta osumnjičena osoba u slučaju nesreće na Železničkoj stanici, koja je na dan akcije hapšenja bila nedostupna organima gonjenja. Ona je obuhvaćena istragom, zbog sumnje da je izvršila krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.
Ministar policije Ivica Dačić kaže da nije siguran da li je tužilaštvo naložilo hapšenje 13 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici usled pritiska javnosti ili zbog stvarne odgovornosti.
 
Inženjer Zoran Đajić izjavio je da se na listi osumnjičenih za nesreću na Železničkoj stanici ne nalaze sva lica koja bi, prema njemu, trebalo da odgovaraju.
 
On je inženjer koji je bio angažovan tokom rekonstrukcije Železničke tanice i koji je prvi u javnost izneo sumnje oko pada nadstrešnice koja je ubila 15 osoba i teško ranila dve.
 
"Nije moje da imenom i prezimenom kažem ko je odgovoran, ali sam rekao da kad budem video spisak svih koji su osumnjičeni, da ću onda videti da li još neko fali. Ja mislim da fali, ali to je stvar tužilaštva. Imaju sve podatke ko je šta radio, trebalo bi da prošire broj osumnjičenih", navodi Đajić za Nova.rs.
 
On je ranije izjavio da je firma "Starting" koja je bila glavni podizvodač radova ignorisala sve što joj je tražio nadzor, pa i on lično, iako je to nekoliko puta zahtevao. 
 
"Iz kineskih firmi na spisku su naši ljudi, ali nema kineskih državljana. Čudno mi je što su odgovorni samo naši. Čudno mi je da ne postoji nijedan Kinez koji je osumnjičen. Verovatno je u ugovoru potpisano da naš sud nije nadležan za Kineze. Po meni je to apsurdno i nebulozno, ali je moguće da u ugovoru stoji klauzula da naši sudovi ne mogu da sude Kinezima", zaključuje Đajić.
 
Portal Nova.rs prenosi detalje naredbe o sprovođenju istrage protiv Šurlana, iz koje se - po prvi put od početka istrage - može zaključiti šta je dovelo do obrušavanja nadstrešnice koja je usmrtila 15 osoba, a dve teško povredila.
 
U delu naredbe o sprovođenju istrage Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, koja se odnosi na Nebojšu Šurlana je i deo koji bi mogao da objasni zbog čega je došlo do pada nadstrešnice, prema mišljenju istražnih organa u ovom trenutku istrage, navodi Nova.rs.
 
"Zbog toga je propušteno da se utvrdi da je na konstrukciji stanične zgrade Železničke stanice u Novom Sadu došlo do korozije na spoju zatege i krovnog nosača što je prouzrokovalo deterioraciju kablova u zategama, te smanjenu nosivost zatega, s obzirom na to da je 40 odsto žica u zategama bilo van funkcije, što je uz neuklanjane nearmiranog betona i dodavanjem novog sloja uzrokovalo lom krutih veza poprečnih greda nadstrešnice u stubove prednje fasade objekta, te do potpunog otkazivanja zatega i pojave krtog loma i obrušavanja nadstrešnice na tlo ispred prednje fasade vestibila B stanične zgrade 1. novembra", navodi se.
 
To nedvosmisleno znači da je na nadstrešnici bilo radova, iako je vlast od samog početka tvrdila da rekonstrukcijom nije bila obuhvaćena nadstrešnica, navodi nova.rs.
 
Zgrada Železničke stanice u Novom Sadu svečano je otvorena 5. jula ove godine.
 
U međuvremenu, zakazana je i sednica Skupštine grada za utorak, 3. decembar, na kojoj će se razgovarati o opozivu gradonačelnika Milana Đurića. 
 
Infrastruktura železnice Srbije pokrenula je pregovarački postupak za izradu Elaborata o oceni stanja konstrukcije zgrade Železničke stanice u Novom Sadu.
 
Kako se navodi u obrazloženju, "za ovaj posao nije objavljen klasični javni poziv već se ide u pregovarački postupak zbog izuzetne hitnosti prouzrokovane događajima koje naručilac nije mogao da predvidi i u skladu sa strogim uslovima navedenim u zakonu".
Sa druge strane, premijer i bivši gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević kaže da država prolazi kroz težak period, ali da se mora ići dalje.
 
Što se tiče političke odgovornosti za nesreću u Novom Sadu, kaže da su dva ministra podnela ostavku, nekoliko direktora, pritvoreno je trinaest lica, što pokazuje da sudstvo radi onako kako misli da treba.
 
"Ostavke Vesića i Momirovića su upućene Skupštini. Nema sumnje da će zakon o Budžetu da pokaže da li Vlada ima poverenje. Lov na veštice neće biti sproveden, to Srbija ne sme da dozvoli", kaže Vučević.
 
Osam uhapšenih nakon protesta u Novom Sadu 5. novembra napokon su pušteni na slobodu, nakon blokada zgrade suda i tužilaštva od strane opozicije u više navrata. U pritvoru se i dalje nalazi 16-godišnji mladić, o kom javnost ne zna detalje.
 
Ilija Kostić, 74-godišnji Novosađanin, operisan je nakon što je zadobio teže povrede u policijskoj stanici, nakon hapšenja tokom blokade suda prošle nedelje. Tužilaštvo je pokrenulo predistražni postupak u ovom slučaju, a MUP unutrašnju kontrolu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti