Stručnjaci za zvuk: Snimak Damira Zobenice gotovo sigurno autentičan

Audio-snimak na kom se navodno čuje potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica kako instruira pristalice SNS da izazivaju incidente tokom blokada, objavila je juče poslanica SSP Marinika Tepić.
Stručnjaci za zvuk: Snimak Damira Zobenice gotovo sigurno autentičan
Foto: 021.rs
Samo nekoliko sati kasnije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da mu je neko poslao poruku i naveo da je snimak rezultat veštačke inteligencije.
 
"Ja nisam hteo ni da ga pitam. Evo, poslao mi je poruku da je to veštačka inteligencija, ne znam šta. Baš me briga", rekao je Vučić.
 
Međutim, nekoliko stručnjaka za zvuk za Raskrikavanje tvrdi da je to gotovo nemoguće. 
Jedan od njih, Dejan Tomka, tvrdi da je izvesno da je glas Zobenice autentičan, pošto se na snimku jasno čuju finese govora koje trenutno modeli veštačke inteligencije ne mogu precizno da reprodukuju. Takođe, dodao je da Zobenica nema dovoljno veliku bazu javno dostupnih snimaka koja bi omogućila softveru da generiše govor tako uverljivo. 
 
Dva profesora Univerziteta u Novom Sadu takođe navode da trenutno ne postoji program pomoću kojeg je ovo moguće izvesti toliko kvalitetno na srpskom jeziku.
Na snimku koji je Tepić podelila, navodeći da je to glas Damir Zobenice, čuje se nalog da se radi o zadatku od velike važnosti, da se treba buniti zašto se blokira i vređati opoziciju, uz obavezno snimanje tih scena. 
 
"Dakle, nemamo mnogo vremena do sutra do 11 mora da bude organizovano da kada budu blokade odradimo posao kako treba, dakle vređanje opozicije, pobuna zašto se blokira, vređajući opoziciju i sve ostalo, od Bjelogrlića do ne znam kog, snimanje svega toga, dakle, neko da vređa, neko da snima ili onaj koji vređa neka i snima i šalje meni snimak", čuje se na snimku.
 
Inženjer zvuka Dejan Tomka za Raskrikavanje kaže da svi modeli veštačke inteligencije rade tako što se nahrane sa jako mnogo materijala koji je analiziran i od kog se potom pravi model koji kreira glas. 
 
Tomka kaže da čak i savršeniji programi, koji su na engleskom jeziku, nemaju neke odlike govora poput poštapalica, tempa ili greški u govoru: "Nije moguće iz toliko malog uzorka glasa Zobenice da se napravi model koji zvuči tako autentično i da tako fluidno menja glasnoću i emocije".
 
Tomka objašnjava da sa dostupnim alatima kreiranje ovakvog glasa nije moguće.
 
"Nikada ne može da se kaže apsolutno 100% sigurno, ali da bi neko napravio da to tako zvuči, kako zvuči sada Zobenica, to bi moralo da bude specifično napravljena custom-made tehnologija koja je razvijena mesecima i mesecima ili godinama u prošlosti da bi došlo dotle da toliko autentično zvuči njegov glas", objašnjava Tomka.
 
Za Raskrikavanje su snimak analizirali i dvojica profesora sa Univerziteta u Novom Sadu – sa Akademija umetnosti i Fakulteta tehničkih nauka – koji ipak nisu hteli da budu potpisani.
 
Oni su se u profesionalnoj karijeri bavili i eksperimentima sa veštačkom inteligencijom (AI). Prema njihovim rečima, AI je sposoban da kreira veoma sofisticirane jezičke modele, međutim, to ovde nije slučaj, pošto Zobenica priča na srpskom jeziku.
 
"Nema podrške za srpski jezik voice clone pomoću koga je ovo moguće izvesti", pojasnili su oni.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti