UNS će od sledeće godine dodeljivati i nagrade za doprinos razvoju novinarstva u lokalnoj zajednici, koja će se zvati "Milorad Doderović".
Godišnja nagrada za fotografiju "Jaroslav Pap" ustanovljena je u znak sećanja na ovog poznatog novosadskog fotoreportera. Od naredne godine, biće dodeljivana umesto nagrade „Laza Kostić“ u kategoriji fotografije, koja je postojala od 2001. godine, i biće uručivana u Novom Sadu.
Jaroslav Pap rođen je 1957. godine u Laliću, opština Odžaci. Srednju fotografsku školu završio je u Novom Sadu.
Fotografijom je profesionalno počeo da se bavi 1984. godine, u redakciji novosadskog "Dnevnika", gde je prošao put od fotoreportara pripravnika do Urednika fotografije.
Od 2013. godine radio je kao fotoreporter i urednik fotografije u novinskoj agenciji Tanjug, a od 2018. i u Radio-televiziji Vojvodine.
U svojoj bogatoj karijeri pratio je i snimao brojne istorijske događaje poput prevrata u Rumuniji krajem osamdesetih, ratnih zbivanja u Istočnoj Slavoniji, Baranji i zapadnom Sremu početkom devedesetih, i NATO agresiju na SR Jugoslaviju 1999. godine.
Više od 1.000 njegovih fotografija o tim događajima emitovale su i svetske agencije - od Asošijejted presa do Rojtersa.
Ipak, njegova prva i prava fotoreporterska ljubav bila je snimanje prirode, pre svega u Vojvodini. Na stotine njegovih fotografija biljnog i životinjskog sveta objavljeno je u domaćim i stranim časopisima posvećenim prirodi, što mu je donelo međunarodni ugled.
Imao je više od 60 samostalnih izložbi, a bio je i osnivač Fotografskog pokreta "Foto lov" koji okuplja mlade fotografe rešene da, kao i on, "žive sa prirodom i u prirodi, a ne pored nje".
Jaroslav Pap dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih priznanja.
Kulturni centar Vojvodine "Miloš Crnjanski" izdao je 2020. godine ekskluzivnu monografiju "Vojvodina – četiri godišnja doba". U njoj je obuhvaćen raskošan i neponovljiv opus velikog majstora, a ravnica koju je beskrajno voleo, predstavljena u svim njenim nijansama.
Preminuo je 16. avgusta 2021. godine.
Nagrada "Milorad Doderović"
Nagrada "Milorad Doderović" će najzaslužnijem lokalnom novinaru biti dodeljivana svake druge godine, a prvi dobitnik biće proglašen 2025. godine. Nagrada će biti uručivana u Nišu.
Milorad Doderović rođen je 1953. godine u selu Marovac, opština Medveđa.
Novinarstvom se profesionalno bavio od 1978. godine. Više od četiri decenije posvetio je ovom pozivu.
Od 1994. godine bio je stalni dopisnik programa na srpskom jeziku australijskog državnog Es-Bi-Es radija, dok je od 2001. do 2009. godine bio šef dopisništva Glasa javnosti i Kurira iz Niša. Njegove autorske emisije emitovane su na televizijama NTV i Zona plus, a bio je i saradnik emisije Hronika regiona RTS-a.
Kao član Uprave i Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije (UNS) aktivno se zalagao za slobodu medija i bolji položaj novinara.
Tokom novinarske karijere objavljivao je svoje tekstove u jugoslovenskim i srpskim novinama i časopisima. Dvanaest godina u niškim Narodnim novinama bio je politički komentator, urednik i izveštač iz saveznog i republičkog parlamenta. Jedan je od osnivača Lokalnog antikorupcijskog foruma (LAF) u Nišu.
U junu 1989. godine bio je urednik niškog omladinskog nedeljnika Grafit, kada je zbog njegovog intervjua sa Momom Kaporom, 101. broj ovog nedeljnika zabranjen.
Svoj prvi roman "Hodžina kći" objavio je 2018. godine u izdanju Udruženja pisaca "Sedmica" iz Frankfurta i niške agencije Svici. Knjigu "Sedma sila bez krila" je objavio 2019. godine, u kojoj je prikazao mnogobrojna iskustva i anegdote iz bogate novinarske karijere.
Preminuo je 30. decembra 2020. godine u Nišu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar