Osim portalu 021.rs, večeras su u Novom Sadu, u okviru manifestacije "Dani Srđana Aleksića", nagrade uručene i Teofilu Pančiću za hrabrost, a Vanji Stokić i Ajdinu Kamberu, sa portala eTrafika iz Banjaluke, dodeljene su nagrade za doprinos zajednici.
Za dugogodišnji profesionalni angažman posthumno je nagrađen Bojan Tončić.
Kako je naveo žiri, 021.rs je kao lokalni, gradski medij, uprkos svim poteškoćama, uspeo da se odupre medijskoj estradizaciji, te ostao nezavisan i profesionalan u svom dugogodišnjem radu.
"Reč je o vrlo kvalitetnom mediju koji obuhvata širok raspon tema kojima se bavi. U sveopštoj komercijalizaciji našli su jedan prostor u kojem dominiraju priče o ljudima i njihovim svakodnevnim problemima", navodi se u obrazloženju žirija.
Deo redakcije 021. Novinarke i novinari 021.rs su i večeras bili na terenu i u redakciji...
Odgovorni urednik portala 021.rs Zoran Strika čestitao je svim ovogodišnjim dobitnicima i zahvalio se članovima žirija na tome što su prepoznali napore redakcije da kvalitetnim informisanjem učine svoju zajednicu boljom. Zahvalio se i koleginicima i kolegama iz redakcije 021.rs koji svojim kvalitetima doprinose tome da 021.rs bude kvalitetan medij.
"Nagradu posvećujemo svima onima koji su pošli stopama Srđana Aleksića. Svima onima koji brinu za ljude oko sebe, koji brinu za svoju zajednicu i koji se brinu za budućnost te zajednice. Posvećujemo nagradu svima koji hodaju uzdignute glave, koji ne pristaju na laž, nasilništvo, bezobrazluk i izostanak empatije kao realnost na koju su osuđeni. Nagradu posvećujemo svima onima koji svojom hrabrošću, mladošću, iskustvom i pameću pokazuju da ovo društvo nije skroz propalo i da može da bude bolje", rekao je Strika nakon dodele.
Član žirija Vladan Mićunović podržao je, u ime žirija, studentske i građanske proteste u Novom Sadu, Vojvodini i Srbiji i poželeo im da istraju na putu borbe protiv autokratske i korumpirane vlasti.
"Studenti nam drže čas i pokazuju da je najvažnije da budemo časni, hrabri i solidarni", rekao je Mićunović.
Predsednica NDNV-a Ana Lalić rekla je da je sigurna da bi Srđan Aleksić danas bio ponosan na Novi Sad, koji je centar studentskog i građanskog otpora u celom regionu.
Regionalna novinarska nagrada "Srđan Aleksić" se dodeljuje za profesionalno i društveno odgovorno medijsko izveštavanje koje za rezultat ima konkretnu dobrobit za ljude i zajednice (doprinosi pomirenju, zaštiti ljudskih prava, uključivanju marginalizovanih i ranjivih grupa, rodnoj ravnopravnosti, vladavini prava, kulturi dijaloga, borbi protiv govora mržnje i lažnih vesti), te za iskazanu novinarsku hrabrost.
Novinarsku nagradu "Srđan Aleksić" dodeljuju Helsinški parlament građana Banjaluka, Mreža za izgradnju mira, Nazavisno društvo novinara Vojvodine, Institut za medije Crne Gore i Udruga za promicanje medijske kulture, umjetnosti i tolerancije "Lupiga -svijet kroz obične oči" iz Hrvatske.
Srđan Aleksić bio je mladić iz Trebinja koga su trojica vojnika bivše Vojske Republike Srpske na smrt pretukli u januaru 1993. godine u rodnom gradu, u blizini policijske stanice, jer je odbranio svoga sugrađanina, Bošnjaka Alena Glavovića, koga su vojnici hteli da ubiju.
Od zadobijenih povreda, Aleksić je preminuo 27. januara 1993, a njegov otac Rade Aleksić na smrtovnici je tada napisao "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost".
Alen Glavović danas živi u Švedskoj i svake godine obilazi Srđanov grob.
Novi Sad je prvi grad u postjugoslovenskom regionu čiji je jedan toponim bio dobio ime po Srđanu Aleksiću, na inicijativu nevladinih organizacija koje se zalažu za pomirenje i suočavanje sa ratnom prošlošću.
Program dvodnevne manifestacije "Dani Srđana Aleksića" započeo je danas polaganjem cveća u Prolazu Srđana Aleksića u centru Novog Sada.
Komentari 6
Ksenija
Bananamen
Bravo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar