Veštačenje novosadskog FTN-a pokazalo: Nesreća na Železničkoj stanici mogla da bude sprečena

Veštačenje Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada predstavlja okosnicu istrage o uzrocima pada nadstrešnice Železničke stanice kada je stradalo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Ovo veštačenje, u koje je Insajder imao uvid, potvrđuje da su svi odgovorni u lancu morali da insistiraju na tome da se ili pronađe arhivski projekat iz 1964. ili da se uradi Elaborat o postojećeg stanju objekta. 
 
"Iz izveštaja može da se zaključi da su veštaci došli do originalnog projekta, da objekat nikada nije odražavan, kao i da je problem mogao biti primećen pre same rekonstrukcije. Na gotovo svakoj od 174 strane se navodi neki propust svih u lancu odgovornih", navodi Insajder.
Veštaci Departmana za građevinarstvo i geodeziju konstatuju da nisu dobili svu potrebnu dokumentaciju, ali je jasno da su analize vršili između ostalog i na osnovu origalnog projekta iz 1964, za koji su svi projektanti tvrdili da nije pronađen. 
 
Navode da vizuelni pregled objekta pre rekonstrukcije nije bio dovoljan, ali čak i na osnovu toga mogli su da se primete problemi, koje su svi ignorisali. 
 
Deo izveštaja je i jedna fotografija sačinjena samo dan pre pada nadstrešnice, odnosno 31. oktobra, a kao autor fotografije se navodi saobraćajni institut CIP. Veštaci konstatuju da se na osnovu ove fotografije mogao videti problem, ali da nije jasno da li se time neko uopšte bavio.  
Takođe se navodi da je veza zatega i krova bila prekrivena vodom, a hidroizolacija je bila urađena tako da se voda sliva na najniže delove krova, gde su zatege inače bile pričvršćene za krovnu konstrukciju.
 
Navode se dva ključna uzroka koja su dovela do pada nadstrešnice. Proračuni veštaka su pokazali da su zatege koje su držale nadstrešnicu propale čak 40 odsto zbog korozije. U izveštaju se navodi da ne mogu da preciziraju kada je nastalo koliko oštećenja, ali navode da je korozija prilikom rekonstrukcije morala biti primećena, a toga nema u građevinskim dnevnicima. Takođe se navodi da je do prvog opterećenja većeg od projektovanog došlo još prilikom same izgradnje objekta 1964. ali da, kako se navodi, to nije ugrozilo stabilnost objekta. 
 
Drugo opterećenje dešava se prilikom rekonstrukcije jer nisu, u skladu sa projektom, skinuti postojeći delovi betona i drugih materijala već su samo dodati novi, odnosno samo je zamaskirano. Novo opterećenje izazvano je zatvaranjem praznog prostora stakleno-aluminijumskom konstrukcijom. 
 
Potvrđeno je i da je odgovorni projektant prilikom izrade građevinskog projekta praktično vršio paušalne proračune. Takođe navode da je projektant, odnosno CIP naknadno uradio proračun dodatnog opterećenja nadstrešnice i to pod nazivom interni proračun.  
 
"Dodatno je problematično što je ovaj dokument CIP predao nakon pada nadstrešnice, što znači nakon kompletnog procesa projektovanja rekonstrukcije", navodi se između ostalog u izveštaju veštaka, prenosi Insajder.
 
U prvom idejnom projektu i projektu arhitekture navodi se rečenica: "Objekat je u konstruktivnom smislu u dobrom stanju i vizuelnim posmatranjem ne uočavaju se oštećenja koja bi uticala na stabilnost objekta." 
 
Veštaci zaključuju da ovo zapravo niko nije ni proveravao, već su svi kasnije samo prepisivali, odnosno potvrđivali prilikom nadzora i sve to bez arhivskog projekta zgrade koja je pre 60 godina predstavljala originalno arhitektonsko rešenje. 
 
"Osnovna greška se ogleda u nepoznavanju geometrije objekta. Projektant nije imao dostupan originalni projekat, ali je tim pre morao izmeriti stvarne dimenzije objekta", stoji takođe u izveštaju. 
 
Činjenica koju projektanti navode, da nemaju original projekta, značila je da je morao da bude urađen elaborat, ali on nije urađen. To znači da se posle ulazilo iz jedne u drugu grešku koja je na kraju dovela i do rušenja nadstrešnice.
 
U izveštaju veštačenja se navodi da je pored projektanata, sve probleme bio dužan da uoči i izvođač radova. Glavni su dve kineske firme, koje angažuju domaću firmu Starting kao podizvođača. Starting potom angažuje svoje pod-podizvođače, tačnije firme BOB doo i DEKO-TIM d.o.o.
Međutim, veštaci konstatuju da se iz postojeće dokumentacije ne zna ko je šta radio ni kada je reč o izvođenju radova ni kada je u pitanju nadzor.  
 
Veštaci potvrđuju i da je stanica otvorena na osnovu jednog dokumenta - odnosno internog prijema, koji nije dovoljan ni zakonski ni bezbednosni osnov. Zaključuju da je tragedija mogla biti sprečena. 
 
Na osnovu svega što su naveli proizilazi da naredbom za sprovođenje istrage na osnovu koje su usledila i prva hapšenja nisu ni blizu obuhvaćeni svi odgovorni. Naredbom tuzilaštva za pokretanje istrage nije obuhvaćena nijedna firma koja je radila na rekonstrukciji objekta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Vlaga

    19.12.2024 00:13
    Da izvinite, ta nadstrešnica je ugrubo veličine 49x5x0,5 što mu dođe oko 122,5 kubika a što bi dalo 244 kg po kubiku na težinu 30 tona. Ne znam ali meni je to nešto malo jer klasični beton je oko 2,2 tone po kubiku a laki oko 1,8 tona, ja bih pre rekao da je težina ove nadstrešnice bila reda veličine 130-150 tona odnosno oko 1-1,2 tone po kubiku. Prožimala se priča da je 40% ovih utega dotrajalo i izgubilo svojstva, sad ne znam na osnovu kog ispitivanja, i to bi po vašoj računici onda dalo da je preostalo oko 135 tona nosivosti.
  • Sara

    18.12.2024 21:57
    Već viđeno
    Naravno da će biti korizija, to je Vučić spomenuo među prvim razlozima. Em je stara pa je Tito kriv, em korozija... i sad ispade Korozija jer mu za Tita niko ne bi verovao.
    Gospodin Đajić i gospodin Maldini objasnili su sve, ne treba više niko da se meša.
  • Vlaga

    18.12.2024 21:26
    Ima 9 osa sa po 2 sajle, to su 18 sajli sa po 5 zatega, svaka zatega nosi bar 2.5 tone a to je 90x2.5=225 tona nosivosti. Nadstrešnica je teška oko 30 tona, stim da je ona uklještena u stubove, pa deo tereta ide u stubove a deo u sajle. Ugib krova je rešen aksijalnom krutošču po dužem rasponu (naboran krov) i zatezanjem od dela težine nadestrešnice na kraćem. „Kotve“ su u betonu, projektovane da budu NEPROPUSNE 50 godina, niko nije znao šta znači fleka na mestu gde izlazi sajla, jer niko nije znao da je to NEDOPUŠTENO..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti