Da li će biti istražena potencijalna korupcija: Ugradnja u radove na Železničkoj

Od nesreće na Železničkoj stanici, u kojoj je život izgubilo 15 osoba, mogli su se čuti i glasovi koji su poručili da je neophodna i finansijska istraga čitavog slučaja.
Da li će biti istražena potencijalna korupcija: Ugradnja u radove na Železničkoj
Foto: 021.rs
O tokovima novca u nekoliko navrata govorila je i tužiteljka Jasmina Paunović, koja je poručivala i da postoje osnovi da istragu preuzme Tužilaštvo za organizovani kriminal. 
 
Na mogućnost korupcije tokom radova na rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu ukazuje i nedeljnik Radar u svom novom broju. 
Iz sporazuma i podizvođačkog ugovora CCECC i Startinga, koji su objavljeni na sajtu Višeg javnog tužilaštva 1. januara, a prvi je javnost o tome obavestio Forbs Srbija, jasno se vidi da je prvim dokumentom iz novembra 2021. bilo dogovoreno da domaći podizvođač za svoj deo posla na rekonstrukciji stanice dobije 1.922.051,6 evra, da bi posle samo nešto više od pola godine, u julu 2022, podizvođačkim ugovorom, ta suma bila uvećana čak 2,66 puta, na 5.116.401,15 evra. 
 
Iako u prvom sporazumu jasno piše da ugovorena cena od oko 1,9 miliona evra "uključuje sve obaveze podizvođača po ovom ugovoru". 
 
"Zbog toga se sa nestrpljenjem očekuju građevinske knjige, jer će tek iz njih moći da se vide konačne cene svakog posla i koliko one odudaraju od predračunskih i cena definisanih pojedinačnim ugovorima", piše Milan Ćulibrk u tekstu za Radar.
Za Jasminu Paunović, tužiteljku Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, to je samo još jedan dokaz da, kada je u pitanju krivičnopravna odgovornost za rušenje nadstrešnice, ovaj slučaj prevazilazi nadležnost Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, jer se, kako kaže za Radar, radi o privrednom kriminalu.
 
Tim pre što je, izbegavanjem da se primeni Zakon o javnim nabavkama, očigledno protivpravno pribavljena velika imovinska korist, na štetu Republike Srbije, s obzirom na to da je sve troškove gradnje plaćala država, preko javnog preduzeća Infrastruktura železnice Srbije i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, piše Radar.
 
"Prema mom skromnom mišljenju, velika je odgovornost Startinga za rekonstrukciju stanične zgrade, sa nadstrešnicom, kako zbog izbora svojih podizvođača, jer i oni snose odgovornost u okviru svog angažovanja, a snose odgovornost i prema kineskoj firmi koja ih je angažovala, a iz objavljenih dokumenata se vidi da je to bilo na štetu građana Srbije, jer se sporazum iz novembra 2021. i podizvođački ugovor iz jula 2022. razlikuju samo u procenjenoj vrednosti radova, koja je za samo šest meseci povećana sa 1,9 na 5,1 miliona evra", ističe Jasmina Paunović.
Da ima osnova za proširenje istrage i u drugom pravcu, zbog moguće korupcije, smatra i inženjer geologije Zoran Đajić, koji je za rekonstrukciju, dogradnju i adaptaciju Železničke stanice bio angažovan za stručni nadzor svih kamenorezačkih radova, najpre kao konsultant Startinga, do 19. avgusta 2022, sa kojim je ugovor raskinuo jer su oni insistirali da može da nadzire njihove radove samo kad ga oni pozovu. 
 
"Samo treba pratiti tokove novca i videti gde je on završio. Uostalom, Saobraćajni institut CIP je vrednost svih radova za dogradnju i adaptaciju pothodnika Železničke stanice procenio na 31,21 milion dinara bez PDV-a, odnosno na 37,45 miliona dinara sa PDV-om, ali su na kraju oni koštali višestruko više. Navešću samo jedan primer koji pokazuje kako je do toga došlo. Po proračunu CIP-a stavljanje jednog dužnog metra mermera trebalo je da košta oko 20 evra, a Deko tim, kao jedan od podizvođača CCECC, zadužen za sve kamenorezačke radove, svaki metar fakturisao je 150 evra", navodi Đajić.
 
Ceo tekst čitajte na sajtu Radara
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Naravno

    10.01.2025 14:03
    Da očekujemo
    da se istraže tokovi novca
    Ko je čist nema čega da se plaši
    Ko će odgovarati za nadoknadu štete Miškoviću? Skoro 33 miliona evra, verovatno i sudski troškovi
    Čini se da ne bi bilo teško naći odgovornog,samo iskoristiti dokazni materijal sa tog suđenja
  • predrag

    10.01.2025 13:38
    Naravno, Vlast nece nikad dozvoliti da se to istraži, sve je samo farsa.

    U protivnom, to bi bio njen kraj
  • Pogodi ko je

    10.01.2025 12:56
    Nece, Spectra, pardon UDBA, BIA ili kako god se naziva se od toga i izdrzava.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti