Evropska banka odobrila novac: Novi Sad korak bliži solarno-termalnoj elektrani

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) odobrila je novac za izgradnju solarno-termalne elektrane u Novom Sadu.
Evropska banka odobrila novac: Novi Sad korak bliži solarno-termalnoj elektrani
Foto: Pixabay (ilustracija)
Sredstva kredita će se, kako stoji u dokumentaciji u koju je Biznis.rs imao uvid, koristiti za finansiranje izgradnje solarno-termalnog postrojenja sa 38.600 kvadrata kolektorskih polja, sezonskim skladištem toplote, toplotnom pumpom i električnim kotlom.
 
Kada je reč o finansiranju tog projekta čija se vrednost procenjuje na 105 miliona evra, EBRD navodi da će se zajam obezbeđivati u tranšama do tog iznosa, kao i da se očekuje sufinansiranje iz sredstava investicionog granta Evropske unije kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF).
U pregledu ciljeva projekta izgradnje solarno-termalne elektrane EBRD navodi da će njegova realizacija doprineti efikasnom, pouzdanom i ekološki prihvatljivom snabdevanju toplotnom energijom domaćinstava, javnih ustanova i preduzeća u Novom Sadu, kroz obezbeđivanje baznog toplotnog kapaciteta mreže daljinskog grejanja koristeći solarno-termalnu tehnologiju, uz podršku naporima Srbije da dekarbonizuje sektor daljinskog grejanja.
 
U dokumentaciji EBRD objavljeni su i tehnički detalji, pa tako piše da će na početku projekta sezonsko akumulaciono skladište toplotne energije (Seasonal Pit Thermal Energy Storage – PTES) biti napunjeno sa oko 850.000 kubnih metara prečišćene vode iz Dunava, proizvedene u postojećim postrojenjima TE–TO Novi Sad.
 
"Postoji rizik od prodora podzemnih voda u toku iskopavanja podzemnog dela PTES-a, pa će biti neophodno sprovesti odgovarajuće mere prilikom projektovanja", upozorava se u dokumentaciji, ali i podseća da je duž Dunava podignut nasip visine osam metara, dizajniran da izdrži stogodišnje vode.
"PTES sistem je inicijalno osmišljen sa visokim nivoom sigurnosti i stabilnosti, čime se minimalizuje potencijalni rizik od proboja nasipa", ističe se u dokumentaciji, uz napomenu da je stabilnost nasipa razmatrana i u toku Studije izvodljivosti.
 
"S obzirom na značajnu veličinu i masu nasipa, rizik od probijanja se smatra veoma malo verovatnim. Nadležne institucije će Projekat strogo kontrolisati, garantujući tako da je dizajn u skladu sa nacionalnim i međunarodnim bezbednosnim standardima", naglašeno je u dokumentaciji EBRD.
 
Navodi se i da u Studiji izvodljivosti procenjena potreba za zemljištem iznosi približno 15 hektara, od kojih 7,4 hektara za PTES, 7,4 hektara za solarno-termalnu elektranu, i oko 0,45 hektara za tehničko postrojenje.
 
"Zemljište je trenutno izdato u zakup dok se ne privede nameni. S obzirom na to da su sve parcele u vlasništvu države, a zemljište je dobrovoljno iznajmljeno, pri čemu je zakupac bio svestan prirode zemljišta i ograničenja u pogledu upotrebe, kako pre tako i nakon potpisivanja ugovora o zakupu, neće biti potrebe za eksproprijacijom", stoji u dokumentaciji EBRD bez navođenja tačne lokacije buduće solarno-termalne elektrane.
 
U vezi sa ovim projektom je usvojen Akcioni plan za životnu sredinu i društvo (ESAP) koji je napravljen u dogovoru sa Novosadskom toplanom, koja će biti i korisnik kredita.
 
"U skladu sa ESAP-om, Toplana će obavestiti Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o planiranom datumu početka izgradnje u trenutku raspisivanja tendera, kako bi Ministarstvo moglo blagovremeno da o tome obavesti zakupce. Tokom posete lokaciji na čitavom prostoru projekta nisu primećeni neformalni korisnici", konstatuje EBRD u izveštaju koji prati odluku o odobravanju finansiranja.
Napominje se i da će, u skladu sa nacionalnom legislativom, za projekat biti potreban niz dozvola, kao što je mišljenje o Proceni uticaja na životnu sredinu, energetska dozvola, građevinska dozvola i upotrebna dozvola.
 
"Jedinica za implementaciju projekta, osnovana u decembru 2023. godine i podržana od strane Gradske uprave za zaštitu životne sredine, biće zadužena za upravljanje projektom", naveo je EBRD.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tetak

    17.12.2024 17:40
    A smeće?
    Ima li iko pametan da napravi proizvodnju toplotne i električne energije spaljivanjem komunalnog smeća? Eno u Beogradu imaju takvo postrojenje i planiraju još jedno! Taman ovaj zigurat što nam zidaju poreda autoputa da iskoriste za gorivo!
  • Zamenik zamenika

    16.12.2024 17:09
    Hvala EU
  • Новинар без посла

    16.12.2024 16:34
    Нисам неки стручњак ,из Лединаца са Дунава су развукли цевоводе за нафту до аеродрома Врдник са црпним станицама још 1983. 2024. нису у стању да развуку Термалну Воду из Врдника до Лединаца и Новог Сада ,могли смо имати термалне бање,џабе грејање

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Odbornik Miran Pogačar: "Moj telefon uzela BIA"

Odbornik Građanskog pokreta Bravo Miran Pogačar koji je bio u policijskom pritvoru od juče, objavio je da je telefon koji mu je policija oduzela završio u Bezbednosno-informativnoj agenciji.