Dokumentacija pokazala: Kinezi oštro kritikovani za radove na pruzi Novi Sad - Subotica

U junu i oktobru 2023. bivša pomoćnica ministra građevinarstva Anita Dimoski uputila je dva dopisa kineskim izvođačima kritikujući ih za pristup radovima na rekonstrukciji pruge.
Dokumentacija pokazala: Kinezi oštro kritikovani za radove na pruzi Novi Sad - Subotica
Foto: 021.rs
Kritika je bila usmerena na kompaniju Šandong, koja je podizvođač glavnog izvođača, konzorcijuma kineskih kompanija CRIC-CCCC. Ovi dopisi pokazuju kako se radilo na realizaciji projekta, a deo su dokumentacije koju je pribavilo Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, piše Forbes Srbija.
 
U prvom dopisu na pune tri strane ona navodi da svakim danom raste zabrinutost Ministarstva za dinamiku izvođenja radova "jer se na gradilištu ne izvode radovi na način i sa tehnologijom koja potvrđuje da ćemo zacrtani rok i ostvariti, što se posebno odnosi na radove u subotičkom čvoru i na deonici od Lovćenca do državne granice".
Ona navodi da Šandong "ne pokazuje spremnost, ne pokazuje odgovornost za preuzete obaveze za ubrzanje realizacije izgradnje brze pruge, posebno na izgradnji objekata u Subotici - podvožnjaka, nadvožnjaka, mostova, galerija, čiji završetak izgradnje direktno utiče na rokove za završetak brze pruge".
 
Dimoski podseća da su analizirana dešavanja u poslednjih nekoliko meseci i da nema ni dovoljno radne snage, ni dovoljno angažovanih inženjera sa kineske strane niti inženjera sa licencom sa srpske strane, mehanizacije i dr. Ona posebno ističe dva podvožnjaka, u Bajnatskoj i Ulici Maksima Gorkog.
 
"Najnoviji primer neorganizovanosti podizvođača Šandonga je obećanje da će polaganje privremenog koloseka na delu konstrukcije na podvožnjaku u Bajnatskoj ulici početi krajem maja, a do 5. juna radovi nisu ni započeti...", stoji u dopisu.
Prekinuli saobraćaj s Banatom
 
Štaviše, dopis otkriva da su Kinezi bez saglasnosti Nadzornog organa demontirali provizorijum preko kog se odvijao železnički saobraćaj.
 
"Na taj način prekinuo je železničku vezu na banatskoj pruzi i onemogućio robni i putnički saobraćaj u ovom delu Republike Srbije, a da pri tome nije završio izgradnju novog koloseka za preusmeravanje železničkog saobraćaja. Sporan je način prekida železničkog saobraćaja, bez potrebne pripreme i saglasnosti Nadzornog organa, što je proizvelo neplanirano produženje zatvora železničkog saobraćaja do 8. juna 2023", ističe Dimoski.
 
Nepoštovanje države
 
Bivša pomoćnica piše i da je "izražen problem potpunog nepoštovanja preporuka Nadzornog organa". U ovom delu navodi da je Šandong samovoljno nastavio da radi na ugradnji materijala nezadovoljavajućeg kvaliteta u zoni konstrukcije na podvožnjaku u Bajnatskoj ulici, bez obzira na upozorenje da će snositi posledice za kašnjenje na izgradnji objekta.
 
"Ovakvo ponašanje dovodi do potpune neusaglašenosti u gradnji, do nekvalitetno izvedenih radova, do kršenja i najosnovnijih pravila građevinske struke i gradnje, a kao krajnji čin pokazuje i ignorisanje pristojnog ponašanja podizvođača prema državi u kojoj se izvode radovi", navodi oštro Dimoski.
 
Gledanje kroz prste?
 
Ona čak pominje i da su na zahtev Šandonga, bez obzira na vidne nedostatke, prihvatili dinamički plan za gradnju objekata u subotičkom čvoru, "iako nije ni izdaleka u skladu sa potrebnim elementima iz komercijalnog ugovora".
 
Dimoski poteže i argument ekonomskog uticaja.
 
"Želimo da ukažemo i na činjenicu da zbog neadekvatnog napredovanja radova nemamo ni adekvatno povlačenje sredstava, što utiče na naš BDP, a samim tim i na pad privrednih aktivnosti u zemlji".
 
Bivša pomoćnica ministra traži poštovanje ugovora i primedbi nadzora.
 
"Ovom prilikom upućujemo najoštrije kritike na način rada i ponašanje sa kojim smo se susreli i molimo vas da ozbiljno shvatite ovo pismo kao vid upozorenja sa ciljem da u vrlo kratkom periodu koji je ispred nas učinite korenite promene u organizaciji rada, broju osoblja, kao i kvalitetu planiranih, ali i kvalitetu izvedenih radova. U protivnom bićemo primorani da koristimo negativne mere koje su predviđene komercijalnim ugovorom u situacijama koje nisu povoljne ni za jednu ugovornu stranu", stoji u dopisu.
 
Novi dopis
 
Prema svemu sudeći, dopis iz juna nije urodio plodom pa je 10. oktobra sastavila novo pismo, ali dosta kraće. Kao razlog za novo obraćanje ona ističe da radovi kod Subotice ne idu planiranom dinamikom.
 
"Problemi u radu, izostanak koordinacije, nepostupanje po nalozima Nadzornog organa, odstupanje od usvojene metodologije izvođenja radova, improvizacija realizacije projekta, samo su deo neprofesionalnog rada kompanije Šandong...", navodi se već u drugom pasusu dopisa.
Dimoski kao primer navodi radove na podvožnjaku u Kosovskoj ulici gde je, kako kaže, "zbog neprofesionalnog rada došlo do ugrožavanja ljudi i imovine što je i uslovilo zabranu rada na delu gradilišta".
 
"Iz svega gore iznetog, zahtevamo da u što kraćem roku preduzmete odgovarajuće mere i izvršite izmene u rukovodećem timu čiji su postupci doveli do izraženog kašnjenja u izgradnji objekata, što u ovom trenutku ugrožava završetak celokupnog projekta brze pruge", zaključuje Dimoski.
 
Ceo tekst Forbes Srbija čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tulipan

    13.01.2025 12:11
    Dokumentacija
    Kad se Servisna knjižica polovnog automobila falsifikuje da bi se automobil podmladio, koliko li je tek lako falsifikovati dokumentaciju u dopis o kritici podizvođača?
  • ja

    13.01.2025 12:09
    A tako znači, a šta se dešava na radovima u tunelu? KO to nadgleda i kontroliše?
  • NS

    13.01.2025 11:47
    Ne treba smetnuti sa uma da kinezi grade tunel kroz Frusku Goru
    Ajde botici lupajte minuse sami sebi ih lupate

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti