Uprava Jovine gimnazije o "pomenu za svako stradanje našeg naroda" - tražili izjašnjavanje roditelja

Uprava Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" traži od Saveta roditelja da se izjasni o tome na koji način će se odavati počast nastradalima u obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Uprava Jovine gimnazije o "pomenu za svako stradanje našeg naroda" - tražili izjašnjavanje roditelja
Foto: 021.rs
Međutim, kako saznaje 021.rs, počast se ne odaje samo za 15 nastradalih koji su poginuli zbog obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice, 1. novembra, već se obeležava "svako stradanje našeg naroda". 
 
Portal 021.rs imao je uvid u zapisnik sa sednice Nastavničkog veća održanog 2. decembra, kao i u prepisku u kojoj se od članova Saveta roditelja traži izjašnjavanje o ovom pitanju. 
 
Deo roditelja je u prepisci izrazio nezadovoljstvo što se odluka neće doneti uživo na sednici, već elektronski, smatrajući da škola prebacuje odgovornost na roditelje. 
Napomena: Svega dvadesetak minuta nakon što je 021.rs objavio ovaj tekst, članovima Saveta roditelja stigla je nova poruka od škole u kojoj upućuju izvinjenje zato što je prethodna poruka dovela do nesporazuma. Navodi se da roditelji treba pojedinačno da se upoznaju sa odlukom Nastavničkog veća i da pojedinačno odluče da li će je poštovati ili ne.
 

Takođe, navodi se da će u gimnaziji đaci i nastavnici vanrednim školskim zvonom u 11.52 i minutom ćutanja u učionicama obeležiti pomen na stradale na Železničkoj stanici i ne pominje se "pomen na svako stradanje našeg naroda". Kažu i da je takva odluka doneta jer su duboko svesni da "deo roditelja i đaka podržava građansku inicijativu a drugi deo ne". Ukazuje se da je na roditeljima pojedinačno kako će se oni i njihovo dete odnositi prema ovoj odluci, te nije potrebno kolektivno izjašnjavanje po odeljenjima, niti je potrebno saopštavanje lične odluke.

U odnosu na originalni tekst izmenjen je samo naslov, a ostatak članka i šta se dešavalo u Gimanziji "Jovan Jovanović Zmaj" možete da pročitate u nastavku.


Podsetimo, Jovina gimnazija se našla u fokusu javnosti nakon što je premijer Srbije Miloš Vučević rekao da je njegov sin bio primoran da učestvuje u akciji "15 minuta tišine". Nakon toga je rukovodstvo škole ekspresno reagovalo, osudilo "politizaciju đaka" i izrazilo "duboko izvinjenje" predsedniku Vlade, učenicima "koji su zloupotrebljeni i njihovim roditeljima". 
 
Nakon toga su bivši učenici gimnazije organizovali javni čas, zahtevajući od direktora da uputi još jedno izvinjenje, ali na pravu adresu. Prema navodima pojedinih profesora, saopštenje koje je izašlo u javnost nije im prethodno bilo pročitano i nisu svi saglasani sa njegovim sadržajem.
Nastavničko veće i izjašnjavanje
 
Portal 021.rs imao je uvid u zapisnik sa sednice Nastavničkog veća koje je zasedalo 2. decembra. Kako se navodi, pročitano je saopštenje koje je objavljeno, a direktor Radivoje P. Stojković je objasnio zbog čega je ono bilo poslato. 
 
Direktor je naveo i da je pre svog odlaska u Kinu rekao pomoćnicima da đaci ne bi trebalo da napuštaju nastavu petkom u 11.52, kao i da su podeljeni stavovi u vezi sa tim na koji način bi trebalo da se odaje počast nastradalima. 
 
Zaključak je da se svakog petka, u 11.52, u celoj školi čuje školsko zvono, mimo redovnog režima zvonjenja, koje će obeležavati početak minute tišine, a učenici i profesori će u učionicama odavati počast nastradalima. 
 
Ipak, kako se navodi, povela se diskusija među profesorima, pa je postavljeno pitanje "zašto se obeležava pomen samo za žrtve nesreće na Železničkoj stanici, a ne za sve žrtve naroda kojih je, tokom istorije, bilo mnogo". Usledila je diskusija i dat je predlog da se održi "pomen na svako stradanje našeg naroda", što je i jednoglasno usvojeno.
 
Zapisnik sa kojim bi roditelji trebalo da se usaglase nije im odmah prosleđen, već je to učinjeno 4. decembra, a dat im je rok od nekoliko sati da odluče da li žele da se izjasne elektronski ili je potrebno da se sednica Saveta roditelja održi uživo, što bi bilo učinjeno u četvrtak, 5. decembra. Čitava prepiska odvijala se putem mejla.
 
Deo članova Saveta je rekao da su saglasni da se izjasne elektronski, ali je deo njih naveo i da je potrebno da se o ovoj temi raspravlja uživo, kao i da je roditeljima dat kratak rok za izjašnjavanje. Ukazali su na to da oni kao članovi Saveta roditelja ne mogu samostalno da donesu odluku, već da najpre moraju da se konsultuju sa ostalim roditeljima iz razreda koji pohađa njihovo dete. 
 
Takođe, neki su naveli da je sam dokument koji im je dostavljen nejasan, te da im deluje da škola pokušava odgovornost da prebaci na roditelje. Između ostalog, navedeno je i da bi odluka o odavanju počasti trebalo da bude stvar pojedinca i njegovog prava na slobodu mišljenja. Između ostalog, pitaju se i da li Savet roditelja može elektronski da donosi odluke, odnosno da li to predviđa poslovnik o radu.
 
Međutim, sat vremena nakon isteka roka za izjašnjavanje o načinu glasanja, roditeljima je stigao novi mejl od škole, u kojem se navodi da se većina članova Saveta roditelja izjasnila da elektronskim putem donesu odluku od saglasnosti ili nesaglasnosti u vezi sa načinom odavanje pošte "stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kao i pomen na svako stradanje našeg naroda", te da se sastanak neće održati, već je rok za elektronsko izjašnjavanje četvrtak, 5. decembar, do 18 časova. 
 
Na ovu poruku usledile su reakcije u kojem roditelji dovode u sumnju da se većina članova Saveta izjasnila za elektronsko glasanje, jer nije bilo naznačeno da je potrebno da se izjasne kroz opciju "reply to all", odnosno tako da svi članovi vide koji su stavovi roditelja. 
Ponovo se ukazuje na kratak rok, kao i na osetljivost samog pitanja, jer bi ono moglo da se shvati kao političko, zbog čega je neophodno da se roditelji učenika izjasne, za šta je potrebno vreme. 
 
Pojedini članovi Saveta roditelja su još jednom ukazali da je sam dokument koji im je dostavljen poprilično nejasan, ali se pitaju i kako će gimnazija reagovati ukoliko se učenici samostalno odluče da u petak, u 11.52, izađu van zgrade gimnazije ili na ulicu i na taj način odaju počast stradalima na Železničkoj stanici.
 
Portal 021.rs uputio je niz pitanja direktoru Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj", ali odgovori nisu stigli do objavljivanja ovog teksta. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 47

  • Vox populi

    06.12.2024 09:23
    Direktor, dr Radivoje Stojkovic, više "ne zna gde udara".
    Upada iz greške u grešku.
    Sraman pokušaj relativizacije zločina na železničkoj stanici pozivanjem na "stradanja našeg naroda". Srpskog naroda. Nacionalne manjine i gradjani ne postoje. Malo nacionalizma nikad nije na odmet, zar ne?!
    Kao i klerikalizma. Kada djake deli na hrišćane i one druge. Naziva ih paganima.
    Ipak, bacanje nacionalističke i klerikalističke "prašine u oči" nije uspelo da zamagli vid građanskoj javnosti.
    A na poziv sa Javnog časa kojim su Jovini zmajići spasili čast i dostojanstvo Gimnazije ne odgovara.
    Ni javnog izvinjenja đacima i profesorima, ni ostavke.

    Quo vadis, Radivoje?
  • inačenevredi

    06.12.2024 07:43
    tajno i bez kuglica
    treba da bude
  • Samo pitam

    06.12.2024 07:35
    Čiji li su to botovi na vesti o Upravi Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" i Savetu roditelja, ko li to politizuje školu .... ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti