Studenti FTN analizirali dokumentaciju nadstrešnice: Nepotpuna, neoverena, nije u pravilnoj formi

Studenti u blokadi Fakulteta tehničkih nauka (FTN) objavili su svoj zaključak o objavljenoj dokumentaciji rekonstrukcije nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Studenti FTN analizirali dokumentaciju nadstrešnice: Nepotpuna, neoverena, nije u pravilnoj formi
Foto: 021.rs
Ova dokumentacija, podsetimo, objavljena je na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kao i na sajtu Vlade Srbije.
 
Zaključak je da dostavljena projektno-tehnička dokumentacija nije potpuna, nije overena i da nije u formi koju propisuje Pravilnik o postupku sprovođenja objedinjene procedure elektronskim putem.
 
Dodatno se ističe i da od dokumentacije nedostaje Građevinski dnevnik, Građevinska knjiga, Knjiga inspekcije, Zapisnik o uvođenju izvođača u posao, Zapisnik o primopredaji radova i Zapisnik o konačnom obračunu, Privremene situacije i Okončana situacija, kao i Atesti na ugrađene materijale.
Kada je reč o tome da je dokumentacija nepotpuna, studenti FTN navode da nedostaju značajni delovi pojedinačnih delova tehničke dokumentacije, što nije u skladu sa Pravilnikom o sadržini, načinu i postupku izrade i načinu vršenja kontrole tehničke dokumentacije prema klasi i nameni objekta.
 
"Dokumentacija posebno nije u skladu sa članom 27, koji propisuje sadržaj sveski, ali ni sa sadržajem sveski u kojima nedostaju delovi (naročito numerički i grafički)", navode oni.
 
Ističu da na uvid javnosti nisu dati idejno rešenje (IDR) nego da je priložena samo Glavna sveska idejnog projekta (IDP), a ne i ostali relevantni delovi projekta.
Dodatno, nije priložena Glavna sveska Projekta za građevinsku dozvolu (PGD), nije priložen projekat za izvođenje (PZI) - što sve predstavlja dokumentaciju koja je obavezna za ovu klasu objekta, prema Zakonu.
 
"Dokumentacija nije overena u skladu sa Pravilnikom, te se ne može utvrditi njena autentičnost. Dokumentacija koja se stavlja na uvid mora biti potpisana validnim elektronskim potpisom kako bi se mogla utvrditi autentičnost dokumenta, kao i datum i vreme kada je dokument potpisan", navode studenti.
 
Podsećaju i da je Centralna evidencija objedinjenih procedura (CEOP) jedinstvena, centralna, javna baza podataka.
 
"Najveći deo dostavljene dokumentacije nije preuzet iz navedene baze i nije u formi koju propisuje navedeni Pravilnik", navode oni.
 
Osim toga, oni su i taksativno naveli koji su nedostaci uočeni u dostupnoj dokumentaciji na sajtu Vlade Srbije.
 
Kako navode, u Projektnom zadatku za izradu Idejnog projekta sa Studijom opravdanosti rekonstrukcije pruge Beograd - Subotica - državna granica, iz oktobra 2017, nedostaje i Tehnologija izvođenja radova i Predlog tehnologije, organizacije i dinamike izvođenja radova, odnosno nalog iz projektnog zadatka.
 
U Rešenju o obrazovanju Zajedničke komisije za kontrolu dokumentacije koja je predmet Ugovora o izradi Idejnog projekta, iz decembra 2017. godine, nedostaju Ugovor o izradi Idejnog projekta iz oktobra te godine između republike, Saobraćajnog instituta CIP i Infrastruktura Železnice Srbije. Dodatno, nedostaje i predugovor o izradi Studije za modernizaciju pruge iz 2015. godine, između države i CIP-a.
 
U Izveštaju o izvršenoj stručnoj kontroli Studije opravdanosti i IDP-a iz avgusta 2020, nedostaju lokacijski uslovi izdati aprila te godine.
 
Dalje, u Izveštaju stručnog nadzora o pregledu Projekta konstrukcije sa statičkim proračunom i Projekta konstrukcije sa detaljima armature i čelika iz septembra 2022. nedostaju verzije 1, 2 i 3 Projekta konstrukcije.
 
U izveštaju stručnog nadzora o pregledu Projekta arhitekture iz oktobra 2023. nedostaje, uz prve tri, i četvrta verzija Projekta konstrukcije.
 
Ističu i da u Nacrtu Odluke inženjera u vezi sa dodatnim radovima po instrukcijama finansijera/naručioca koji će biti predmet Aneksa 4, iz februara 2024. godine, nedostaje prilog nacrta odluke inženjera, kao i Odluke inženjera iz Aneksa 1, kao i sam ugovor, potom ponuda za dodatne radove koji će biti predmet Aneksa 2, kao i Aneks 2 ponuda za dodatne radove koji će biti predmet Aneksa 3, kao i sam taj dokument.
 
U dokumentu Razmatranje predloga Odluke o prihvatanju i potpisivanju Aneksa 4 iz marta 2024. nedostaju dve odluke inženjera iz oktobra 2022, kao i jedan iz te godine, kao i Nacrt Aneksa 4 sa tabelom cena.
Put koji je vodio u propast
 
Rekonstrukcija stanične zgrade u Novom Sadu počela je 4. septembra 2021. godine. Konačno je završena u julu ove godine.
 
A u petak, 1. novembra 2024. godine, zbog (ne)rekonstruisane zgrade okončano je 15 života, dok su dva još uvek ugrožena.
 
Od početka rekonstrukcije pa do danas, stanica je imala jedno svečano otvaranje viška, s obzirom na to da je dva puta otvorena, a svakako i jednu tragediju previše.
 
Rekonstrukcija zgrade Železničke stanice zvanično je počela 4. septembra 2021. godine. Najavljeno je tada da se u prvoj fazi grade prvi i drugi kolosek na peronu broj jedan, a da će druga faza podrazumevati završetak ostalih koloseka u stanici. 
 
Osim toga, najavljena je zamena fasade kompletne stanice.
 
Stanica je "ulickana" za dolazak mađarskog premijera Viktora Orbana i predsednika Srbije Aleksandra Vučića prvim "sokolom" koji je pristigao u Novi Sad 19. marta 2022. godine. 
 
Stanična zgrada ponovo je svečano otvorena 5. jula 2024. godine, ali samo uz prisustvo odabranih medija. Ovi mediji objavili su da su radovi uspešno završeni. 
 
Tačan tajmlajn rekonstrukcije i problema sa Železničkom stanicom pročitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Žarko

    24.12.2024 10:02
    Bravo studenti
    Kad su studenti našli ovoliko nedostataka ozbiljni stručnjaci će naći argumente za sto hiljada godina robije.
  • Struka

    18.12.2024 22:17
    Kaze
    U ovom slučaju nadzorni organ koji je vršio pregled tehničke dokumentacije projekta je trebao da ukaže na nepravilnosti i ne dopusti da se ijedna skela postavi dok sve nije kako treba. zatim nadzorni organ koji je zadužen za kontrolu izvođenja radova morao je ukazati na nepravilnosti vezane za intervencije na krovu oko Anker blokova gde su bile ukotvljene sajle... Nema upotrebe objekta dok nadzorni organ ne kaze. A ovde očito nisu radili svoj posao. Posto ne postoji niti jedan dokument koji se odnosi na intervencije na krovu oko kotvi. A bilo ih je. Rezime. Svi su primili lovu da se to zamaze i da ne bude kočenja i zatezanja. E pa sad gospodo vadite se.
  • @Samo pitam

    18.12.2024 16:36
    Skupo košta biti fikus
    Samo pitam
    18.12.2024 • 07:13
    @ZOO čl. 619
    A šta ćemo ako je u naručiocu i njegovom neformalnom šefu koji vrši nezakoniti uticaj zapravo problem .... ?

    Ako naručilac /investitor ima dokaz da je nateran od strane neformalnog šefa da daje naloge za rad izvođaču bez prijavljenih radova, bez elaborata i ispitivanja stanja stare nadstrešnice onda treba i sa pruži dokaz. Ako nema onda će biti kriv. Jasno je svima ko je glavni šef i ko je povlačio pare iz kredita i budžeta i plaćao radove koji nisu prijavljeni. Mali je ministar finansija. Zorana, Toma i Vesić su bili ispred finansijera/ministarstva građevine. Ko nije zadao da se ispita stanje zgrade? Jelena Tanasković u ime investitora je već izjavila da je ona bila fikus a da se Vesić dogovarao oko svega sa Vučićem ali to treba da dokaže. Fikus će, ako nema pisani dokaz, biti kriva jer Vesić je svima podmetnuo i podelio odgovornosti da bi bio oslobođen svake krivice. Skupo košta pristajanje na fotelju za platu, da drugi odlučuju o svemu a fokus da potpisuje. Ali u SNS su svi na to pristali pa neka odgovaraju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti