Objavljivanje dokumenata o rekonstrukciji Železničke stanice: Upadljivo nedostaju neki ugovori

Vlada Srbije saopštila je da je objavila sve dokumente Ministarstva građevinarstva koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela u vezi sa obrušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Objavljivanje dokumenata o rekonstrukciji Železničke stanice: Upadljivo nedostaju neki ugovori
Foto: 021.rs
Navode da se na sajtu nalazi 195 dokumenata.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom obraćanja u sredu najavio da će javnost dobiti na uvid celokupnu dokumentaciju o projektu rekonstrukcije Železničke stanice i tom prilikom pokazivao papire podeljene u osam registratora.
 
"Sva dokumentacija do koje smo došli, sve ono sa čim raspolaže tužilaštvo, biće stavljeno na uvid celokupnoj javnosti", rekao je Vučić.
Međutim, prema saznanjima Forbes Srbija, to nije sve ono sa čim raspolaže tužilaštvo. Prema informacijama koje je Forbes dobio iz uvida u naredbu o sprovođenju istrage, tužilac u svom posedu ima 857 dokumenata.
 
Transparentnost Srbija podseća da su državni organi, a pre svih Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, tokom 40 dana od tragedije u Novom Sadu odbijali zahteve novinara, organizacija i pojedinaca da dostave ugovore, projekte i informacije o nadzoru nad rekonstrukcijom železničke stanice, pozivajući se na zaštitu krivičnog postupka. 
 
Kako navode, Vlada Srbije, čijem je predsedniku, Milošu Vučeviću, 11. decembra ujutro bilo "čudno i nerazumljivo" to što studenti traže da se objavi dokumentacija i izričito tvrdio da je "dokumenta uzelo tužilaštvo", već sledećeg jutra, a nakon "molbe" predsednika Vučića, donosi odluku o objavljivanju dokumenata.
"Međutim, već iz same formulacije Vladine odluke se može naslutiti nepotpunost dokumentacije. Naime, Ministarstvu građevinarstva je naloženo da učini javno dostupnim sva dokumenta koja tom ministarstvu 'stoje na raspolaganju i koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela usled obrušavanja nadstrešnice na staničnoj zgradi u Novom Sadu'. Drugim rečima, neće biti objavljena ona dokumenta koja iz bilo kog razloga ovo ministarstvo ne poseduje (mada bi možda trebalo da ih ima), kao ni ona za koja ministarstvo ne smatra da su u vezi sa mogućim izvršenjem krivičnih dela", navodi Transparentnost Srbija.
 
Usled toga, dodaju, na sajtu Vlade, među 195 dokumenata, nisu objavljeni neki koji se tiču finansiranja i ugovaranja posla rekonstrukcije novosadske železničke stanice. 
 
"Upadljivo nedostaje ugovor koji su Vlada Srbije i Infrastrukture železnice Srbije zaključile sa konzorcijumom 'Joint Venture of China Railway International Co.Ltd & China Communications Construction Company Ltd' 28. maja 2018. za celokupne radove od Novog Sada do Kelebije. Kao što je Transparentnost Srbija svojevremeno ukazala, nakon neosnovanih tvrdnji o tome da se dokumenti ne mogu objavljivati bez saglasnosti kineske strane, ovaj ugovor to ne predviđa. Ministarstvo građevinarstva je u maju 2021. dostavilo Transparentnosti ugovor za ovaj i brojne druge projekte, ali je potom promenilo svoju praksu", ističu oni.
 
Na sajtu Vlade sada je objavljen Aneks broj 4 tog ugovora, iz kog se može videti da je dogovoreno povećanje cene zbog dodatnih radova, ali ne i prva tri aneksa. 
 
"Aneks broj 1 bi trebalo da sadrži cene koje su 2021. godine ugovorene za pojedine delove posla, uključujući i rekonstrukciju stanične zgrade u Novom Sadu. Ono što ovaj dokument, sve i da je objavljen, ne sadrži jeste informacija o tome na osnovu čega su predstavnici države Srbije zaključili da je cena koju će platiti za radove biti realna. Upravo ta informacija je ključna za sagledavanje finansijske strane rekonstrukcije železničke stanice", navodi Transparentnost. 
 
Dodaju da je i dalje nejasno da li su i na koji način poštovane obaveze o izboru podizvođača, jer javni pozive i informacije o izboru podizvođača nisu pronašli na sajtovima članica kineskog konzorcijuma, MGSI i Infrastruktura Železnice.
 
Takođe, u dokumentima koji su objavljeni na sajtu Vlade, može se videti spisak od 16 angažovanih podizvođača, ali ne i šta su bili zadaci svake od tih firmi, niti način na koji su izabrane.
 
"Objavljivanje svih ovih informacija naročito dobija na značaju u kontekstu podataka da su prema predračunu CIP iz 2020. projektovani radovi na staničnoj zgradi vredeli oko tri miliona evra, dok je bivši ministar Vesić izjavio da je za njih plaćeno gotovo 16 miliona evra. Iako predračun možda ne odslikava verno vrednost radova, zbog poskupljenja materijala i rada u međuvremenu ili iz drugih razloga, ovako velika razlika još jednom otvara pitanje na osnovu kojih podataka i analiza su predstavnici Srbije, a u odsustvu nadmetanja, zaključili da kroz ovaj aranžman plaćaju realnu cenu radova", navodi Transparentnost Srbija. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dijana

    16.12.2024 13:11
    banda
    Imali su vremena da prerade ugovore kad su tajni.Spremni su na sve gadosti!
  • Radovan

    15.12.2024 13:20
    Put novca
    Samo ispitati puteve novca i sve će biti jasno ko placa sendvicare
  • Alex

    15.12.2024 11:44
    Verovati Vučicu je nemoguće jer je sve slagao sto je obecao

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti