Profesorka Ustavnog prava u pismu Pravnom fakultetu u Novom Sadu: Uvek je moguć vanredni rok

Profesorka Ustavnog prava Marijana Pajvančić poručila je rukovodstvu, profesorima i studentima Pravnog fakulteta u Novom Sadu da se januarski ispitni rok ne može održati dok je fakultet pod blokadom.
Profesorka Ustavnog prava u pismu Pravnom fakultetu u Novom Sadu: Uvek je moguć vanredni rok
Foto: 021.rs
Kako je rekla, to bi bilo protivzakonito.
 
Pajvančić je u otvorenom pismu navela da se januarski ispitni rok ne može održati za vreme trajanja blokade i podsetila upravu Pravnog fakulteta da je dužna da se stara o zakonitosti rada na fakultetu, profesore koji uče studente da zakon treba poštovati i da je zakon jednak za sve.
Ona je objasnila da, prema Zakonu o visokom obrazovanju, sve delatnosti visokog obrazovanja fakultet obavlja u sedištu visokoškolske ustanove, a pored nastavnih aktivnosti to su i ispiti.
 
Dodala je da se u istom zakonu navodi da tokom blokade ispite nije moguće organizovati na Fakultetu, a ispiti se polažu u sedištu visokoškolske ustanove, odnosno u objektima navedenim u dozvoli za rad.
"Izuzetak od ovog opšteg pravila je mogućnost da se polaganje ispita organizuje van sedišta fakulteta, ali samo ukoliko se radi o ispitu iz predmeta čiji karakter to zahteva. Ovaj izuzetak ne može se primeniti na predmete koji se predaju na Pravnom fakultetu, jer nijedan od predmeta nije takve prirode da zahteva polaganje ispita i van sedišta fakulteta", navela je Pajvančić.
 
Upozorila je da ne treba izgubiti iz vida ni posledice koje mogu nastati ukoliko se Zakon o visokom obrazovanju ne poštuje i na zakonsku odredbu prema kojoj su diploma, odnosno dodatak diplomi ništavi i mogu se uvek poništiti, između ostalog i, kako se navodi u zakonu, "ako imalac diplome nije ispunio sve ispitne obaveze na način i po postupku utvrđenim zakonom i studijskim programom visokoškolske ustanove".
 
Dodala je da bi izlaz iz ove situacije, a koji ima pravno utemeljenje, mogao biti određivanje vanrednog ispitnog roka kada se ispune zahtevi studenata i tako steknu uslovi da Nastavno-naučno veće donese odluku o održavanju vanrednog ispitnog roka.
 
Podsetila je da je Pravni fakultet u Nišu odlučio da će se januarski ispitni rok održati kada se za to steknu uslovi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Živkica

    15.01.2025 10:39
    Pa zar žena od 78 godina još predaje?Uživaj,šetaj,idi u pozorište,koncerte,bavi se sobom,ostavi ostale da rade kako oni žele...A kako reaguješ na izjavu Vesne Čipčić,da treba zabraniti da glasaju svi preko 65 godina?To tebe treba da zanima...
  • Rodoljub

    15.01.2025 05:14
    Kakva prof. takav i student
  • О да

    14.01.2025 12:37
    Ови неће радити(штрајкачи)а примаће плате,студенти "политичари"добиће некад функције а велика већина изгубити годину,родитељи паре и тако се круг затвара.Ножда нешто и грешим али мислим не пуно.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Danas jaka košava

U Novom Sadu će u subotu ujutro biti hladno sa mrazem, a tokom dana sunčano i vetrovito sa umerenom i jakom košavom.

VIDEO: Pogledajte "Slobodni dnevnik" RTV-a

Četvrto izdanje "Slobodnog dnevnika", koji realizuje deo zaposlenih na Radio-televiziji Vojvodine nezadovoljan uređivačkom politikom tog medija, emituje se ispred zgrade Rektorata u Novom Sadu.