Kućni pritvor za pokrajinskog poslanika: Štiti li Jovovića imunitet?

Poslanički imunitet predstavlja kategoriju koja je određena najvišim pravnim aktom - Ustavom Republike Srbije.
Kućni pritvor za pokrajinskog poslanika: Štiti li Jovovića imunitet?
Foto: 021.rs
Poslovnik Narodne skupštine navodi kako poslanik ima imunitet koji traje od potvrđivanja mandata do njegovog isteka, međutim, postoje okolnosti pod kojima imunitet prestaje da važi, piše Euronews Srbija.
 
Ustav razlikuje dve vrste imuniteta. Naime, postoje imunitet neodgovornosti i imunitet nepovredivosti, prvi štiti slobodu govora u parlamentu, drugi sprečava pritvaranje, lišavanje slobode i krivično gonjenje poslanika bez odobrenja parlamenta.
 
Primer uskraćivanja imuniteta odlukom Narodne skupštine je ukidanje imuniteta poslaniku Demokratske stranke Oliveru Duliću, koga je Tužilaštvo za organizovani kriminal teretilo za zloupotrebu službenog položaja u vreme dok je bio ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja u vladi Mirka Cvetkovića.
Takođe, imunitet imaju i ministri u Vladi Srbije koji može da bude uskraćen ukoliko postoji opravdani razlog.
 
(Ne)ograničenost imuniteta
 
Nedavno je pokrajinskom poslaniku iz redova Pokreta slobodnih građana Radivoju Jovoviću, kome se na teret stavlja napad na službena lica koja su obezbeđivala zgradu Skupštine Novog Sada, određen kućni pritvor.
 
Govoreći o incidentu ispred Skupštine Novog Sada ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da nikada neće biti dozvoljeni napadi na policiju i da će ići u zatvor svako ko bude digao ruku na policiju.
 
Prema članu 112 Krivičnog zakonika pripadnici ministarstva unutrašnjih poslova imaju status službenih lica, prema članu 323 navedenog zakonika, ko napadne ili preti da će napasti službeno lice može da se suoči sa zatvorskom kaznom od jedne do pet godina zatvora.
S tim u vezi, ne poseduju svi poslanici jednak imunitet, naime, pokrajinski poslanici nemaju imunitet nepovredivosti, za razliku od narodnih poslanika koji uživaju oba imuniteta i koji je definisan Ustavom. Imunitet pokrajinskih poslanika je određen Statutom Autonomne pokrajine Vojvodine i ograničen je na delovanje unutar skupštine: "Poslanik ne može biti pozvan na krivičnu odgovornost, pritvoren ili kažnjen zbog iznetog mišljenja ili davanja glasa na sednicama Skupštine i radnih tela".
 
Imunitet kao mera za nesmetano funkcionisanje parlamenta
 
O tome kakva je zaštita obezbeđena narodnim poslanicima posredstvom imuniteta, za Euronews Srbiija je govorio advokat Luka Labus
 
"Poslanički imunitet je institut zaštite narodnih poslanika i kao takav je ustavna kategorija tj. propisan je Ustavom Republike Srbije kao najvišim pravnim aktom. Na ovaj način se štite narodni poslanici od krivične ili druge odgovornost za izraženo mišljenje ili glasanje u Narodnoj skupštini, ali se obezbeđuje i nesmetano funkcionisanje parlamenta kao najvišeg tela u republici. Narodni poslanik koji se pozvao na imunitet ne može biti pritvoren, niti se protiv njega može voditi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora, bez odobrenja Narodne skupštine", objašnjava Labus.
 
Labus objašnjava pravnu razliku između imuniteta narodnog poslanika i imuniteta kakav ima pokrajinski poslanik.
 
"Postoji razlika između ova dva oblika imuniteta. Pre svega, razlika postoji u pravnom osnovu na kome se imunitet zasniva. Narodni poslanik svoj imunitet crpi iz Ustava Republike Srbije kao najvišeg pravnog akta i kao takav on ga štiti od krivičnog gonjena zbog izraženog mišljenja ili glasanja u Narodnoj skupštini, ali i od krivičnog gonjena zbog drugih krivičnih dela koje je poslanik eventualno izvršio", navodi Labus za Euronews Srbija.
 
"Imunitet pokrajinskog poslanika se zasniva na Statutu Autonomne pokrajine Vojvodine, koji je u hijerarhiji pravnih akata ispod Ustava, a pored toga on propisuje da pokrajinski poslanik ne može biti pozvan na krivičnu odgovornost, pritvoren ili kažnjen zbog iznetog mišljenja ili davanja glasa na sednicama Skupštine i radnih tela. Dakle, ograničen je samo na delovanje pokrajinskog poslanika u pokrajinskom parlamentu i radnim telima unutar njega", objašnjava sagovornik Euronews Srbija.
 
Advokat je pojasnio proceduru koja je neophodna da se ispuni kako bi imunitet poslanika stupio na snagu. 
 
"Da bi se imunitet primenio, neophodno je da se poslanik pozove na njega, ali čak i ako to ne učini, Narodna skupština može da mu uspostavi imunitet, a sve u cilju nesmetanog funkcionisanja parlamenta i obavljanja poslaničke funkcije. Dakle, imunitet nije 'aktivan' sam po sebi već je potrebno da se poslanik na njega pozove kako bi se on primenio", objašnjava Labus.
 
Advokat iz Novog Sada, Labus, obrazlaže mere izrečene pokrajinskom poslaniku Radivoju Jovoviću.
 
"Koliko sam pratio u medijima, osumnjičeni se sam predao tužilaštvu i izrečena mu je mera zabrana napuštanja stana ili narodski rečeno 'kućni pritvor' uz zabranu korišćenja sredstava komunikacije-telefona i interneta, a zbog opasnosti ponavljana krivičnog dela, što je zakonski osnov za izricanje ove mere. Kako se okrivljenom stavlja na teret da je isto delo izvršio u dva navrata u kratkom vremenskom periodu, ovakva odluka suda nije ništa neuobičajeno. U praksi, zbog ovog pritvorskog razloga češća je i primena teže mere tj. pritvora u zatvorskoj ustanovi", zaključuje Labus.
 
Kako je pritvoren Jovović i za šta se tereti?
 
Pokrajinskom poslaniku Radivoju Jovoviću određen je kućni pritvor zbog navodnog napada na policajca na protestu ispred Skupštine Novog Sada, potvrđeno je ranije za 021.rs.
 
Jovoviću se na teret stavlja krivično delo napad na službeno lice.
 
Pokret slobodnih građana je sinoć objavio da je dobio nezvanične informacije da je za Jovovićem raspisana poternica, te je on otišao u stanicu Stari grad kako bi se prijavio i video zbog čega ga traže.
 
Nakon što je ušao u stanicu, zajedno sa advokatom, on je priveden, te je noć proveo u stanici. Oko šest sati ujutru izašao je pred tužioca, koji je predložio pritvor od 30 dana, međutim sud je ipak propisao meru kućnog pritvora.
 
Jovovićev branilac najavio je da će uložiti žalbu na ovu odluku.
 
Ivica Dačić objavio je snimak za koji je naveo da se na njemu vidi kako pokrajinski poslanik napada policajce. Na snimku ispred Skupštine grada, vidi se da je Jovović u utorak, 3. decembra, u par navrata udario štitove policajaca koji su bili u punoj opremi za razbijanje demonstracija, kao i da im je dodirivao šlemove.
Kakve su reakcije javnosti?
 
Juče, 6. decembra, poslanička grupa Pokret slobodnih građana, DS, Zajedno odbila je da učestvuje u sednici Skupštine Vojvodine, između ostalog i zbog hapšenja Jovovića koji zbog toga nije mogao da učestvuje u radu Skupštine APV. 
 
"Naš šef poslaničke grupe Radivoje Jovović je ovde branio dva dečaka koje su uveli policajci u Skupštinu i dobio je tri meseca kućnog pritvora, kao i žena koja se tereti za pad nadstrešnice", kaže Ilić.
 
Jovovića su podržali i njegovi studenti tokom akcije "Zastani Srbijo". Jovović je docent na Fakultet za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić.
 
Podršku je pružilo i nekoliko nastavnika koji su poslali zajedničko saopštenje.
 
"Protivimo se zastrašivanju nastavnika, studenata i građana kome svedočimo poslednjih nedelja u našem gradu i zemlji", navodi se u pismu podrške.
 
Kako se dodaje, Radivoje Jovović je godinama unazad poštovan nastavnik, kolega koga cene i čiji nastavni i naučni rad i zalaganje za slobodu i odgovornost podržavaju.
 
"S pažnjom nastavljamo da pratimo rad nadležnih organa i očekujemo nepristrasnost i pravičnost", zaključili su. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Odgovor

    08.12.2024 08:38
    Poštovani @stef. I za govornicom bi trebali da poštuju zakon, a ne da ih štiti imunitet. Ako poslanik tvrdi nešto, nek dokaže, ili nek odgovara po zakonu za širenje neistine. Ako stav poslanika vređa ili narušava ugled nekome, neka odgovara pred sudom. Ako poslanik laže, nek poslanik opet na sud da odgovara za lažno svedočenje. Ako poslanik širi paniku ili priželjkuje rat, neka krivično odgovara pa u zatvor. Bez imuniteta, da vidiš kako bi se skupština vodila kulturno i mirno sve po zakonu. Imunitet treba potpuno ukinuti i tačka.
  • stef

    07.12.2024 12:23
    vakcinisani poslanici
    Potpuno je izvitoperen smisao pojma imunitet. Taj takozvani imunitet zamišljen je da svaki poslanik bez posledica sme da iznese svoj stav za govornicom u zgradi Skupštine, kao i da niko ne sme da ga uhapsi izvan zgrade za ono što je u zgradi izgovorio. Ovako ispada da poslanik sa imunitetom ima pravo da na sve načine krši zakon ( pa i da ubije ako treba ), jer zaboga njega štiti imunitet.
  • Ana

    07.12.2024 10:25
    ?
    Sve to bagra,koju na zalost mi placamo ,osim.onih drugih!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti